Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa incep povestirea incredibila Sad
Am plecat de dimineata spre targul auto din Ploiesti cu gandul sa expun masina acolo in vederea vanzarii acesteia.
Dar cu 50 de metri inainte sa ajung in targ am zis sa opres la o benzinarie sa bag niste motorina pt ca eram pe rosu(led aprins)
Las masina la pompa 2 ma duc sa platesc (fiul era in masina )
In timp ce plateam la casa am auzit un scartait dupa aia 2 sau 3 bubuituri .
Am zis ca sa intamplat ceva pe strada nu imi faceam probleme masina era in benzinarie si la pompa 2 ferita de drum.
Cand ies din benzinarie vad grozavia.
Un golf alb care rula dinstr Bucov spre Ploiesti a incercat sa evite o Dacie care ia taiat fata a tras dreapta de volan cat a putut a zis ca poate sa treaca prin benzinarie dar din pacate cu roata din stranga a luat bordura care adapostea tabloul cu preturile,din cauza vitezei masina a fost proiectata aproape de pompa 1 la circa 20 de centimetri de pompa aceasta a mai luat si bordura de la pompa a 2 care o imprejmuia a intrat in masina mea un Opel Astra caravan si a mai inaintat vreo 3 metri.
Masina mea sa miscat cam cu jumatate de metru in lateral rezultand ca avarie usa stanga aripa stanga,cauciuc +janta spart si stramba si cam atat.
Are cineva idee cat ar putea sa ma coste si pe mine toata treaba(cumpararea pieselor noi din magazin)?
stalpii sunt drepti merge chiar si geamul electric coboara fara probleme cu toate ca usa este destul de indoita.

Nenorocitul cu Dacia a fugit de la locul accidentului vazand ca din cauza lui era sa ia foc benzinaria (golful 4 a sters cu oglinda pompa de benzina nr 1,daca intra in pompa cred ca lua foc .)
Mentionez ca acesta a avut ceva viteza cu toate ca am fost deacord sa declaram ca avea 60 defapt realitatea era alta avea cam 110-130.
Daca a mai cumparat cineva o usa si o aripa si poate sa imi spuna cat a costat informativ as fi foarte multumit.
Va multumesc anticipat si nu doresc nimanui sa i se intample asemenea "bucurie" Sad
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De ce ai fost de acord sa declari ca avea 60?
Rolling Eyes
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
era sa-ti omoare fiul si tu ai declarat mincinos pentru el ? SLAB OMULE. nu as fi facut asa ceva. cat despre plata nu ar trebui sa te intereseze. el e dator sa-ti faca masina cu asigurarea lui.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
robytza a scris:era sa-ti omoare fiul si tu ai declarat mincinos pentru el ? SLAB OMULE. nu as fi facut asa ceva. cat despre plata nu ar trebui sa te intereseze. el e dator sa-ti faca masina cu asigurarea lui.


Idem ...
Skip ads

  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Chiar daca declaram ca avea 100 si politia oricum nu facea alceva decat ce a facut amenda 3 milioane si vreo 8 puncte.
Omul era sofer profesionist avea toate categoriile la permis luate inafara de A daca ii lua si permisul isi pierdea si munca era sofer de autobuz la compet.Daca era el vinovat si patea ceva fimiu il dadeam si in judecata dar ii multumesc lui dumnezeu ca nimeni nu a patit nimic ,iar fierul se indreapta.
Cat despre costuri m-ar interesa cele mentionate mai sus deoarece am 2 variante la asigurare sa iau contravaluarea pieselor in bani sau sa accep unul din service-urile cu care lucreaza cei de la aliantz tiriac.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu e sa mergi la o reprezentanta Opel sa iti faca un deviz cu piesele care trebuie schimbate (au aia niste preturiiiiiiiiiii...) si cu ala mergi la firma de asigurari sa iti dea banii. Apoi mergi frumos la dezmembrari si iti cumperi aripa si portiera caci costa mult mai putin. Spre exemplu numai aripa nevopsita e undeva pe ala 200 euro cel putin, portiera e pe putin 500 euro asa ca fa un calcul si ai sa vezi cum iesi. Bafta
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De acord cu au scris colegii mai sus. Nu tb sa declari ca avea 60 la ora. Chiar daca nu a fost el principalul vinovat, 110 km pe ora nu e viteza de mers prin oras. Daca avea 50-60 poate nu mai aveai nevoie acum de portiera si aripa. Si apoi, daca omul e sofer de meserie, oare ce se poate intampla daca e la volanul unui microbuz plin cu pasageri sau al unei cisterne pline cu carburanti?
In fine, bine ca n-a patit nimeni nimic. Asta e tot ce conteaza.

PS: Daca eram in locul tau, nu-l iertam. Chiar nu ma interesa ca ramane fara slujba. Painea lui nu e mai importanta decat viata mea sau, mai presus de asta, a fiului meu.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Apropo de vopsitor:
Tot de PEX voiam sa-ti spun si eu: mi-am facut haionul la ei dupa ce a intrat un destept in mine, si a iesit super! Si asta pe RCA-ul de la Asiban. Mi-au schimbat tot ce era de schimbat, inclusiv oglinda de interior, si stiu ca si Tiriacul te lasa sa te duci la ce service vrei tu. Ca am avut Casco la ei.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand, eu as fi declarat ca nu pot estima viteza Golfului, atat timp cat nu am vazut faza, fiind in magazin. Politia rutierea romana trebuia sa-si faca treaba, sa caute martori si sa faca expertiza tehnica, nu ar fi fost treaba mea sa-i salvez pielea celui cu Golful.

In al doilea rand, ma seaca cei care fac evitari fara un minim de asigurare. Eu asa stiu: se franeaza (pentru asta exista ABS) si se modifica traiectoria masinii in conditii de siguranta. "Profesionistul" era sa faca o isprava mult mai serioasa intrand in benzinarie decat daca il atingea pe ala cu Dacia.

In al treilea rand, estimand viteza Golfului la 110-120 la ora, si daca eu as fi fost cel cu Dacia, as fi fugit. De ce? Simplu! As fi cazut de papagal pentru ca nu m-am asigurat, ceea ce nu e corect pentru ca eu m-am asigurat: am vazut un Golf care se apropia, dar era departe si, estimand o viteza de bun simt de 70-80 la ora a lui, m-am inscris. Eu ce vina am ca el merge cu 120 la ora in localitate? Cum as putea sa estimez corect viteza lui cand el e doar un punct fix fata de mine? Pai atunci hai sa stam la o intersectie pana nu se mai vede nimic la linia orizontului ca cine stie, poate vine vreun Ferrari cu 300 la ora si ma prinde. Atunci sa vedem cum o sa fie circulatia in Romania...
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca te ajuta, dar informativ ca pret eu am schimbat capota acum 2 saptamani (tamponare usoare) si m-a costat 320 RON nevopsita. Una originala (?) ar fi costat 1600 RON. Cam astea sunt diferentele. Eu a trebuit sa o schimb pe banii mei neavand CASCO.
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Masina a fost programata la pex se va inlocui aripa si usa !
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Gata azi am luat masina Smile
A iesit super Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR