Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cyrcus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut ,
Sunt nou pe aici , pana acum doar am urmarit ce se discuta iar acum am o nelamurire si am spus sa va intreb pe voi .

Am un casetofon 7" 2DIN aftermarket chinezesc 7012b
Am cumparat 4 difuzoare pioner TS-G1320F pentru usi
Si mai am 2 difuzoare pioner TS-G6932i care vreau sa le pun in spatele scaunelor subt luneta

Intrebarea este urmatoarea : Cum pot sa le leg pe cele 2 din spate fara a folosi o statie .
Daca se poate o schita ceva pentru ca detaliile tehnice ma depasesc.
Specificatiile in poze , Multumesc !

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Oricum le legi, sunetul tot un "carcalete" va fi!
Ca sa nu distrugi amplificatoarele finale de sunet din chinezarie ... ar trebui ca cele suplimentare sa le legi in serie cu alte doua, si pentru un sunet relativ echilibrat, cu cele din usile din spate.
Si atunci vei avea, pe iesirile din fata, cate un difuzor pe iesire = 4 Ohmi, iar pe iesirile de spate, vei avea cate doua difuzoare legate in serie = 8 Ohmi.
Mergand cu reglajul de Fader putin mai pe spate, poate vei reusi sa le echilibrezi cat de cat.
Mare atentie la polaritatea difuzoarelor. Nu pentru ca s-ar distruge, ci pentru un sunet cat de cat ok. Daca le vei lega in defazaj, o sa dai foc masinii...cat de groaznic se va auzi.
Eu as fi lasat difuzoarele originale ale masinii, am auzit cateva Vectra B si se auzeau binisor. Ca sa nu vorbesc de cele cu linie de sunet originala Bose, care se aud grozav.
  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR