Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
Solutie
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am schimbat recent filtrul de particule cu unul nou, aftermarket si dupa aprox. 2000 km inca nu stiam daca isi face regenerare.
I-am dat o regenerare fortata din tester delphi, incepe sa isi faca regen. insa dupa 1min-2 imi da "operation failed".
Nu am coduri de eroare.are cineva idee de ce nu merge regenerarea fortata?

L.e. atunci cand incepe regenerarea se ridica turatia in 3500rpm, presiunea sta undeva la 4-5 kPa iar temp filtru ajunge pe la ~300 grade, apoi da fail...


MODEL: Astra j 2011
MOTOR: 1.7 cdti

CODURI EROARE: -

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Presiune diferentiala mica, temperatura mica ... normal ca nu incepe regenerarea.
Dar, daca totul este in regula in functionare si parametri, de ce sa faci regenerari fortate?

Ceea ce urmeaza sa scriu, este o pura intrebare:
Sa fie acest DPF nou, un simplu fake? Sa asigure doar o mica diferenta de presiune si ... atat?
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Din simpla curiozitate am facut regenerare fortata.stiu ca un dpf functional isi face regenerare cu succes prin tester
Temperatura nu este mica, este in crestere dar nu trece de 300-350 pt ca imi da fail pe tester.daca nu ar da eroarea probabil ar depasi 600 asa cum ar fi normal

Dpf nu cred ca este fake.l-am schimbat pt ca nu trecea itp la noxe.dupa schimbare noxele au iesit perfect.un fake nu cred ca ar fi ajutat atat de mult la noxe
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Nu recomand regenerarea fortata , este ca o borala dupa ce ai baut mult , problema se pune ca unii nu pot sa borasca decat cand le vine ceasul mai pe romaneste.Daca se indeplinesc conditiile regenerarii si totul este ok , nu ai nevoie de ''fortari''.O sa faca singura cand are nevoie , la fel ca o gagica in calduri.
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Am incercat sa dau fortat pt a vedea daca este totul in regula.
Am rezolvat azi.problema era de la testerul meu(Delphi 2017.R3 replica).am fost la cineva care are tester original GM,iar regenerarea s-a facut cu succes
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR