Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Cosmin 77

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
De dimineata dupa un drum de 30 de km am observat ca in momentul in care am parcat masina la trecerea din R in D uneori cutia de viteze smuceste. Dupa cca 2 ore am condus din nou masina si a facut la fel. Am incercat de cca 4 ori sa dau cu spatele si apoi cand pozitionam schimbatorul pe modulul D smucea de se cutremura masina. Dupa masa cand am ajuns acasa surpriza. Functioneaza lin fara probleme. Oare are o defectiune cutia? Masina este opel insignia 2016 2.0 diesel 170 cp automatic. Va multumesc


MODEL: Insignia 2016
MOTOR: 170 cp 108000 km
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Problema asta e veche si o au cam toti posesorii e insignia cu automata ce nu au schimbat uleiul in cutie la timp sau l-au schimbat dupa prea mult timp.

O sa tot iti smuceasca de cateva ori pe luna mai ales dupa drumuri mai lungi si turata (nu tot timpul).

Ai 3 optiuni

1. O lasi asa, daca asta e singurul simptom si nu patineaza intre viteze si uita sa schimbe.sau alte prosti
2. Ii bagi un aditiv in ulei(n-am incercat, dar altii au spus ca au ajutat)
3. Service, demomentat si schimbat la ea blocul de valve (in 90% din cazuri ala iti cauzeaza acea bruscare)
  • CristiNCM

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2014 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cosmin77 , ai facut ceva cu cutia? Ai fost ka vreun service?
  • Cosmin 77

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Am vandut masina. Dupa ce am schimbat uleiul...am resoftat cutia de viteze cca 2 zile a functionat normal. Apoi iar aceiasi problema. Masina a stat 4 zile service la opel Offenburg si a venit verdictul. Schimbat cutie hidramata pret 9600 euro. Asa ca dupa 1 milion de blesteme am vandut masina cu 7650 euro. Pierdere in 13 luni 9000 euro la.o masina din martie 2016 cu 109000 km. Cu alte cuvinte marca Opel nu o sa o mai achizitionez nici macar fara bani. Masini proaste intretinere scumpa si fiabilitate 0. La 87000 km s-au ars bujiile. Dupa inca 20000 km s-au ars din nou. Senzorul 2 noxe pret 808 euro. Astea nu sunt masini. Sunt bude cu roti.
Opel insignia 2018 33k km a crapat cutia si turbo. La vecinul meu. Deci nu sunt numai eu cel care este scarbit de gunoiul numit Opel. Aceleasi cacaturi le-am.patit in Germania si cu ww passat 2014 si cu mercedes c 220 2015. Si locuiesc in Germania din 2006. Deci ganditi-va bine inainte de a cumpara masini de aici. Mult succes
Skip ads

  • vvede

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai si ce-ti vei lua? De curiozitate
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca se gasea o cutie s.h. cu 1500-2000 E.
Ai renuntat usor.
  • CristiNCM

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2014 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Foarte nașpa. Stii cumva cati litri de ulei ti-au schimbat la cutie?
  • Cosmin 77

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Factura a fost pe 10 litre de ulei plus 2 litre de solutie pentru spalat cutia de viteze. Filtru nu se poate schimba. Este la mijlocul cutie. Per total am achitat cu tot cu manopera 503 euro. Durata manopera cca 4 ore. In pretul asta a intrat si resoftarea cutie. Statul meu la achiztia acestei masini este ca proba cu masina sa fie efectuata pe distanta a cca 20 km panta in urcare. Daca dupa aceasta proba cutia nu face figuri la.comutarea din P in D sau din D in R atunci masina este ok.
Skip ads

  • Cosmin 77

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Am cumparat masina in ideea sa circul cu ea nu sa o tin in service si sa caut piese sh. La o masina de 4 ani si 109000 km daca ajungi sa ii schimb cutia de viteze inseamna ca are probleme grave. Raman la.aceiasi parere opel insignia este o masina care mananca bani fara limita. Dupa 13 luni de multa cu aceasta masina am aflat ca motoarele si cuticle sunt garantatr 100 k km. Am primit acest raspuns pe e-mail de la directorul Opel Schilinger Offenburg domnul Markus Maternnikt. In alta ordine de idei si rabdarea mea cu aceste asa zise masini are o limita. Cu respect.
  • Cosmin 77

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Am achizitionat din Chicago de cca 8 zile la.licitatie audi a 8 L motorized 4000 benzina 565 cp an 2013 la pretul de 14000 dolari. Transport stopuri Europa container vama si acte de Germania costa 4700 euro. Masina vine pe 21 octombrie. Mai departe vedem
  • CristiNCM

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2014 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Aha. Deci ti-au spalat si cutia! Si a mea face figuri de genul asta dar nu mereu. Am 160000 cu ea (luata din germania) , si nu are uleiul la cutie schimbat, si am vazut ce mai vorbesc baietii pe aici ,spuneau ca daca nu a fost schimbat la maxim 70000, acum ar fi bine sa-i fac o spalare. Mai spun altii ca ar fi de la blocul de valve. Cat de curand trebuie sa-i fac ceva inainte sa pice de tot.
  • Cosmin 77

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Uleiul scos din cutie era plin de span de metal. Normal se scoala cutia apoi se resofteaza
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Eu sunt curios cat o sã ținã cutia din momentul in care apar acele simptome de bruscare.

Mie mi-a bruscat prima datã pe la 130k km fix dupã ce am schimbat uleiul in cutie (vre-o 6litri). De atunci cam odatã pe lunã sau la doua luni câteodatã mai face figuri când treci din N sau R in D cu o smuciturã violenta.

In prezent am 210k km și 4 ani mai târziu și încã funcționeazã. Am ajuns la concluzia cã o las împace in treaba ei și cât o ține o ține.
  • mariusz12

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Pot fi multe informatii lipsa din trecut cu privire la simptomele descrise mai sus. Eu am patit partea cu smucituri uneori (nu foarte violente) si cand am urcat masina pe rampa am observat ca avea ceva pierderi de ulei pe la un oring la planetara dreapta. Am inlocuit Oringul si s-a rezolvat problema. Acum iar am ceva probleme similare (dupa 2 ani) si sub ea am vazut ca supureaza pe la busonul de nivel. Am luat decizia sa inlocuiesc uleiul integral (are 80k km si am inlocuit partial pe la 50k). In concluzie, degeaba masinile au 100k km daca au avut probleme neglijate. Cine naiba sta sa verifice sub masina o data la 1 luna sa vada daca e vreo pierdere de ulei pe undeva? La mine a fost norocul ca am observat cand am schimbat uleiul in motor.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea este sa nu generalizam legat de masinile Opel. Eu zic ca totul tine de intretinerea care a avut-o masina pana in momentul in care a fost cumparata secondhand.
cat despre acel director de service care ai scris ca zicea ca 100000km duce motorul si cutia da-mi voie sa ma indoiesc de cele scrise de tine pentru ca acel director isi pierde jobul daca scrie asa ceva. Ca ai garantie atata sau 2 ani (care este prima la care se ajunge) este cu totul altceva dar sa spui ca atata duce si se defecteaza nu ai cum decat daca esti Nostradamus si nici atunci.
Eu am cumparat de 2 saptmani o Insignia second, masina cumparata din Romania de nou de o firma si acum a ajuns la mine dar are intretinerea facuta ca la carte cu tot ce trebuie.
In alta ordine de idei conteaza foarte mult si soferul... Eu am un Astra G din 2001 cumparata second la 132000 in 2006. Cand am luat-o avea multe probleme si a fost usor neintretinuta dar acum este o bijuterie dupa ce am pus-o la punct si am adus-o la nivelul la care trebuia sa fie la 2-3 ani de utilizare. Acum are 19 ani si inca intoarce lumea capul dupa ea si mai mult raman mirati pe autostrada cand ii depasesc si mi vad de drum...Deci totul tine de intretinere.
Cat despre faptul ca ti-au spus ca schimba cutia cu totul cu 9600 euro iara imi vin greu sa cred avand in vedere ca daca cauti cutii noi vei gasi si la 4000 euro cu garantie. Plus de asta nu se schimba toata cutia, se schimba doar componente din ea (inclusiv acel filtru care este acolo unde este si blocul de valve). Cautati pe Yotube sa vedeti ca este plin de filme cum se desface, ce se schimba si ce se poate strica la ea. Sunt niste cutii foarte bine facute folosite pe foarte multe masini atat Asiatice cat si Americane dar cum ziceam, intretinerea este cea mai importanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR