Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Alex68

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o intrebare: As putea pune acest ulei la meriva 1.7CDTI? L-am primit cadou si sunt curios daca pot sa il pun sau trebuie sa il schimb cu alt tip de ulei. Si in caz ca trebuie schimbat ce imi recomandati?
https://www.emag.ro/ulei-mot...earch-Action=view


MODEL: Meriva 2004
MOTOR: Z17DTH
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Calul de dar nu se cauta la dinți/proteza, dar în acest caz facem o excepție, și îl lãsãm pentru autoturismele Mercedes.Pui ce ulei îți recomanda cartea tehnica, adica gm 5w30 dexos 2.Daca nu dispare în mod miraculos din motor, eu zis sa îl lași asa.In caz contrar mergi pe 5w30 tot dexos 2, dar un ulei mai bun.Recomandari gasesti pe forum.
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Daca ne uitam pe specificatiile uleiurilor vedem ca dexos2 e cuplata cu mb 229.51...fiind un ulei acea C3. E compatibil...evident ca mb nu s-a obosit sa obtina certificarea dexos2 pentru uleiul lor, la fel cum opel nu s-a obosit sa obtina mb 229.51. La orice producator te uiti vezi ca unde e dexos2 e si mb 229.51.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Pe mine personal nu ma intereseaza specificatia aia , doar simplul fapt ca nu este bine sa amestecam tot felul de uleiuri doar ca este.La fundul baii de ulei si in capacul culbutorilor , nu cred ca cineva vrea depuneri si mocirla , asta daca nu sunt deja.Diferitele tipuri de ulei intra in reactie , si asa apare un motor imputit cu depuneri caramizii plus altele.Acuma fiecare face ce vrea cu motorul lui , este doar un forum unde ne spunem parerile , speram cat mai bune.Mai sus am dat o parere , la fel ca tine , dar omul in speta poate sa puna si ulei de mancare , este treaba lui.Dupa cum spune si topicul cu uleiuri , este un subiect tabu , cu pareri foarte impartite , dar eu prefer metoda vazut consecinte si apoi luat masuri , nu specificatii.Nu vreau sa ma scuz in vreun fel , doar simteam nevoia sa raspund pentru ca asa mi se pare corect.Si eu pe al meu h am trecut de la lm la gm dexos 2 , si am vazut ce se intampla cu disparitia lui in turatii , clar este un ulei mai slabut.Decizia finala este aruncatul afara la 5 mii , si continuat cu el chiar daca am spus ca renunt.Un motor care nu mananca ulei , nu este bun.Toate motoarele ard ulei , depinde cat , acolo este problema.Un litru la 10 mii cred ca este infim , indiferent de motorizare.Drept este ca uleiurile mai scumpe sunt puternic aditivate , si curata si motorul.Un exemplu bun este mobil 1 esp formula , care dupa 5 mii la benzinar era negru tuci , in timp ce original inca era galbui inchis.Cand am desfacut pentru distributie capacul culbutorilor era ca nou , desi initial era tot plin de ulei ars probabil schimbat la 30 de mii , si facute diferite mixuri.Aici vorbesc de un benzinar aspirat , nu despre un diesel unde ar fi ceva normal din cauza turbinei , dar nu si despre depunerile din motor.Nu fac reclama la mobil , doar am vazut ce poate ca si lm de altfel ,ravenol si motul nici sa nu aud de ele(si mai sunt destule).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR