Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • danypop

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.Nu mai scap de aceasta eroare ecn190107.Am înlocuit senzorul evacuare gaze (cred cã așa se numește),am verificat furtunul și conducta ce face legãtura între senzor și eșapament și totuși eroarea persistã.Dupa ce șterg eroarea merg 3-4 km in care masina funcționeazã normal mai apoi se aprinde in bord masinuta cu cheie și motorul nu mai are putere,nu se mai accelereazã peste 3300rpm și am impresia cã nici turbo nu mai funcționeazã adicã se accelereazã foarte greu.Poate s-a mai lovit cineva de aceasta problema și îmi poate spune rezolvarea.Multumesc anticipat.


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z13DTH
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor Low Voltage
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor Low Differential Pressure
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor High Differential Pressure
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor High Voltage
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor Range/Performance
P1901 Particulate Filter Differential Pressure Signal not Plausible with Mass Air Flow
P1901 Particulate Filter Pressure Sensor Hose Line Malfunction
Are treaba cu furtunele si senzorul de presiune DPF.
Regenerarea la cati km se efectueaza ?
  • danypop

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Regenerarea se efectueazã normal adicã la aproximativ 100-200km mers în oraș și 5-6-700km mers extraurban. Am mașina de 6 ani și cam tot timpul se regenera aproximativ în aceste intervale. 205000km are mașina momentan. Am verificat furtunul și conducta metalica ce face legãtura între senzor și evacuare. Senzorul l-am schimbat cu unul nou original însã fãrã nici un succes. Am returnat senzorul nou și acum pe mașinã e cel vechi al mașinii.
  • danypop

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Momentan problema e rezolvatã.Am schimbat încã o datã senzorul responsabil cu regenerarea însã de aceastã datã l-am luat din dezmembrãri(in probã) .Imediat ce l-am schimbat a început regenerarea și în mai puțin de 10 minute dpf ul a ajuns la 25% saturație de la 105% cât era înainte.Foarte ciudat cã nu a mers cu senzorul nou ,original Bosch.Sper sã fie o rezolvare definitivã,adicã nu pânã la urmãtoarea regenerare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR