Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • simon

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salutari
revin cu rezolvarea aparitiei codului de eroare p2279 la zafira b cod motor 1.9DTH - 150 cp
dupa indelungi cautari, cercetari, nervi si altele, am rezolvat problema cu acest nemernic de cod eroare.
verificat zile la rand vacuumuri, furtune, furtunase, senzori, pompa vacuum, turbina, intercooler, clapete admisie, clapeta acceleratie si cam tot ce poate fi verificat am ajuns la NENOROCITUL DE EGR !
schimbat 3 EGR-uri NOI, atentie NOI nu de la dezmembrari sau alte vechituri, toate 3 nu inchideau cum trebuia, si de aici aceasta eroare. la decelerare o mica cantitate de gaze arse intra inapoi in admisie, atunci cand acestea nu aveau ce cauta acolo (gaze nepotrivite, la locul si timpul nepotrivit). de aici incep problemele - admisie murdara, clapete blocate, clapeta acceleratie murdara si in final va culmina cu infundarea DPF.
pana la urma satul de aceste probleme am decis sa merg cu masina la o operatie cunoscuta mie (stiam de toate aceste probleme, dar am incercat si eu sa fiu om corect si sa repar masina ca orice om - cu piese noi).
am plecat spre laboratorul de "ANULARE" A ORICAREI PROBLEME !
in concluzie sa nu o mai lungim ANULARE DEFINITIVA DIN SOFT SI FIZIC A EGR !
toate problemele au fost eliminate, masina merge, trage de rupe, nu scoate fum, totul este ok.
urmeaza o anulare fizica si din soft DPF SI UNA A CLAPETELOR DE ADMISIE ! SI ACEST MOTOR VA FUNCTIONA FARA PROBLEME !
din cauza acestui EGR (o tampenie dupa parerea mea) tot motorul va avea de suferit !
le doresc mult succes celor detinatori de acest cod de eroare !



MODEL: Zafira 2006
MOTOR: Z19DTH

CODURI EROARE: p2279
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Imi este cam greu sa cred ca 3 egr-uri noi , au fost defecte , dar in ziua de azi totul este posibil .Putea-i sa blindezi egr-ul in prima faza si vedea-i cum se comporta .
Daca dadea-i o cautare pe lupa cu P2279 ,gaseai imediat rezolvarea cu egr defect care genera exact eroarea asta , au mai patit si altii si s-a discutat, dar oricum bine ca ai rezolvat si cel mai important ai postat rezolvarea , ceea ce nu multi se deranjeaza sa mai posteze , dupa ce intreaba si nici macar nu cauta cu toate ca pe club s-a discutat cam tot despre toate problemele opel .Bafta si ai grija cu anularile , nu prea sunt legale , dar asta este treaba ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR