Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • GEcstazy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Va salut, in urmatoarele 2 sapt eu si familia mea am vrea sa ne achizitionam un Astra J Sedan din anul 2014-2016. Nu stim exact ce motor este mai fiabil din cele pe motorina. Puteti sa ma sfatuiti ce motorizare este mai buna pentru acest model? Noi ne-am uitat la oferte si majoritatea sunt 1.6 sau 1.7.
Multumesc anticipat!


MODEL: Astra J Sedan
Skip ads

  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut, de ce diesel ?
  • GEcstazy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut, din ce am vazut majoritatea ofertelor sunt diesel, sunt mai putine pe benzina. Masina o sa fie utilizata in oras insa nu foarte mult, adica nu zilnic, dar si cu plecari o data la 2-3 saptamani in care o sa facem in jur de 100 de km dus-intors + eventuale concedii sau plecari in weekend din cand in cand.

Vrem ceva ok, nu sa stam cu masina in service mai mult decat pe sosea, sau sa se strice in viitorul apropiat ceva care sa coste foarte mult.
Nu zic nu nici la o motorizare pe benzina insa sunt curios ce probleme au motoarele si ce puteti sa imi recomandati daca este vreunul dintre voi posesor de Astra J.
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ok , am ințeles. Eu am benzina 1.4 turbo / 6 trepte / 140 cai și sunt foarte multumit , iar cu privire diesel nu imi dau cu pãrerea pentru cã nu cunosc. Cei ce au diesel sunt în mãsurã sã dea sfaturi. Spor !
Skip ads

  • GEcstazy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc, suna f bine, sper sa am o confirmare si in legatura cu diesel! Momentan ne place foarte mult un Astra J cu motor de 1.7 CDTI. Daca poate cineva sa ne spuna despre fiabilitatea acestei motorizari am aprecia foarte mult.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Evita motorul de 2.0 CDTI...cica au probleme..eu nu am avut, desi sunt posesor...Dar se cam plang alti posesori sau cunostinte/prieteni/rude ale posesorilor Very Happy. 1.4 aspirat e anemic pt caroserie..are sotia..il tin pentru oras si o iesire / 2 pe an...ocazional. Cauta putere cat mai mare, caroseria are cam 1.4 tone..deci ....
  • dariusmaca

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 Y17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am un 1.7 ; 110 cp, dar te sfãtuiesc sã optezi pentru 1.7; 120cp . Masina este grea 1.5t. Si atunci si un consum mai mic.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare...eu detin un astra j diesel motor 1.7 cdti...125cp...92kw...A17DTR(motor isuzu). 140 mii km.
Ca si sfat nu iti recomand diesel pt oras(eu o folosesc numai in oras si doar la 2 sapt un drum de 65km extraurban...unde ii dau 3500 ture sa mai curete dpf.ul)...filtrul de particule ma dispera...isi face regenerarea undeva la 170...200km numai in oras...acum 1an si jumatate am dat dpf.ul jos si l.am curatat ca nu ma mai intelegeam cu regenerarile(cate 3...4/zi).( Tare imi esye ca l.am infundat cand am facut o decarbonizare la motor).
EGR.UL...clapeta de acceleratie ....bujii incandescente...le desfac personal anual si le curat(nu vrei sa stii ce se depune in egr.).Nu stiu ce o fi pe galerie(mi.e groaza de ce depuneri or fi acolo).
Am cutia M32...multumesc celui de sus ca inca nu am joc la rultmenti(pe la 95 mii km i.am schimbat uleiul la cutie).
In rest am mai schimbat discuri si placute frana...ulei(motul 8100 x.clean)...filtre..(mann)(cel de combustibil eu il schimb la fiecare schimb de ulei).
In medie mergeam cam 8000km/an....de 2 ani a devenit masina sotiei...undeva la 2000....2500km/an face ea.
Am mai inlocuit arcuri spate ca s.au rupt...bujiile...amortizoare fata....o rola de ghidaj la cureaua de accesorii si cureaua de accesorii(odata cu distributia) si de 2 ori distributia(eu o inlocuiesc la 4 ani sau 60.mii km).
Anul acesta am schimbat bieletele antiruliu ...parbrizul fata ca l.a crapat sotia cu racleta in iarna...anvelopele...si acum 2 zile radiatorul de clima.
In general eu unul nu am avut probleme cu masina.
Masina trage bine...ma pot baza pe ea in depasiri(nu sunt vitezoman sau adeptul condusului mai sportiv).
In oras masina foarte rar vede viteza a.3.a....in rest 1...si a.2.a...schimb la 2800...3000 ture.
Ca si consum cam 9% in oras...5.5 in extraurban.
Per general eu sunt multumit de ea...dar ca si sfat prietenesc NU RECOMAND DIESEL PT ORAS...din cauza DPF.ului.
Ps.. si am retapitat sezutul scaunului de la sofer ca imi crapase acea piele ecologica si sotia agata dresul mereu.
Bafta si sper sa faci cea mai inteleapta alegere.
Ps...Ps...am mai inlocuit SCV.ul ca aveam uneori fluctuatii la relanti(am confectionat unul acum 3 ani cred dintr.un material mai dur...si am scapat de oscilatii)...motorina bag numai premium(mol...omw si rompetrol).
Daca imi mai aduc aminte de ceva voi reveni cu comentarii:)).
  • GEcstazy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Wow Paul, mulțumesc pt comentariu. In principiu eu cu siguranțã nu cred cã o sã mã bag la curãțat singur de capul meu. Mã pricep cat de cat însã mã depãșește asta. Și eu sper sa fac cea mai buna alegere însã e greu... Toate mașinile par sa aibã o buba pe ici pe colo. Mulțumesc tuturor pt comentarii și cu siguranțã o sã fiu atent daca mai are cineva ceva de adãugat.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dupa 10 ani cu diesel, 1.9cdti Z19DT (nu comentez aici fiabilitatea lui A17DTR sau motorizarile mai noi) pot sa spun 100% ca diesel-ul nu este pt oras, si in orice caz nu pt un oras din Romania cum e Bucuresti sau alt oras cu trafic aglomerat. Pur si simplu omori masina, turbina, multe depuneri de carbon, EGR-ul se face varza, DPF-ul la fel. Decat sa stai odata la 3 luni sa desfaci motorul ca sa-l cureti, si sa dai 100E la curatat DPF profesional, mai bine iei o benzina. Din pacate, romanii au mania dieselului , in placebo-ul ca iti consuma putin, dar si cand dai de probleme platesti triplu fata de o benzina (eu stiu cel mai bine ca am dublat pretul masinii mele).. Dupa aproximativ 3 ani si ceva de condus o masina cu motor de 3.0 benzina, 6 in linie, poti sa imi dai si un diesel de 400cp ca tot nu ma mai intereseaza. E strict o parere personala.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Fereste-te de masinile care incep cu f, fiat, ford, frantuzesti, fopel. La 5-6000 pe an cat estimezi tu merge orice joarsa, problema la opel e cand sari de 15-20k, ca imcepe sa pape bani. Nici n-as lua dizãl, am un amic cu ford care-l lauda-n sus si-n jos, da el face 4000km pe an.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR