Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Gabibadoi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut comunitate , as vrea sa specific cã sunt nou pe acest forum ,va rog luati-ma usor daca fac greseli .
Am un opel astra H 2007 , si as vrea sa stiu care sunt posibilitațile de a implementa o intrare auxiliara sau bluetooth pentru ca m-am saturat sa ascult muzica de pe CD . Daca se poate , nu as vrea sugestii de modulator deoarece priza este destul de lata , plus ca sunt un mare dept al muzicii si apreciez calitatea sonorã .
Nu stiu cum ar sta treaba cu montatul unui casetofon , am cautat pe net dar nu gasesc mare lucru ..
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Prima greseala e ca nu ai citit regulamentul, unde ai referire la functia search. Chiar esti indemnat sa cauti, inainte de a posta.
Scrie acolo: Astra H aux in si gasesti raspunsul.
Nu am fost dur, asa e?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Offtopic:
1. Sa nu iei prea in serios ceea ce o sa scriu (doar cu titlu informativ), fiecare cu pasarica lui, eu am un stol Smile
2. Daca tot spui ca esti un mare adept (ma gandesc ca asta ai vrut sa scrii) al muzicii si apreciezi calitatea sonora, ar trebui sa sti ca pe CD gasesti cea mai buna calitate (daca este original, nu fãcãturi de Track facute dupa Mp3 sau alte formate comprimate). Dar totusi, in masina avem multe elemente care ne perturba calitatea sunetului, asa ca nu insist prea mult pe tema asta ... dar da, am inteles ce ai vrut sa spui.
3. Exista si modulatoare foarte bune calitativ si chiar modulatoare care nu se conecteaza la priza de bricheta, ci standalone.

On topic:
Lasand prostiile scrise mai sus si care spuneai ca nu te intereseaza...
- Ar trebui sa ne spui foarte exact ceea ce ai acum pe masina, Model HU, producator, configuratie ... poate mai ok ar fi poza cu HU si poza cu eticheta de pe HU.
- Sunt unele HU care accepta intrare aux doar prin activare, sunt altele care se pot modifica software si/sau hardware sa accepte intrare aux (sunt si cativa colegi care stiu/au facut/poate mai si fac o astfel de modificare).
- Mai exista varianta sa achizitionezi un HU care deja stie intrare AUX, dar aici trebuie sa tii cont ca o sa trebuiasca imperecheat cu display-ul tau (nu cumperi pana nu studiezi problema sau intrebi exact).
- Si desigur, exista varianta sa achizitionezi ceva chinezarii, baloane colorate, (si nu numai) cu tot felul de functii din mileniul 3, dar aici pierzi aspectul original (la care eu tin mult), mai pierzi si ceva functii dar care nu sunt esentiale si ... mai pierzi ceva la calitatea sunetului (vorbesc de calitate nu de putere si "bubuituri").

Edit ca sa nu fac spam: pfff @Lotg, mi-ai demolat castelul de nisip Smile


Ultima modificare facuta de sebage la Mie 21 Oct, 2020 9:38 pm
  • Gabibadoi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Ai cam fost putin =)) . Ok ideea e ca am cautat inainte , am observat treaba cu aux in , dar e o alegere bunã ? Am vazut ca multa lume se plange de volum / claritate .
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am facut si sunt foarte multumit. Atat de multumit, incat nu am vrut sa beneficiez doar eu, asa ca am vandut masina. Smile
Dar ca sa fiu serios, chiar mi-a placut calitatea, nu cele de pe you tube. Alea sunt prastie.
Si in plus, am beneficiat de hands free.
@sebage... mea culpa! 🙂
P.S. Masina e inca la mine cu toate ca am incasat banii. Asa e cand vinzi la prieteni....
P.P.S Nu imi vine sa cred ca dupa trei Opeluri si 11 ani pe forum, nu mai am marca asta...., dar nu ies de aici, doar daca ma dati voi afara.
  • Gabibadoi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2020

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Offtopic:
1. Sa nu iei prea in serios ceea ce o sa scriu (doar cu titlu informativ), fiecare cu pasarica lui, eu am un stol Smile
2. Daca tot spui ca esti un mare adept (ma gandesc ca asta ai vrut sa scrii) al muzicii si apreciezi calitatea sonora, ar trebui sa sti ca pe CD gasesti cea mai buna calitate (daca este original, nu fãcãturi de Track facute dupa Mp3 sau alte formate comprimate). Dar totusi, in masina avem multe elemente care ne perturba calitatea sunetului, asa ca nu insist prea mult pe tema asta ... dar da, am inteles ce ai vrut sa spui.
3. Exista si modulatoare foarte bune calitativ si chiar modulatoare care nu se conecteaza la priza de bricheta, ci standalone.

On topic:
Lasand prostiile scrise mai sus si care spuneai ca nu te intereseaza...
- Ar trebui sa ne spui foarte exact ceea ce ai acum pe masina, Model HU, producator, configuratie ... poate mai ok ar fi poza cu HU si poza cu eticheta de pe HU.
- Sunt unele HU care accepta intrare aux doar prin activare, sunt altele care se pot modifica software si/sau hardware sa accepte intrare aux (sunt si cativa colegi care stiu/au facut/poate mai si fac o astfel de modificare).
- Mai exista varianta sa achizitionezi un HU care deja stie intrare AUX, dar aici trebuie sa tii cont ca o sa trebuiasca imperecheat cu display-ul tau (nu cumperi pana nu studiezi problema sau intrebi exact).
- Si desigur, exista varianta sa achizitionezi ceva chinezarii, baloane colorate, (si nu numai) cu tot felul de functii din mileniul 3, dar aici pierzi aspectul original (la care eu tin mult), mai pierzi si ceva functii dar care nu sunt esentiale si ... mai pierzi ceva la calitatea sunetului (vorbesc de calitate nu de putere si "bubuituri").

Edit ca sa nu fac spam: pfff @Lotg, mi-ai demolat castelul de nisip Smile



Hehe , apreciez activitatea relativ rapida a forumului , sunt surprins .
Ok , pai am un CD 70 navi .
Eticheta din cate stiu e pe spate , o sa incerc sa il dau jos maine , acum nu am ce imi trebuie la îndemânã .
Si despre modulatoare , am luat unul cam la 250 de lei , iar in momentul in care mergeam pe drumurile din tara sãrea din prizã , l-am pus la un A3 si tot nu avea calitate sonora bunã ..
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
By default, sonorizarea in Astra H, lasa de dorit.
Daca esti adept, schimba HU-ul original in detrimentul aspectului. Depinde si de buget, pentru ca un buget mic te lasa fara functii importante, asa cum a spus mai sus @sebage.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
CD70 NAVI stie Mp3 - un CD cu Mp3 poate inmagazina suficient de multe melodii.
Anul masinii, este cam exact la limita softului cu sau fara aux, de asta era interesanta eticheta.
In fine, pana la urma, tot va trebui sa apelezi la cineva care stie, vrea si are cu ce sa iti rezolve intrarea AUX.

P.S. Daca ai inclinatii tehnice, ai ceva scule si vrei sa incerci personal, te putem ghida. (in functie de situatia aparatului, este posibil sa fie nevoie de update de soft pe HU, este posibil sa fie nevoie de cumparat si lipit componente pe placa si de activat functia cu o diagnoza).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR