Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
as3dyum a scris:Nu o sã dezvolt mai mult referitor la Opel cã suntem totuși o comunitate de pasionați ai mãrcii. Nu vreau sã îmi pun cenușã în cap.
Referitor, dacã poți sau nu sã mergi într-un regim normal de mers 3000 de km cred cã trebuie sã poți. O sã mergi precum moșii sau o doamnã mai nepriceputã la început, moment în care vei cunoaște și mai bine mașina dar în timp e posibil sã te scutești în a face vizite dese prin reprezentanțe. Acolo nu vei da de cele mai bune prețuri și oameni binevoitori, pasionați cu adevãrat de brand. E greșit sã cumperi o mașinã nouã și sã nu faci cel puțin 15000-20000 pe an. Nu meritã "investiția" altfel...


Nu stiu daca sunt neaparat de acord, poate sunt subiectiv. Eu fac intre 10000 si 15000 km pe an, insa ca si timp, petrec foarte multe ore in masina desi distantele parcuse sunt relativ mici. De ce? Pt ca traiesc in Romania iar infrastructura nu e deloc dezvoltata. In bucuresti, 12 km ii fac intr-o ora. Inainte de pandemie petreceam in medie 2 ore pe zi in masina, desi numarul de km parcurs lunar nu era unul exagerat. De ce aleg masina si nu transportul in comun este o alta discutie. Dar pe scurt, in caz ca se intreaba cineva, as pierde intre 3 si 4 ore pe zi sa ajung la munca din zona in care locuiesc (da, stau in bucuresti nu in afara lui) daca as folosi RATB iar metrorex a devenit o alternativa doar de curand, insa nu scuteste cu mult timpul traseul. Concluzie, as zica ca nu doar km parcursi conteaza ci si numarul de ore petrecute in masina.
  • Dc6813

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Am parcurs weekendul acesta aproape 700 km cu noua mașina. Nu am forțat-o și asa cum zicea un coleg mai sus, am mers mai mult ca o babã. Adicã nu am depãșit 3000 turații și max 120 km/H. În condițiile acestea am scos un consum mediu de 5,9 l/100km.
Masina trage cu adevãrat peste 2000 de ture, dar urca foarte repede în turații, fiind nevoie sa schimb des treptele. Ce sa spun... Mulțumit pentru început, dar de abia aștept sa o vad la adevãrata valoare. Nu se simte în largul ei sub 2000 turații și parca cere pedala 😁. Reviziile în computerul de bord sunt setate la 20.000 km, dar dealerul mi-a recomandat 15.000 și sunt de acord cu asta, la condițiile din România.
Enervant lane-assist-ul, dar bun.
Nu prea înțeleg cum funcționeazã frânarea automata.. Nu a dat semne ca ar face ceva, cuu toate ca în unele depãșiri m-am apropiat destul de mult de cel din fațã. În afara de un mesaj pe bord... Nimic. Voi ați probat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR