Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • astravig

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bunã, in urma unui eveniment s-a crãpat sticla farului stânga. Fiind cu xenon, preturile vad ca sunt uriașe (setul ajunge la 20% din valoarea de piațã a mașinii, mi se oare absurd, fiind vorba de faruri second hand).
Oare as putea cumpãra un far normal, cu halogen, si sa ii montez înãuntru piesele din al meu (care sunt funcționale)?
Mulțumesc!


MODEL: Astra 2006
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu prea merita, manopera costa 300-500 de lei pentru schimbarea plasticului si nu garanteaza nimeni etansietatea farului asa ca s-ar putea sa te trezesti cu un nou sistem de xenon ce functioneaza sub apa. ce xenon? daca este cu afl gasesti la 600-800 de lei unul sh sau 1300 si ceva nou hella(identic cu cel original).
daca nu este mare crapatura eventual ii dai o gaura de burghiu sa opresti raspandirea crapaturii si pui folie peste far, cu cat mai groasa cu atat mai bine.
  • astravig

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mersi mult. Am crezut ca pot face eu operațiunea. Cum știu dacã am afl (cred ca nu am)
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
noaptea cand virezi pe sosea ti se misca lumina in functie de volan stanga/dreapta? daca da inseamna ca ai afl, daca nu inseamna ca ai doar xenon normal, daca ai xenon normal iesi mai ieftin, un far sh gasesti pe la 300 de lei iar unul nou te duce spre 700
Skip ads

  • astravig

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Problema e ca am sunat la cateva numere de pe olx și se cere 700-800,nu m a întrebat nimeni de afl. 300-400 ar fi rezonabil (e clar ca nu am afl)
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu stii tu sa cauti
600 nou
https://www.bestautovest.ro/...7-cu-motoras.html
600 nou
https://www.autokarma.ro/pie...amp;grupa_order=1
455 sh
https://www.pieseauto.ro/far...d00b5f6c085b68b52
155 sh
https://www.pieseauto.ro/far...5a71ed516ddcb8e8b
  • astravig

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am uitat sa menționez, al meu e break (caravan), se potrivesc cele de gtc? Credeam ca sunt diferite.
Mulțumesc
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu nu sunt, oricum va trebui sa dai bara jos sa il schimbi asa ca o poti demonta sa vezi ce cod ai pe far
Skip ads

  • astravig

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Știe cineva ce presupune schimbarea ambelor faruri (în prezent cu xenon), cu unele normale, cu halogen? În afara de operațiunea in sine, mai trebuie schimbate ceva cabluri, sau altceva?
Mulțumesc mult
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai fumat ceva stricat. De ce ai renunta la xenon? Eu zic sa vinzi masina daca te zgarcesti la un far din dezmembrari ... operatiunea ta neceista inversul montarii xenonului retrofit. Gasesti tutorialul pe forum dar sa te pregatesti sa ii platesti electricianului 400-500 de lei manopera.
  • astravig

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2016

  • Mesaj Privat
😂 😂 Bunã asta, nu fumez. Nu ma încântã ideea sã iau pe orbeste, de pe net, ca m-am mai ars,iar în zona mea nu am gãsit. Vad ca sunt variante cu xenon, cu bixenon, cu afl, cu motoraș, fara motoraș, cu balast (ce o fi) . Iar daca aceeași piesã e și cu 150 lei, si cu 450,si cu 800, logica îmi spune cã ceva nu e în regulã, chiar dacã sunt afon la chestiile astea.
Așa ca m-am gândit ca o variantã mai bunã ar fi sa iau doua noi, cu garanție. Sunt in jur de 900 de lei, si sunt.... NOI.😂😂 Nu am dat in cap, cred ca de-asta e forumul, sa cerem pãreri celor care se pricep mai bine, daca e o idee atât de proastã renunț,nu e nevoie sa fii atât de acid. Mersi de implicare, oricum.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Tu faci ce vrei dar scrii baliverne. Ti-am scris anterior, vezi ce cod ai pe far! de ce difera preturile:
1. producator
2. tip de xenon, normale sau cu afl
3. poate unele vin cu drosere si ignitere iar altele nu.
Sfatul meu, du-te frumos cu talonul la autokarma si ceri o oferta de pret pentru far. Iti vor trimite pe mail tipul de far cu cod si afli tot ce iti trebuie dar na, cand lenea e mare ne gandim la variante gen sa renuntam la xenon si sa trecem pe halogen.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Sincer, nici eu nu as renunta la xenon, nu pentru ca ar fi atat de mult superior, ci pentru ca eu am o fixatie cu "asa cum a iesit din fabrica" (nici mai putin, dar nici mai mult).
Din ce am scris, se trage concluzia ca, fiecare cu logica lui, mai ales ca noi nu stim calculele pe care si la face fiecare.
Operatiunea de trecere de la xenon la halogen, fireste ca este mai simpla si mai putin costisitoare, dar trebuie tinut cont de faptul ca trebuie schimbat si blocul de lumini (probabil, daca nu are butonul de reglat inaltime) si mai trebuie facute configurarile pentru tipul de bec, ca sa nu ai erori de bec ars si sa functioneze reglajul.
Probabil ca nu stii si nu ai cu ce sa faci toate acestea (sau poate ma insel si m-as bucura sa fie asa, atunci te-am putea ajuta cu informatiile pe care ni le ceri), dar daca nu ma insel, trebuie sa iei in calcul ca toate acestea te vor costa in plus.
Iti faci un calcul si vezi cum iti pica mai bine si cum esti mai impacat cu ideea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR