Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • km54

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am o problema cu masina mea (Opel Astra benzina 1.6l) de cand o am de noua (2016):
Daca uit peste noapte cheia in contact (pozitia 0), fara niciun consumator, gasesc a doua zi dimineata bateria complet moarta. De aceea, am grija sa scot mereu cheia din contact. Dar...se mai intampla sa o uit si gasesc bateria complet descarcata.
Este normal ?
Ce pot sa fac (in afara de a nu mai uita cheia in contact) ?


MODEL: Astra benzina 1.6l 2016
MOTOR: 1.6l
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
"Contactul" la masinile noi, nu mai este ca la Dacia 1310, adica, atunci cand aduc cheia in pozitia "0", dintr-o pozitie superioara (accesorii, contact), anumiti consumatori, raman alimentati in continuare (radio, display...etc. in functie de cum a gandit producatorul), dar mai ales, sistemul electronic al masinii nu intra in acel asa numit "deep sleep" sau "stand-by" sau cum vrea sa ii spuna fiecare acestei stari.
Acelor consumatori le este oprita alimentarea si starea aceea de "deep sleep" este atinsa, doar dupa ce scoti cheia din contact (bine, la unele masini, este nevoie si de conditia ca masina sa fie incuiata).
Daca scoti cheia din contact si apoi o bagi la loc, fara sa o rasucesti, o sa vezi ca nu o sa mai ai problema respectiva. (Sa nu repeti procedura ce prea multe ori! Nu de alta, dar sa nu inceapa sa ii placa) Smile
  • km54

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspuns !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mã minunez: de ce sã uiți cheia în contact?! Chiar dacã ai feru” asigurat într-un buncãr impenetrabil....Și dacã tot a devenit un obicei(evident, prost!), nu o lași și pe stradã tot așa?
PS
Mare-i grãdina Ta....
Skip ads

  • km54

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
O tin acasa in curte..."istetule".
In curtea ta e normal sa mai lasi cheia in contact. Cine ar vrea sa intre in curte nepoftit ar fi intampinat de...doi ciobanesti germani. Plus sistem de supraveghere video.
Daca esti asa destept, mai bine fa ceva cu desteptaciunea ta (banuiesti tu ce; ca supozitor).
Am inchis topicul.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@km54 nu se vorbeste asa pe acest forum, trebuie sa avem putin respect intre noi.
@bibu16v Si eu las cheile in contact de 17 ani, la mine in curte nu intra nimeni, nu peste tot in tara este la fel Very Happy
  • km54

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pentru taxi43edy:
Aveti perfecta dreptate. Trebuie sa fie respect (si nu putin) intre noi. Nu mi-a facut placere sa dau asemenea raspuns dar, la asa lipsa de....(nu vreau sa spun ce) trebuie reactionat intr-un fel. Sunt fan Opel. Am aceasta masina (Astra) din 2016 si, in patru ani, am uitat de trei ori cheia in contact. Nu cred ca acest fapt justifica expresia "Mare-i grãdina Ta...", expresie care are anumite conotatii si semnificatii. A o folosi in acest context dovedeste lacune serioase de tot felul: respect, civilizatie, educatie, inteligenta etc.
Drept dovada, "sebage" mi-a dat un raspuns civilizat si pertinent si i-am multumit foarte frumos.
Va doresc toate cele bune !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR