Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vlad_gabriel22i

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am si eu o nelamurire si cum nu am putut sa gasesc un raspuns nici macar la cei care au magazine de piese auto,m-am decis sa ma adresez aici.
Telescoapele cu codul 72119091 sunt intr-adevar cu ceva mai speciale decat cele simple?
Am inteles ca acea mica teava care se afla in lateralul lor ar ajusta cumva nivelul masinii,insa nu inteleg cum si sunt destul de scumpe.Costa in jur de 1200 de lei pe comanda.
Credeti ca ar fi cu ceva mai bune decat niste telescoape simple,de duzina cu poate,un sfert din pret?


MODEL: Astra 2001
MOTOR: Y17DT
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Alea sunt bune dacã vrei sa întãrești suspensia atunci când cari greutãți cu masina.
Nu cred ca merita atâția bani.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Majoritatea amortizoarelor alea sunt cuplate la un compresor de aer, si in functie de greutatea pusa pe masina se mareste presiunea in ele sa mentina nivelul constant ,in afara de amortizor trebuiesc sistemul de furtune/tevi de plastic,conectori,compresor ,instalatie electrica.Am intalnit prima oara asemenea sistem pe un Volvo 240 break ,avea pur si simplu un manometru si un ventil ca de roata in portbagaj ,altele au senzor de inaltime montat pe puntea spate si nivelul este mentinut constant automat fara sa mai ai grija sa verifici nici o presiune.Sunt multe marci cu oferta de asieta automata spate echipament de origine ,Mercedes E klasse kombi, BMW seria 5 Touring ,etc care cel putin la nivel de principiu contine cam aceleasi piese ,in afara de cele cu suspensia fata/spate pneumatica ca de exemplu Audi Q 7 sau Range Rover .
Daca tu vrei o rezolvare mai ieftina poti incerca cu un set de arcuri mai dure,se gasesc la vanzatorii de piese care stiu mai mult decat sa caute intr-un catalog dupa datele masinii si atat,dezavantajul este ca fara greutate poate fi mai putin confortabila ,da pretul e de 7-10 ori mai mic si cred ca e totusi mai fiabil.
  • vlad_gabriel22i

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru explicatii!
Acum am inteles care era treaba cu ele.
Sper sa va pot ajuta si eu daca va aparea ocazia Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR