Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • andrei.j

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salut,

Am observat ca mai multa lume are problema asta, dar nimeni nu a gasit o rezolvare specifica, Motorul se accelereaza foarte sacadat la rece, am impresia ca decolez cand plec de pe loc dimineata, dupa schimbarea treptelor de viteza are un moment de ezitare sau o "gaura" in acceleratie. Am o plasa de record-uri facute cu op-com o sa incerc sa le atasez aici poate are cineva chef sa dea un ochi peste ele. Am curatat clapeta de acceleratie ( fara sa o demontez ), schimbat EGR ( a fost si anulat fara nici un rezultat ), bujiile sunt relativ noi ( am problema asta de ceva vreme, cand am schimbat bujiile sa comportat exact la fel ), uleiul si filtrele schimbate ( chiar acum cateva zile ). Din ce comparatii am reusit sa fac dintre ce spune autodata si valorile de pe tester senzorul MAP arata ok. Ce mi s-a parut dubios in citiri e ca throttle position imi citeste invalid cand e 100% open throttle ( la podea ), la air/fuel ratio pe bank 1 sensor 1 tot oscileaza intre rich/lean. Mai mult de atat nu ma pricep la injectie / alte nebunii, am comparat si eu niste valori intre ele si de aia sper ca poate cineva priceput are chef sa citeasca la cafea "testele" mele poate gaseste ceva dubios.

Ma gandeam la bobina de inductie, dar nu sunt singur cum sa testez daca merge cum trebuie, si teoretic daca ar fi probleme la aprindere as avea missfire? ( din nou, nu ma pricep, imi dau si eu cu parerea ca doar is roman ).
Sau, daca am vacuum leak, dar habar n-am care-s furtunele de vacuum sa le verific. Daca ma poate ajuta cineva cu niste detalii ar fi super.

Link-ul de la .csv-uri mai jos:
Citiri OP-COM


MODEL: Astra G 2001
MOTOR: Z16XE
  • astrasandu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
curata clapeta de acceleratie cum trebuie ,are un orificiu foarte mic care sa-r putea fi infundat
  • astrasandu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
sunt tutoriale cum se curata da-l jos de pe masina asa se curata
  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare
Am descarcat cele 3 fișiere, am aruncat o privire peste ele, mi-am fãcut un ceai și cred cã problema ta este similarã cu ce am avut eu anul trecut în primãvarã, simptomele sunt aproximativ aceleași. Promit cã mâine o sã compar datele tale cu ce am avut eu anul trecut. Eu am demontat clapeta de accelerație, orificiul nu era obturat doar cã garnitura era franjuri. Am schimbat garnitura și de atunci nu am mai avut probleme. Sper sã fie doar atât, revin mâine cu mai multe detalii dacã gãsesc în diagnoza de anul trecut.
  • andrei.j

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Revin cu un update: Am desfãcut corpul clapetei, garnitura era in stare bunã dar am inlocuit oricum cu una nouã, orificiul magic era înfundat bine am curãțat bine tot. Bonus am gãsit un furtun care era distrus si l-am înlocuit. Momentan pare ok dar nu ma pripesc sã zic ca problema este rezolvatã, tot mi se pare cã are o întârziere la accelerație. Aștept sa se recalibreze puțin senzorii(poate încã compenseazã pt problemele care erau) și voi reveni cu încã un update.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR