Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
Solutie
  • calisto1

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Presiunea recomandata de producator pentru masina mea este de 2.0 bari pe spate si 2.2 bari pe fata atunci cand pneurile sunt reci. Eu am aproximativ 10 km pana la prima benzinarie unde pot regla presiunea in roti. Intrebarea mea este daca ar trebui sa pun 2.3 pe spate si 2.5 pe fata in pneurile calde avand in vedere ca diferenta dintre un pneu cald si unul rece este de aproximativ 0.3 bari. Va multumesc.


MODEL: Astra 2002
MOTOR: Z16SE

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Doar din deformarile plastice din cauciuc, pentru cei 10Km, sincer, eu nu cred sa fie o asa mare diferenta de presiune. Mergi usor pana la benzinarie, fara bruscari pe frana si accelerare si fara viraje violente si poti pune un 0.1 in plus ... zic eu.
Daca ar fi variatiile atat de mari, ce am face daca reglam presiunea noaptea, cand sunt 15 grade si a doua zi rulam pe asfalt de 60 - 70 de grade si mai si solicitam mecanic gumele?
Dar, se poate determina variatia, experimental. Eu nu am facut asta.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei sa fi chiar asa de catolic (nici papa nu e chiar asa) atunci cumpara-ti un aparat de verificat presiunea, te duci la benzinarie si umpli cauciucul si a doua zi dimineata verifici fiecare cauciuc si mai dai drumul incetul cu incetul pana ajunge presiunea unde vrei tu...
oricum aparatele de la benzinarii sunt foarte decalibrate asa ca stai linistit (eu am gasit doar una care era ok pana acum si am mereu in bord un aparat de verificat presiunea) ca am gasit si 1bar diferenta reala (mai mult decat indica) si nu imi dadeam seama de ce scutura asa de tare masina.
in alta ordine de idei, presiunea tine si de cat de incarcata este masina (asa ai acolo pe usa de la gaura de alimentare cu combustibil). regleaza pentru 3 persoane cu bagaje si daca pui 0.1 in plus este ok ca nu stii niciodata cand sunteti mai multi si nu te apuci atunci sa mergi repede la benzinarie si apoi sa dai drumul la aer dupa ce ai terminat drumul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR