Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • AButuruga

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o problema cu aerul conditionat la Insignia. Am fost la un service specializat pentru asa ceva, au schimbat baietii toate piesele (macar nu au luat bani pentru ele) si se pare ca problema este una electrica (respectiv un scurt undeva). Am fost apoi cu ea la un electronist sa vada unde e problema, insa acesta are nevoie de o schema.

Are careva de pe aici o schema pentru masina descrisa?

Opel Insignia an 2011
160cp - A-20-DTH
Climatronic

Multumesc!


MODEL: Opel Insignia
MOTOR: A-20-DTH - 160cp
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Off topic:
Atat de specializati sunt, incat au schimbat "toate piesele", dar o diagnoza ... nu ar fi facut si ei inainte, ca sa vada cu ce se confrunta Smile
Electronist, oricat de bun ar fi el, daca nu a mai lucrat pe auto, are dreptate ... nu va sti de unde sa se apuce si da, are nevoie de documentatie.
Incearca sa mergi la cineva care se pricepe si care repara clime, nu doar stie sa incarce.
Scuze, stiu ca nu te ajuta cu nimic ceea ce am spus...
  • AButuruga

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Se cred a fi cam cei mai buni din Sibiu. A fost OK baiatul care s-a ocupat de masina si in baza problemei data de diagnoza, era posibil sa fie cam orice mecanic. Puteam incerca si eu sa merg prima data la electrician, dar as fi dat de aceeasi problema a lipsei de schema si mai erau si sansele sa fie problema mecanica.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cine repara clime, repara clime, nu doar o "felie" (bucata) din instalatia de clima.
Era bine macar rezultatele de la diagnoza sa ti le fi spus, erorile stocate si ceva parametri cititi. Ne faceam o idee cam pe unde ar fi "necazul".
Skip ads

  • AButuruga

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2018

  • Mesaj Privat
B393B -04 - este codul de eroare. Am pus eu diagnoza pe ea (are un amic diagnoza Opel).
Problema insa e electrica, si deci ceva nu transmite comanda la compresor. De aceea as avea nevoie de o schema electrica. Eu am gasit insa e pentru modelul urmator unde aparent e diferit sistemul.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca a masurat cineva impedanța (rezistența) valvei si aceasta este buna? (Undeva in jur de 10 ohm)
Cand o sa am timp, o sa incerc sa iti furnizez ceva detalii, ceva mai pe seara/noapte.
Daca rezistenta valvei este in parametri, sunt doua fire de urmarit si mufele acestora ... nu vad de ce trebuie neaparat o schema.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ar fi completat la profil orasul de unde este poate ca stiam unde sa il trimitem...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR