Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Vivaro
  • CCioran

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut.Detin un Opel Vivaro motor 1.9 2003.Acum o luna mi s-au blocat 3 roti in mers.2 roti fara si dreapta spate.Am dus masina in service si s-au schimbat urmatoarele piese:
-discuri noi fata +spate
-placute noi fata +spate
-furtune frane fata+spate
-etrieri curatati si culisantele+ chituri schimbate
-pompa frana
-servofrana schimbata (tulumba)
-modul abs
Problema este ca tot se blocheaza rotile.NU STIU CE SA II .AI FAC.Nimeni nu gaseste problema.Va rog ajutati-ma.Am bagat 6.000 ron in masina si tot nu merge.


MODEL: Opel Vivaro 2003
MOTOR: 1.9
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cat de des si in ce conditii se manifesta problema cu blocatul anumitor roti?
Presupun ca masina este cu ESP, incearca sa mergi cu butonul de ESP OFF apasat. Ma gandesc ca senzorul de acceleratie laterala transmite date eronate si functia ESP incearca sa isi faca datoria, dar pe baza informatiilor eronate.
  • CCioran

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut.Nu am esp pe masina doar abs.La 20 de pedale se intareste pedala si se infraneaza rotile.Dar daca desfac pompa de frana si o departez 3 mm se deblocheaza rotile instantaneu
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Desfaci pompa de frana de pe amplificatorul de forțã (tulumbã) si o departezi 3mm de acesta?
Pare ceva mai simpla problema (spun pare, pentru ca nu stiu exact ce si cum s-a lucrat).
Presupun ca pompa ramane atacata (desi pare foarte ciudat ca si cu pompa si "tulumba" veche se comporta la fel). Merita refacut reglajul jocului liber dintre tija "tulumbei" si pompa, dar nu strica un ochi foarte atent la cursa pedalei de frana (singura din acest sistem care a ramas neschimbata). Daca aceasta cursa a pedalei nu este completa sau este ingreunata/impiedicata de ceva, la fel, pompa poate ramane atacata. Iar pompa daca nu revine in pozitia de capat, nu poate egaliza presiunile (din circuitul de franare cu presiunea din borcan).
Este o idee, zic eu ca merita verificata.
  • CCioran

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Nu se poate regla cursa tijei din pacate.Initial am crezut ca tulumba are supapa unisens blocata si nu da drumul la surplusul de aer de accea am schimbat-o.Cineva mi-a mai facut o modificare acum 1 an si ceva la modulul de abs ca sa îmi functioneze km si mi-a tras un fir.Eu am crezut ca ar avea de a face cu chestia asta.Fostul proprietar a schimbat cutia de viteze cu alt model care prevedea senzorul de km pe abs.Eu cand am luat masina nu mergeau km si am apelat la baiatul asta care mi-a zis ca nu are treaba ce mi-a facut el cu blocatul rotilor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Vivaro

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR