Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristero

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2019

  • Mesaj Privat
salutare tuturor ,
as dori sa fac o instalare cb,senzor ploaie ,oglinda electromata si eventual tempomat in regie proprie pe un opel astra g caravan 1.6 ,16v motor 16xel an 2000, am ceva piese gen: senzor ploaie ,oglinda ,manete etc dar nu am gasit pe forum daca a mai montat cineva asa ceva pe acest model.
va multumes canticipat


MODEL: Astra 2000
MOTOR: X16XEL
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
tempomat am montat eu pe G: se trag fire din ECU in bord la maneta si se pune switch la pedala de ambreiaj. daca-mi amintesc bine switch-ul de la pedala de frana poate fi integrat in sistem. la final, se calibreaza cu Tech2 sau Op-Com, nu mai stiu.

statia CB am avut-o montata in cutiuta de sub comenzile climatizarii. alimentarea am facut-o la firele brichetei a.i. sa aiba curent doar la contact.
firul antenei l-am tras din portbagaj, pe sub bancheta spate si prin cosola fata ca sa fie ascuns.

la senzor de ploaie si oglinda nu stiu cum e.

ca sa nu dai foc la masina, iti recomand sa mergi la un electrician si sa ai cu tine schemele electrice.
  • cristero

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2019

  • Mesaj Privat
alex_arhire,multumesc pt raspunsuri, dar am gresit in exprimare cb (computer bord ) nu statie
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Statia cb este folositoare, nu numai radar dar accident, drum blocat cu bolostanci, dviere ca sunt lucrari etc. Cumperi ceva mai de firma inclusiv antena, un amplificator merita dar ala te aude si la puterea lui ala nu bate decat deci ... Nu auzi ce transmite el, in plus peste 4W este ilegal dar bun cateodata.
Cu restul gen tempomat unde sa folosesti? Avem cateva autostrazi unde ar fi bun dar in romania ba ai unul care croseteaza, altul sta cu ochii in tel, apare o oaie sau caiine din miorita. Te lasi in baza lui si o parte din vigilenta dispare.
Masina are o varsta, motorul tau are destule bube, vezi de astea. Decat o baba rujata, data cu odicolon, cu palariuta de soare si altele dar ea crapa pastile ca pe bonbon dar ea abia se misca mai bine una care care face joging si cara doua baxuri de apa.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cristero a scris:alex_arhire,multumesc pt raspunsuri, dar am gresit in exprimare cb (computer bord ) nu statie


am pus si computer de bord.
din aduceri aminte: MID neaparat, maneta stergatoare cu butoane BC, fire la ECU, senzor nivel ulei, senzor nivel lichid parbriz, senzor nivel antigel si calibrare.
posibil ca masina sa fie pre-cablata, iarasi doar electricianul isi da seama
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur trebuie modul pentru tempomat.
Este motor x16xel si are cablu de acceleratie.
Se poate pune, dar cred ca se gasesc mai greu, nu imi mai aduc aminte, dar trebuie modul de tempomat cu cablu mai lung, sunt 2 tipuri.
Vectra B sau Omega.
  • cristero

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2019

  • Mesaj Privat
precablare pt tempomat are , pt proiectoare (le-am montat) ,pt trapa(ma abtin) scaune incalzite (posibil montaj in viitor) ar fi fost si oglinda cu senzor ploaie(o am cu tot cu senzor ,dar fara releu? )dar ma mai documentez .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ti-am corectat titlul, la xel pentru tempomat mai trebuie un modul deoarece acceleratia este pe cablu.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la incalzirea in scaune nu e complicat, dar e mult de munca pt ca tb date jos scaunele, tabloul de sigurante si mocheta.

fara suparare, de ce nu cauti un G care sa aiba toate dotarile astea? iesi mai ieftin decat sa le montezi
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@cristero
Din toate câte îți dorești tempomatul e cel mai ușor de montat pe parte electricã: manetã, tragi fire la switch ambreiaj și switch frânã, un (+) pe contact și o masã(-). Pe parte mecanicã, e mai dificil, depinde și de poziția clapetei de accelerație (la mine e ca dracu, cã e bãgatã sub tot felul de chestii), trebuie sã adaptezi cablul de accelerație al tempomatului la clapetã și sã montezi switch-ul de ambreiaj(dacã nu-l ai deja)...astea douã mi-au cam dat bãtaie de cap...și timp. Modulul de tempomat e de pe Vectra B (cred cã orice cilindree, dar cu clapetã mecanicã).
Tempomatul, contrar a ce zic unii, îl gãsesc (foarte) folositor, înafarã de autostrãzi(chiar dacã nu (prea) sunt în RO, nu toți circulãm exclusiv pe la coada Mioriței, zic), mai ales la traversarea zonelor lungi cu restricții de vitezã: pui viteza doritã și ești atent la orice altceva decât limita de vitezã.
  • cristero

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salut bibu,
switch-ul inca nu l-am montat , nu gasesc momentan modulul, cat despre utilitate eu circul zilnic cel putin 120 km ,fac naveta catre Bucuresti si consider ca ar fi util, altfel doar pt "palmares" personal nu as monta Smile))...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR