Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • RIonut371

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti despre insignia 2.0 benzina?
Skip ads

  • deleted-133218

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
posesor de un an jumate - benzina 2.0 - 220 cp - parere general buna - consum oras undeva 12/13 / 100 km (pe calculator 11.4l/100 km) in afara oradea - constanta retur consum 8.5 l/100 (cu varfuri de viteza 170)
- distributie pe lant (deci se schimba la interval mai mare de timp), eu am schimbat-o la achizitia masinii
- se simt cei 220 cp mai ales la activarea butonului sport
- dezavantaj - masina grea
- piese greu de gasit - masina rara in romania (am asteptat dupa o conducta de ulei - aprox 1 luna - venita de prin canada cica)
- motor zic eu potrivit ptr masa masinii ( cel de 1.8 -140 cp - aspirat se spune ca este cam lenes, cel de 1.6 - 180 cp turbo sub dimensionat, cel de 1.4 turbo cred ca este o gluma pe aceasta masina)
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
@ciulivirus

Verifica-ti afirmatiile, 1.4T are dinamica mai buna decat 1.8i, face suta mai repede. Smile
  • deleted-133218

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
nu vorbeam de dinamica, imi dadeam cu parerea vizavi de motorizari in general, o fi mai dinamica dar in continuare sunt de parere ca motorul de 1.4 este o gluma proasta pe aceasta masina, nu faceam afirmatii, daca faceam afirmatii aduceam argumente / dovezi + ca omul intreba de motorizari de 2.0 si eu imi dadeam cu parerea fata de acest motor vizavi de restul care sunt pe aceasta masina (exceptie cel 2.8, nu este aici cazul si cel 1.6 - 115 cp la fel nu este cazul), nu faceam comparatie intre 1.8 si 1.4 dar daca ar fi sa imi exprim PAREREA si in acest caz cred ca termen lung cel de 1.8 este mai bun din punct de vedere al fiabilitatii decat cel de 1.4
Skip ads

  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
2.0 benzina compenseaza toate fail-urile pe le-au dat cu motorizarile diesel pe Insignia. Eu nu am avut si nici nu am auzit de probleme.
250 CP, cuplu 400Nm, mai mare ca la orice diesel, ca asta era argumentul tuturor care au diesel, cuplul. Traim in Romania si trebuie sa faci depasiri destul de des. Motorul asta chiar face toti banii, cand vrei sa depasesti o faci, nu iti calculezi depasirea cu 10 secunde inainte, sa apuce masina sa-si ia elan si apoi s-o omori in 5000 de ture ca tot nu trage.
Distributie pe lant, am vrut sa o schimb cand am luat-o ca e un mit asa, sa schimbi uleiul si distributia cand cumperi masina second, dar m-am razgandit. Ce sens are sa schimb distributia OE la 120000km, cand OPEL zice minim 200000km si sa pun una aftermarket mai proasta si sa mai dau si bani?
La facelift au schimbat si cutiile automate, au pus GM ca alea de pe modelul anterior aveau prea multe probleme.
Consum in oras 12-13, in afara 8 si ceva, mers sportiv. Mers linistit si cu copilul in masina, am scos si 7,2
Referitor la piese, n-am avut nici un fel de probleme, dar am schimbat discuri si placute, filtre, si nu mi s-a parut c-ar fi scumpe, in conditiile in care eu si am cele mai mari discuri care se monteaza pe Insignia.
Un mare plus, dar asta n-are legatura cu diesel/benzina, dar care n-am vazut sa fie amintit pe niciunde pe forum, sunt farurile. Eu am mers cu multe masini, dar lumini ca la Insignia inca nu am vazut.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
La insignia 2.0 benzina trebuie sa stea cisterna in spatele tau ai sa fim seriosi sint in Italia din 1997 am vazut doar o insignia 2.0 benzina dar ff dotata o scolate la plimbare doar duminica e pusa la vinzare de 5 ani nu agasit nici un client nici macar sa o vada
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
In Italia sunt putine Insignia de toate, nu numai 2.0 benzina.
Daca imi arata vreunu ca Insignia 1.4 benzina consuma mai putin de 10 in oras, io o mananc. Sa-ti iei o masina doar ca-ti consuma cu 2-3l/100km mai putin in oras si atunci cand pleci la drum 4 oameni si bagaje te rogi de ea sa urce panta, asta da gandire. In plus astea submotorizate, ai trecut de 100000km, poti sa te astepti ca incepi sa bagi bani in motoare.
  • Clio1973

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A1.8XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Domnilor sun posesorul unei Insignia Cosmo 1.8 din 2009 cu 54 000 de km.
Folosesc mașina 99% din timp în oraș.Am un consum de +/- 10 litri% de km.Cam barã la barã.
Motorul este un pic cam leneș pentru mașina asta , dar la aproape 50 de ani nu mai fac demult liniuțe.Vreau confort.
La drum întins cu 4 persoane consumul este de aprox 7, 3 %.
Nu este un motor pentru zone montane.N are cuplu dar este cu adevãrat foarte fiabil.
Cred însã cã motorul de 2 litri este cel mai potrivit pentru mașina asta.Dacã nu trãiești pentru a consuma 5 litri %.
Cu respect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR