Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • GStoica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Va salut, sunt posesorul unui Opel astra g, din 2003,1,6 16 W, 74kv,i am schimbat de curând simeringuri le supapelor și compensatorii ulei, motivul, cam papa ulei în sarcina și turații mai mari, pana acum am folosit ca și ulei valvoline 10 W 40,motorul este silențios dar papa ulei, mașina are acum 227000 km parcurși, marea mea rugãminte la Dvs este, ce combinație de ulei sa folosesc de acum în colo, 5w40,5w50,10,w 40,10w50 pentru a scãdea consumul de ulei în motor dar și pentru ai asigura o lubrifiere optima, ținând cont și de km parcurși, va mulțumesc anticipat🤗


MODEL: Opel astra g
MOTOR: 1,6 16w 74kv
  • floris90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu dupa segmentare am pus doar motul 5w40 cu norma dexos2 si nu mi mananca mai mult de 100 de grame de la an la an, dar eu am schimbat si segmentii. Acum daca masina nu scoate fum poti incerca tot cu 5w40 fiind si mai recomandat pt ca urmeaza iarna.
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
eu merg pe 10w40 castrol,dar cred ca e bun si liquy molly mo s 2 parca,,,,,,,,,,cel mai bine e conf manualului masinii !
si a mea mananca ulei dar e scris si in carte despre faptul ca mananca ulei! a mea e astra g caravan 1,6/16v /101cp si are acum 272000km,,,si e ok,,,,schimb ulei inainte de termen si completez la nivel,,,si sunt multumit,de ea!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fara gama cu MOS2 la motoarele cu compensatori hidraulici ca marea majoritate se blocheaza de la grafitul pe care-l contine uleiul asta,orice altceva .
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
in legatura cu mos2 cred ca ai dreptate daca e asa cum zici atunci se pune cf manualului /cartea tehnica a masinii!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR