Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • EHotaran

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Periodic circuitul de frana are nevoie de intretinere(ideal o data la 2ani )si anume inlocuirea lichidului de frana urmata de aerisirea circuitului.Operatia nu e foarte complicata,dar presupune ceva munca si doua persoane...acum, daca nu vrem sa impartim berea si tigarile cu nimeni putem face asta si singuri,dar mai ales bine.Pentru asta avem nevoie de furtun de gradina semirigid(6mm),4bucati furtun siliconic transparent(sau 5 bucati daca aerisim si ambreiajul)si cativa soricei de plastic.Ridicam masina si desfacem toate rotile iar la fiecare dop de aerisire(dupa ce slabim dopul) conectam o bucata de furtun siliconic transparent(prin care putem vedea daca mai este aer de purjat) urmat de o bucata de furtun semirigid si le aducem pe toate in vasul de la pompa de frana centrala.Daca vrem doar sa aerisim circuitele facem pedala de 7-8ori,lent,apoi lasam pedala si strangem aerisitoarele;daca vrem sa schimbam lichidul din circuit atunci lichidul pompat il colectam intr-un vas separat iar in pompa centrala punem lichid nou si facem pedala.In timpul asta trebuie sa avem grija ca pompa centrala sa nu ramana fara lichid,in caz contrar trebuie repetata operatia de aerisire..mare grija la final sa punem la loc dopul din cauciuc pentru protectia surubului de aerisire la fiecare etrier in parte!
.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hmm, daca stiam... ca tocmai ce aveam si eu de aerisit rotile la Astra G a sotiei... Data viitoare cand ai nevoie de mâna de lucru la aerisit da-mi un PM si vin sa facem doua masini, daca tot suntem doua persoane.

Dau eu berea, ca sunt mai tânar si sigur o sa am ocazia sa invat ceva Smile.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR