Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
fratilor am o problema careia nimeni nu a putut sa-mi ofere ajutor la o vectra b2 sedan din 2001 cu motorizare diesel de 1995 cmc:
pe vreme uscata si calda se aude in zona suspensiei spate(sau amortizoare....) un cloncanit sec chiar daca drumul nu are denivelari pronuntate; si la o apasare sau urcare coborare din masina cloncanitul apare si pare localizat undeva in zona jambelor.
am verificat bucsele de la suspensia spate( 16 buc), am demontat si verificat ansamblele amortizor-jamba(apropo am schimbat amortizoarele; sunt sacs pe gaz)am verificat inelele ( chitul de prindere de jamba) amortizoarelor,am verificat sistemul de evacuare care este bine fixat.
au amortizoarele pe gaz o dependenta de temperatura ?
joia trecuta seara tarziu cand am scos-o de la verificari s-a comportat misto,vineri dimineata(era racoare) la fel dar la pranz cand am plecat de la serviciu(era cald) a inceput"concertul", nu mai stiu ce sa fac, rog sprijin......
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dar bucsele de la bara stabilizatoare le-ai schimbat? Ca si eu am avut aceleasi simptome(aparea o bataie in spate in general cind era vreme rece) Si pina la urma,dupa o verificare mai minutioasa am gasit bucsele de la bara stabilizatoare cu putin joc. Dupa ce le-am schimbat a disparut zgomotul. M-au costat 5 RON bucata.
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
le-am verificat si sunt bune, la mine zgomotul sec apare cand este cald ; am remarcat ca acesta dispare cind in masina sunt 5 persoane, este rece sau umezeala;
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...42&highlight=

problema rezolvata aici, functia cautare face minuni, bafta la skimbat bucsele scartzaitoare Wink

intradevar nici la mine nu se aud cand este umed
Skip ads

  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
imi pare rau referitor la cautare;am folosit optiunea dar informatiile gasite aci nu m-au ajutat in problema mea
testele si analizele mele ma duc catre amortizoare; sacs cu gaz si rog sprijin de la cei ce cunosc constructia si comportamentul acestora, posibile probleme chiar daca sunt noi.
multumesc
  • mihai_v

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 2dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2007

  • Mesaj Privat
csandu a scris:imi pare rau referitor la cautare;am folosit optiunea dar informatiile gasite aci nu m-au ajutat in problema mea
testele si analizele mele ma duc catre amortizoare; sacs cu gaz si rog sprijin de la cei ce cunosc constructia si comportamentul acestora, posibile probleme chiar daca sunt noi.
multumesc

Nu iti cheltui bani degeaba pe amortizoare. Si eu am avut aceeasi problema. Zgomotul vine de la niste bucse mici (nu ma pricep) care au ramas fara vasilina. Eu am patit la fel,am fost la toate service-urile, mi-au schimbat niste bucse mari 4 la numar(cu manopera 480 ron),amortizoare,dar la cald zgomotul aparea din nou. In final am ajuns la un mecanic batrin care a descoperit de unde vine,a zis ca nu necesita inlocuite,le-a desfacut si a pus vasilina. De atunci a trecut mai bine de un an si nici o problema.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
asta incearc sa ii explic, dar o da inainte cu amortizoarele
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mihai_v , toate bucsele de la bara stabilizatoare(4+2) inclusiv cele de prindere a acesteia de caroserie au fost schimbate; ascultand si pipaind cu atentie am constatat ca zgomotul are originea in capatul de sus al amortizorului din stanga, din acest motiv solicitam detalii privind functionarea acestora.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sal. am schimbat si eu toate amortizoarele pe un B1 din 98, tot sachs pe gaz am pus (astea le avea si inainte). In schimb, nici inainte nici dupa schimbarea lor nu am avut de a face cu simptomele tale - deci nu cred ca e problema de telescop. Apoi cum ai ajuns la concluzia ca vine din partea superioara a amortizorului, ca ala e prins de caroserie si e protejat cu o aparatoare de plastic... Ai dat-o jos? si daca da, ai verificat sa fie bine strans? La mine apar niste plesnituri "seci" dar numai la denivelari mai accentuate. O sa schimb si restul de "numai" 10 Crying or Very sad bucse de pe spate si o sa dispara si ala. Vorba aia: "O FAC SI-O VAND". Sa auzim de bine.
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
buna Rookie,
este adevarat ce ai spus, am demontat aparatorile si jambele care sunt prinse cu patru suruburi de caroserie, am verificat bucsele cu distantierul si acel mic taler care le sustine , am urmarit si cautat semne de lovituri pe caroserie si jambe dar nimic; n-a fost in zadar am verificat cu aceasta ocazie placutele de frana...
desi am verificat cu atentie cand afara este cald si masina este gaola( doar soferul) zgomotele seci ma exaspereaza dar nu ma las... voi continua sa caut findca masina este (B2 2.0 DTI - 2001) imi place mult si nu ma gandesc sa scap de ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR