Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • MihaiWise

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Luna asta imi voi cumpara prima masina, una dintre variante fiind Astra G. Mi-am impus un buget de 1000-1500 euro.
Aspectele care ma intereseaza cel mai mult sunt : fiabilitatea, siguranta si costurile de intretinere minime.
Sunt interesat si de comfort si sportivitate, dar la bugetul asta stiu ca nu pot sa am pretentii.
Este, deci, Opel Astra G o masina fiabila si ieftina de intretinut? Am ales motorizarea de 1.6 benzina.
Stiu ca exista doua variante : 1.6 8v si 1.6 16v. Care este mai fiabila? Din ce am citit, postari ale proprietarilor, precum si cateva review-uri, reiese ca 1.6 16v (numit si EcoTec?) ar fi mult mai fiabil decat 1.6 8v. Cam cat m-ar duce intretinerea+reparatiile anuale? Am pregatit anual un buget de 2000 lei pentru taxe+reparatii si intretinere.


MODEL: Astra 2000
Skip ads

  • winstonn33

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut.
nu alege una foarte ieftina.
daca nu te pricepi la masini, de la bine spre foarte bine, nu te duce singur sa o cumperi... sau cel putin dute cu ea si cu vanzatorul la primul service sau statie itp, plateste omul de acolo ca sa iti spuna ce cumperi de fapt.
in general o masina second se vinde pt. ca are probleme si nu ca s-a plictisit proprietarul de ea.
1.motorul obosit la opel, mananca ulei sau il pierde prin diverse locuri. la unele ajungi sa bagi ca si completare si peste un litru la 1000 de km.
ambele modele se si xe sunt papatoare de ulei...dar xe (16v) parca mananca si mai mult.
2. cutia. asta o vezi la testul de drum...doar daca te pricepi.
3.directia si planetare. neaparat testate. orice mecanic iti spune imediat daca sunt probleme.
4.caroserie. incearca sa nu cumperi una care a fost lovita.
cauta una care e la mana a doua, maxim a treia doar daca s-a avut grija de ea.
in gama de pret pana in 1500 euro gasesti numa rapandule.
incearca sa mai cresti macar la 2000 sau 2200. si ai sanse ceva mai mari sa nu stai prin service cu ea...
....nu-ti cumpara visul. cumpara-ti masina.... daca vrei sa te bucuri de masina asa cum se bucura si vanzatorul de banii tai.
p.s. daca esti la prima masina ia-ti un logan. te vor costa mai putin prostiile pe care urmeaza sa le faci din cauza lipsei de experienta.
  • MihaiWise

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Am crescut bugetul la 2500 euro.
In concluzie, s-ar merita?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cauta un Z14XEP sau Z16XEP de dupa 2004 (Classic II). Ai sanse mari sa gasesti masina luata din RO si unic proprietar, dotarile fiind cele standard.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cauta un Astra G 1.7cdti Z17DTL de dupa 2004 (Classic II). Ai sanse sa gasesti masina luata din RO si unic proprietar, dotarile fiind cele standard.

E cea mai buna varianta de Astra G (diesel) pentru un incepator si vei fi multumit la final. Robusta si economa, perfecta pentru drumurile si carburantii de la noi.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Eu ți-aș recomanda în bugetul tãu Opel Corsa D , an 2005 - 2009, benzina 1.2 sau 1.4.Modelul asta are putina rugina de obicei, în general la capota se gãsește. Mai micuța, costuri mai mici si este un model mai nou decât Astra G . ÃŽn fata se sta destul de confortabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR