Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Thauzz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B10XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Intrucât știu ca au fost ( si poate incã sunt) discuții referitoare la motorizãrile ultimului Astra K ( dacã sunt sau nu de concepție GM sau PSA), atasez 2 fotografii de pe site-ul oficial ADAC.de
Aceștia au facut un test drive cu noul model atat in varianta pe benzina cât și in cea pe diesel.
Pentru cei care știu limba germana sau doresc sa foloseasca google translate pun linkul aici

https://www.adac.de/rund-ums.../opel/opel-astra/


MODEL: Astra 2017
MOTOR: B10XFL
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
S-a tot spus pe aici treaba asta de catre cei care s-au documentat cum trebuie, dar in egala masura multi nu vor sa creada. Lucru cert e ca motoarele sunt 100% dezvoltate de GM, fata legatura cu cele de la PSA.
  • razesul

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut,

E posibil sa fiu un fericit ( o sa vedem in timp ) posesor Opel Astra K facelift 1.2 130 caluti,
In perioada cat am studiat ofertele am gasit multe aspecte bune despre motor, CO2 bun - pentru mine conteaza, trage bine etc, consum decent, as vrea sa trecem peste ideea ca motor 3 cilindri este prost doar ca e in 3 cilindri - toti producatorii au motoare in 3, inclusiv aia mari si premium Smile ... la asta ajuta si aerodinamica si kg masinii.

Conteaza modul de exploatare asta este clar, care la mine o sa fie oras 70-30, am si alta masina pentru concedii etc. deci nici km multi pe an nu o sa fie, maxim 15000.

Daca sunt posesori de 1.2 - 110, 130 sau 145, este acelasi motor, poate ne impartasesc din impresiile lor din viata de zi cu zi nu de la teste sau de pe fisa tehnica.
Eu sigur o sa o fac, dar mai dureaza un pic Smile ...

Spor si multumesc,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR