Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • AAlbu204

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Buna
Va atasez poze cu erorile din bord. Care ar fi problema?
[/imglb[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2021-05/146274_guiwqgco8.jpg]





MODEL: Opel Astra H1. 3 diesel Caravan
MOTOR: 1.3
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Fa si tu o cautare dupa P0107 si P1901.
Depinde si cum se manifesta masina sau ce probleme apar, pentru ca aceste erori pot fi mai demult inregistrate in ECU. In principiu ar trebui sterse, mers putin cu masina si vazut daca si care mai reapare. *ideal ar fi cititi si niste parametri, dar ... mai greu Smile )
  • AAlbu204

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns. Masina nu are putere, nu trage. In plus se aude si si un fasait,ca si cum sufla aer pe sub capota. Am fost deja la tester, si mi s-a spus ca e filtrul de particule. La a 2 diagnoza mi s-a spus ca trebuie verificat circuitul de la turbina. Nu stiu ce sa mai cred.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Este posibil sa fie ambele defecte. Adica furtun spart (sau altfel de neetanseitate) pe traseul dintre turbina si admisie si de aici, sa se fi ajuns si la un DPF colmatat.
Trebuie verificat foarte atent traseul de admisie, cititi parametri furnizati de senzor, eliminat defectul de acolo, apoi vazut pe partea de evacuare daca exista furtunuri sparte pana in senzor, daca senzorul mai este in mintile lui si luata decizia daca se incearca regenerare fortata sau nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR