Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • AValentin544

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2020

  • Mesaj Privat
salutare,

ma numesc Alex, sunt nou posesor al unui Opel astra H 1.6 easytronic,doresc sa schimb uleiul in cutie automata de viteze, si am urmatoarele intrebari i:

ce tip de ulei are nevoie cutia de viteza?
si unde as putea sa schimb calitate-pret ?


multumesc,

alex



MODEL: astra 2006
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Ai 2 probleme si pui 2 intrebari incuietoare.
1. Vrei sa schimbi "uleiul in cutie automata" si tu ai cutie easytronic (cutie manuala cu comanda electronica) - GM 1940182 este uleiul de cutie manuala.
2. Unde poti sa schimbi calitate-pret ? Daca tu esti din Oradea si cineva iti recomanda service la Constanta, ce faci ?
Completeaza locatia in Profil.
  • AValentin544

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare Iulian

Multumesc in primul rand de raspuns...
1. Mi.am achizionat aceasta masina, fiind prima mea masina si nu ma prea pricep,ai putea eventual sa ma ajuti cu cateva detalii despre aceasta cutie, am tot cautat si nu prea am vazut nimic
2. ai dreptate, sunt din Brasov, poti recomanda pe cineva?
  • HVali543

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut, dețin de mai puțin de o luna un Opel Astra H 2006, motor 1.6 benzina, 105 CP, cutie automata Easytronic, 167700 km in bord. Am câteva întrebãri legate de cutia automata, va rog sã mã lãmuriți daca se poate:
1. Ce tip de ulei trebuie pus, mã gândesc sã fac schimbul de ulei la cutie, la câți km se schimba uleiul...
2. Este normal sa schimbe treptele mai brusc la rece?
3. Schimbarea de treapta o face undeva pe la 3500 de rotații, e normal așa?
4. La apãsarea mai tare a accelerației smuceste la schimbarea treptei, in mod similar unei cutii manuale pe care o treci într-o viteza inferioara la turație mai mare( ca și cum ai face frana de motor). E in regula?
5. Poate fi recalibratã cutia automata Easytronic?
Mã scuzați, probabil as mai gãsi ceva întrebãri...Nu am condus pânã acum mașinã cu cutie automata, mașina e cumpãratã pentru sotie, dar îmi place sã o conduc și eu😀.Și vreau sa învãț mai multe despre ea.Va mulțumesc anticipat.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@HVali543
1.... ulei cutie GM 19 40 182.... 1,6 litri
2....nu e normal
3....aici cam da....turatia de cuplu maxim e 3500....dar totul depinde de drum ( panta...rampa...) de piciorul tau
4....aici marea problema e infundarea canalelor EGR aflate in admisie.....daca scoti mufa la EGR dispar simptomele de zmuceala?
5...poate si recalibrata fara probleme cu TECH2 sau MDI...poate fi faciut update de soft....reinvatare geometrie cutie si reinvatare punct contact ambreiaj.
6....contacteaza-ma in privat....te pot ajuta in Galati
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR