Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut. de mult tot zic ca imi pun ceasuri cu turometru iar acum m-am hotarat sa pun.masina mea are ceasurie fara turometru iar din ce am cautat eu pe forum am inteles ca mufa este adusa in spatele celor care le am acum deci la montarea unor ceasuri cu turometru nu mai trebuie trase fire ,montati senzori sau mai stiu eu ce nu?
1.ce imi recomandati sa le desfac inainte sa vad daca am aduse firele acolo? la ce trebuie sa fiu atent ce culori au firele?
2. pe ceasurile care le am acum scrie w=1102. ce este acest cod ? am inleles ca trebuie tinut seama de acesta si la viitorul bord adica trebe da fie la fel nu?
3.se poate monta kilometrajul de pe ceasurile care le am acum pe cel care urmeaza sa il pun ca sa pastrez acelasi nr de km sau ce trebuie facut in aceasta situatie .din ce ma citit eu am inteles ca nu se potrivesc sau nu am inteles
bine? multumesc anticipat.
Skip ads

  • nick

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu cand aveam astra f, la fel nu aveam ceasuri cu turometru. asa ca am desfacut bordul cu ceasurile(se desface destul de usor) si m-am dus cu masina asa desfacuta la dezmembrari. am gasit unul cu turometru l-am montat acolo, l-am verificat daca merge, a mers si l-am cumparat. nu am mai tras nici un altfel de fir. cablajul masinii este facut si pentru bord cu turometru. daca vrei sa pastrezi ceasul cu kilometrajul, nici o problema! il desfaci de pe al tau si il montezi pe celalalt. se potriveste la fix.
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut.deci sa inteleg ca si a mea are cablajul facut.am sal desfac ca sa fiu sigur ,la ce trebuie sa fiu atent adica ce culori au firele pt turometru.dar cu acel cod ce e cu el am inteles ca trebuie sa fie acelasi si la bordul care urmeaza sa il cumpar nu? ce reprezinta exact? salut
  • nick

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pai codul pentru bordul cu turometrul este unul iar codul pentru cel fara turometru este altul! Sau gresesc?. Bordul pe care l-am cumparat de la dezmembrari era de pe o vectra. Singura problema este ca bordul pe care -l cumperi sa fie tot de pe o masina cu motor pe benzina, altfel o sa-ti arate turatia si viteza aiurea.... Referitor la chestia cu firele, nu prea ai la ce sa ii atent pentru ca ele sunt prinse intr-o singura mufa mare. O sa te chinui un pic cand o sa demontezi/montezi cablul pentru kilometraj. Vezi ca are o siguranta din metal in spate pe care o apesi si iese usor.
Skip ads

  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut. l-am demontat azi bordul a foar ff usor mi-a luat vro 10 min asta numa dupa ce am citit explicatile celor de pe forum care l-au mai desfacut carora tine sa le multumesc pe acesta cale , chiar mi-au prins bine . a iesit usor si cred ca am si gasit firul verde care intra in una din mufe una e mai mica iar firul verde l-am localizat eu in mufa cea mai mare fiind la pinul 8, cred ca acela este pt ca am vaz ca acolo unde intra in bord nu mi are nici un contact practic e in plus.

nick iti multumesc mult pt explicati. si rog in continuare sa ma lamureasca si pe mine cineva cu codul acela ca sa stiu ce sa cumpar. trebuie sa-l cumpar neaparat bordul viitor cu martor de ABS masina mea avand ABS.la ce trebuie sa fiu atent?

si inca ceva am pus si eu un beculet la martorul de centura de sigurata la bordul care il am acum inainte nefiiind dar nu se aprinde ,becul fiind bun.e posibil ca masina mea sa nu aiba aceasta dotare sau cand trebuie sa se aprinda acel martor ca la contact nu se aprinde?
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Astazi mi-am luat bord cu turometru cod w1111. Exact acelasi cod il aveam si pe cel fara turometru.L-am montat
fara probleme, insa dupa ce am mers 20 m mi s-a aprins check engine. cod de eroare 24 (vss). este senzorul de viteza.
Nici eu nu prea stiu exact despre ce este vorba.nu stiu unde se afla acest senzor dar banuiesc , ca se afla prin bord odata ce am umblat acolo si a si aparut eroarea.Faza e ca pe cel vechi eu nu vad nici un senzor....

Cat despre cod, eu stiu ca trebuie sa fie acelasi. Daca nu iti v-a arata cu eroare.Mie imi merge turometrul brici si pe deasupra, acum am si bec la benzina cand intra pe rosu. Deci daca gasesti, merita toti banii. bafta
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aha deci trebuie tinut cont de acel cod asta am sa si fac.
dar trebuie tinut cont si daca bordul are ABS nu? as vrea sa stiu si eu pretul la bord bineinteles daca se poate .ms
  • nick

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
senzorul de viteza se afla in spatele bordului. dai bordul cu ceasurile jos si in spatele lui vezi ca este o cutiuta mica neagra chiar in locul unde intra cablul de kilometraj. o demontezi de pe cel vechi si o montezi pe bordul cu turometru. Asa nu o sa mai apara eroarea. am uitat sa mentonez anterior treaba asta, dar asa am patit si eu. am rezolvat asa cum am spus mai sus.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...t=turometru+astra
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sincer botosu nu prea ma ajuta postul tau. Eu nu stiu unde se afla acel senzor.acum ma duc jos sa schimb numai ceasul kilometrajului cu cel vechi sa vad daca mai da eroare.revin cu informatii
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
scuze , am postat aiurea Sad. se mai intampla. sorry botosu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR