Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Dc6813

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Va salut!
În câteva zile voi primi noua mea mașina, un Grandland X, 1.2 benzina, manuala, model Innovation.
Normal, va urma rodajul mașinii, dar în manualul de utilizare gãsit pe net nu spune mare lucru (aproape nimic).
Din experienta voastrã cu acest model, îmi puteți da câteva sfaturi pentru un rodaj "ca la carte"?
Ma refer la nr km/interval turatii/viteza maxima.. etc.
P. S. Am citit discuțiile apãrute pe forum în cadrul altor subiecte, dar nu ma simt total lãmurit.
Mulțumesc.
Drumuri line!


MODEL: Grandland X 2020
MOTOR: 1.2 turbo
Skip ads

  • BMarius264

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Primii 3000km fãrã accelerație sau franare brusca, urcat pante grele, cãrat ceva greu.
Nu trebuie ceva deosebit, doar sã fii un pic mai delicat cu pedalele.
Cel putin așa am fãcut eu cu toate, inclusiv Grandland x automat, tot 1.2.
Sã o stãpâniți sãnãtoși!
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cel putin primii 2000 de km (primul schimb de ulei, chiar) nu e de recomandat sa depasesti 3000,-maxim 3500 rot/ min si nu o mentine intr-o turatie consanta timp indelungat (evita tempomatul). Rodajul nu presupune numai la motor ci la toate ansamblele ce pun masina in miscare. Ele trebuiesc sa se "imprieteneasca" la drum in regim de mers normal. Pe parcursul acestei perioade de rodaj, calitatea schimbãrii treptelor si performantele vehiculului nou se optimizeazã continuu. Oricum citeste manualul. Acolo vei primi cele mai corecte informatii. daca nu l-ai primit inca il vei gasi cu siguranta pe site-ul producatorului.
Drumuri bune!
  • Lucius

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sã nu depãșești 3000 rpm pânã la primul schimb de ulei? Simplul fapt cã depasesti o alta masina pe un drum extraurban, în principiu orice accelerare non-letargicã, presupune a trece peste 3500 rpm.

Revenind la problema în cauzã, la preluarea mașinii mi s-a spus cã nu este necesar nici un fel de rodaj. Manualul precizeaza doar cã în primele utiluzãri ale vehiculului este posibil sa apara diferite mirosuri, cauzate de rodajul inițial al componentelor mașinii.
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai... cine a spus cã poti sã te angajezi în depãsiri? Eu sunt de pãrere cã dacã îti doresti sã nu uzezi prematur motorul sã fii tu mai precaut, orice ar spune vânzãtorul de masini cã pânã la urmã el asta face...vinde masini si este în interesul lui sã le si repare. Nu te încrede doar in ce zice un brand... Pleacã urechea si la altii si vezi cum zic. Ai sã vezi cã existã în manualul de utilizare sectiunea rodaj unde sunt specificate lucruri interesante pe care altii nu le spun. Sã stii cã principiul de functionare la masini este acelasi...tot niste bucãti de metal ce se freacã între ele mai mult s-au mai putin sunt. Rodajul nu presupune mirosuri în nici un caz 🙄 și mai spun cã opel nu este cel mai bun la construcția de mașini. Nu știu ce mașinã ai deținut anterior dar istoric vorbind nu cred cã fac mașini mai bune acum decât o fãceau prin anii când profitul nu era adevãratul scop al companiilor ci fiabilitatea. Opel nu prea au fost pe nici un segment. Vezi cã acum nu mai stau pe picioarele lor și și-au luat "cãrucioare" Citroen și Peugeot pentru a se mișca în piațã. Da sunt puțin în invaliditate pentru cã mulți le-au dat la gioale financiar. Și oricâtã s-au strãduit sã facã mașini bune mereu s-au uitat în buzunar și ce sã vezi...buzunarul nu a fost mereu plin. Mereu am spus cã opel face mașini mai frumoase ca alții dar frumusețea nu este totul revin și întreb: ei scriu despre mirosuri în manual și cam atât ?

E din manualul de utilizare la mașina mea...
Da, nu mai deține un Opel deși din 2007 pânã în 2020 am avut


Ultima modificare facuta de as3dyum la Sam 10 Oct, 2020 6:17 am, modificat de 3 ori in total
  • Dc6813

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Tocmai la aspectul acesta ma gândeam și eu: dacã producãtorul, în manualul de utilizare al mașinii, nu face niciun fel de precizare despre turații, stil de condus sau numãr de kilometri pentru rodaj, pe cine sa credem?
Sunt printre voi deținãtori de auto noi care nu au ținut cont de rodaj și au avut probleme ulterior?
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Revin

Rodaj Grand Vitara

Renault Kadjar
  • Lucius

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, din ce ai postat, alte marci ofera indicatii foarte stricte referitor la rodaj, iar desi unele par a fi de bun-simț, în schimb, altele par a fi utopice. Greu de crezut ca se abtin vest-europenii pentru 3000 km în a nu accelera violent și în a nu depãși 130 km/h. Pentru unii, 3000 km pot însemna echivalentul a jumatate de an de circulat. Concluzia: fiecare acționeazã dupã cum crede cã este mai bine. Ai dreptate, poate cã a fi mai precaut este lucrul corect de fãcut.

Legat de marca Opel, într-adevar, imaginea i s-a depreciat in ultima perioada, pe fondul unui tsunami de masini second-hand, din categoria asa-zis premium, ce a luat cu asalt țãrmurile României. Pânã prin 2005 era plina țara de tot felul de Dacii și unii salivau și ar fi facut orice pentru un Opel. Lucrurile s-au schimbat, intre timp. Nivelul de trai a crescut vertiginos, oferta auto s-a diversificat, iar Opel nu a reușit sa își ridice cota de piața. E foarte bine cã grupul PSA a preluat Opel, din 2017, cred. De prin 1929, marca fusese cumpãrata de General Motors, asa ca nu putem spune ca a avut vreodata o politicã independenta. Noile masini PSA - Peugeot (3008, 2008) au impus un standard estetic cu mult peste asteptãrile celor mai exigenți. Nu ar strica dacã Opel ar prelua din designul inovator al Peugeot-ului, mãcar parțial. Probabil mulți zâmbesc ironic cand aflã despre achizitionarea unui Opel nou, de peste 20.000 de euro cash. Ce sã spun, multã sclifoseala, in ultima perioadã, în domeniul achizitiilor auto.
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu o sã dezvolt mai mult referitor la Opel cã suntem totuși o comunitate de pasionați ai mãrcii. Nu vreau sã îmi pun cenușã în cap.
Referitor, dacã poți sau nu sã mergi într-un regim normal de mers 3000 de km cred cã trebuie sã poți. O sã mergi precum moșii sau o doamnã mai nepriceputã la început, moment în care vei cunoaște și mai bine mașina dar în timp e posibil sã te scutești în a face vizite dese prin reprezentanțe. Acolo nu vei da de cele mai bune prețuri și oameni binevoitori, pasionați cu adevãrat de brand. E greșit sã cumperi o mașinã nouã și sã nu faci cel puțin 15000-20000 pe an. Nu meritã "investiția" altfel...
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
@as3dyum: nu prea sunt de acord cu tot ce spui. Eu fac intre 8000-10000 km/an. De ce consideri ca nu merita investitia intr-o masina noua? Confortul meu, placerea de a conduce o masina noua, evitarea inselatoriei de la samsari si reparatul masinii conduse de bunicuta nemtoaica, recompensarea muncii mele, toate astea si multe altele justifica cumpararea unei masini noi. Nu neaparat numarul de km/an. Legat de rodaj evitati franele bruste (si dupa ce schimbati placutele de frana e valabil) si incercati sa depasiti fara a brusca masina, cu acceleratii line. Recomand o calatorie/doua pe autostrada pentru rodaj.
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tot ce ai menționat m-a determinat sã iau una nouã. Eu sunt de acord cu tine 😏.
Cred cã totuși justificarea cu un numãr de km mai mare este de preferat. Nu îți iei mașinã nouã sã te uiți la ea. Știi prea bine cã dupã cumpãrarea ei prețul scade instant la revânzare. De asemenea susțin cã nu cumperi mașinã sã o dai dupã puțini ani. Nici eu cu cea veche nu fãceam mai mult de 10000 de km pe an...
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Si daca nu respecti rodajul ce se intampla? Nimic iti zic eu, din ce ziceti voi acolo 1-2000 ati fi condamnati sa mergeti in oras, ca sa "treceti prin toate vitezele" ca la drum lung n-ai cum. Eu imi amintesc ca am facut un drum pana la mare in spania si n-am depasit 4000 rpm si n-am avut probleme, decat dupa cand au inceput sa pice piese dupa iesirea din garantie, deh, opel....
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am achizitionat masina noua in jan 2020. Nu conteaza marca, tot masina este.
Am mers asa cum merg de fiecare data, de cum m-am urcat in ea. Nu cred ca am atins 4000 de rotatii de 5 ori.
Acum are 40 K Km si merge foarte bine.
Cu siguranta, nu este bine sa te duci cu masina de la dealer direct la curse. Insa nici sa exagerezi.
Singura chestie care mi se pare pertinenta este cea cu franele: trebuie sa mergi cateva sute de km pana se pasuiesc discurile si placutele. Dar asa facem de fiecare data cand schimbam discuri sau placute, nu?
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Despre ce masima e vorba? Sa ne dam cu parerea
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Megane 4 estate 1.5dci, 116hp.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La tine 4000 de rotatii cat inseamna ? 160-170? E si normal. Oricum 1.5 dci e un motor fiabil, cu adblue ai avut vreo problema? Ca ai un rulaj mare! Taxi?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La 3500 am 150. Mai mult decât suficient. Chiar nu știu cât are la 4000 în tr 6.
Cutia este scurta pana în tr 5 și destul de lunga în tr 6. Dar nici în treptele inferioare nu o forjez pt ca nu e cazul. La fel fac și cu benzinarele: rar ajung la 4000. Consider ca orice masina poate fi exploatata normal pana în aceasta turatie. Ca se mai întâmplã din când în când, e alta discuție.
Adblue am pus 15l la 15 k. Cu 2400 km înainte de a rãmâne fãrã, ma anunțã.
Vad destul de des Clujul, de asta am fãcut atâția km. Pana în acest moment, pot spune ca și-a meritat fiecare bãnuț.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Formal nu e nevoie de rodaj....sunt cateva reconandari privind mersul constant si cu greutate mare. Informal se recomanda sa nu depasesti 3000 rpm in prima 1000km si apoi 2/3 din turatii in primii 3000km..adica vreo 5000 rpm. Tehnic la 3000 in tr 6 ai in jur de 140 km/h iar la 5000 peste 200 km/h....deci nu cred e greu de respectat.
  • Dc6813

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Azi am primit mașina. Asa cum spuneam, nici în cartea tehnica și nici cei din reprezentanta nu mi-au spus prea multe despre rodaj. Din reprezentanta mi s-a spus sa nu depãșesc 80 % din viteza maxima constructiva a mașinii primii 2000 km. Și cam atât.
Oricum voi urma sfaturile voastre și o voi menaja.
Se simte și se conduce extraordinar. Sa nu mai vorbesc de confort și spațiu. Farurile cu led sunt peste asteptari.
Mulțumesc pentru sprijin!
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sunt convins cã, din moment ce ai întrebat de felul cum ar trebui sã faci rodajul la mașinã, te vei comporta exemplar cu ea. Îți urez numai bine și sã te poarte mulți km fãrã probleme!
Așteptãm un review complet al mașinii pe topicul dedicat "Ai un Opel? Sa-l vedem!"😉
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR