Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • AUngurean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salutare patimiti si impatimiti,

sutn din Alba Iulia si am un insignia din 2008, automata, 160 cp, 170.000 km. Dupa ce m-am urat mergand cu ea la diverse service-uri chiar si la reprezentanta Opel Cluj fara succes o sa incerc si varianta asta pe forum. Insignia mea are urmatoarele simptome:
    - am observat o lipsa de putere
    - raspunde greu, cand calc acceleratia are o intarziere de 1-2 sec in care accelereaza f incet ( in ambele moduri manual/automat, dar se observa mai ales in manual )
    - cand turatia scate sub 30 km/h o scoate din frana de motor. Inainte daca o lasam in mers la relanti mergea in frana de motor si schimba treptat pana in treapta 1
    - nu mai are putere in viteza 1 la relanti. Inainte chiar si in panta mare urca singura in viteza 1, acum sta pe loc
    - motorul vibreaza si e mult mai zgomotos
    - consumul afisat e mare, undeva pe la 12 in oras, in conditiile in care o conduc foarte finut
    - in sarcina nu turbina nu mai suiera, in schimb se aude aude un zgomot de zici ca are flegma in gat, zici ca soarbe


Am facut uratoarele teste, schimburi si reparatii:
    - am schimbat uleiul in cuia de viteze
    - am schimbat senzorul de presiune gaze evacuare
    - am schimbat o-ringul pompei de ulei
    - am curatat filtrul de particule la o firma din Odorheiu Secuiesc
    - readaptare ecu la DPF curatat
    - verificat injectoare cu nu stiu ce sticlute cu lichid
    - verificare pe tester la Huber Sibiu, nici o eroare


Ca si fenomen ciudat... am patit sa merg cu ea cateva luni de zile cu busonul de ulei infiletat stramb si primea aer. Dupa ce l-am pus bine si a inchis etans brusc a prins viata, motorul a devenit mult mai vioi...dar dupa 3 saptamani a revenit la problemele initiale. Mor.

Am incercat fara succes la Opel Cluj. Am primit o recomandare sa incerc si la Opel Brasov.

Va rog sa ma ajutati cu experientele voastre similare. Mersi!


MODEL: Insignia automata
MOTOR: A20DTH 160cp
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Curatare, EGR, clapeta, acceleratie si galerie de admisie ?
  • AUngurean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Am reusit sa curat clapeta si EGR, dar nu erau asa murdare cum am vazut in alte cazuri. Totusi am observat ca la drum scurt se incinge foarte tare, la un drum de 10 km nu pot tine mana pe capacul motor. Plus de asta se simte in mers un miros de ulei incins, nu am vazut sa aiba scurgeri. Dupa ce merg cu ea daca desfac capacul de la ulei iese un fum alb, masina fiind oprita. Posibil sa fie segmentii? Intreb, habar nu am.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR