Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • laurentiu1966

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2016 GTGX1140
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Va salut cu drag. Azi am hotãrât sa-mi rezolv problema care ma frãmântã si anume, stopul adițional pe frânã ( led) cel montat in mijlocul haion ului . Nu mai functioneaza deloc . Zis si facut . Pentru inceput am dat lampa led afara din haion si am verificato.
Surpriza mare , lampa functioneaza perfect . Am luat la verificat sigurantelor toate si surpriza toate sunt ok. Am aprins stoprile pe frana si am masurat daca vine tensiune pe cele 2 fire ( negru si violet/alb) din cupla conectoare a lampii su nu am deloc tensiune. Cu certitudine trebuie sa se alimenteze cu tensiune impreuna cu cele 2 lãmpi mari (stanga÷dreapta) . Am verificat lampile mari dar nu am gasit nimic. Se alimenteaza separat dar , cu aceeasi tensiune de comanda pentru frane . Firul de comanda a lãmpi led (violet/alb , 12v+) nu stiu de unde vine . Nu am acces la nici un plan electric , la nici o documentație referitoare la sigurante , ce alimenteaza sau , ce circuit deserveste . Am verificat si traseul de cabluri din cele 2 burdufuri de cauciuc care fac transferul de la haion la sasiul masinii si sunt ok. Va sunt recunoscãtor pentru orice idei e , , sfat ,sau îndrumare . Cu respect va multumesc !
.


MODEL: Astra k sport tourer 2016
MOTOR: GTGX1140 .....1,6 cdti
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

vezi prima data ce anume lipseste la lampa, plusul sau minusul.

daca iti lipseste plusul eu as mai verifica o data cablul din burduf, dar cu aparatul de masura, inainte de intrarea in burduf il intepi cu un ac si verifici sa fie continuitate de la ac pina la mufa lampii. Daca nu e continuitate e clar rupt (sau probleme in mufa de la lampa, la sertizari)

daca e minusul lipsa e mai simplu, ala il poti lua de pe la un surub in cel mai rau caz (desi si aici poti face aceeasi verificare ca mai sus).

nu am gasit nici eu o schema pentru masina ta, e mai noua si de aia, dar mai caut, eventual daca gasesc de pe la astra j, poate nu au facut modificari in zona (daca gasesc culoarea firelor identica atunci cred ca sint la fel).
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ma gindeam acum ca poate ar fi bine sa pui o diagnoza pe ea si sa verifici sa nu se fi debifat ceva pe acolo, daca firul e ok nu cred ca mai merge reparata decit din diagnoza. (zic si eu).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR