Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut bãieți , opel astra h 2007, motor Z19DT 100cp , temperatura lichidului de rãcire nu ajunge decât la 55-60 de grade maxim , nu am umblat la antigel și la nimic la ce tine de sistemul de rãcire , decât am deschisã vasul de expansiune odatã , posibil sa fie termostatul blocat pe deschis ?! Sau sonda de temperatura dupã motor care da comanda termocuplei?! Tin sa Menționez ca se încãlzește repede pana la 50 de grade și baga și caldura , nu foarte cald dar baga , am pus mâna și pe vas dupã ce am oprit-o și chiar pare sa aibe 50-60 de grade pt ca nu frige vasul, aștept pãreri , oricum mașina o sa meargã la service! Mulțumesc.


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z19DT

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
E posibil ca termoststul sa fi ramas pe deschis
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Daca faci drumuri scurte cu masina , nu este ceva anormal.Sa vezi la iarna caldura , doar la drum lung , ori cu ceva cartoane prin fata la radiator.Nu vad utilitatea masinilor cu motoare mari iarna , pe drumuri scurte , dar la nevoie merge.Motorul Z19 DT are 120 cp.

Ai dreptate , in 5 minute nu are cum sa ajunga la 50-60 de grade , si ma gandesc la senzorul de temperatura de pe carcasa la termostat , cel verde.Posibil sa fie batran , si sa indice eronat , chiar daca termostatul inca mai functioneaza , dar nu bag mana in foc.In service iti schimba tot , flansa termostat , termostat si senzor direct fara discutii.


Ultima modificare facuta de black_soulwhite la Dum 29 Nov, 2020 8:14 pm
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am fãcut un drum de 60 de km , la sfârșitul cãrora mașina a intrat și in regenerare chiar dacã nu avea temperatura care trebuia , temperatura era tot între 50-60 de grade.
Skip ads

  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Dacã e blocatã pe deschis cum de reușește sa se încãlzeascã in maxim 5 minute la 50 de grade și apoi scade , nu ar trebuie sa ținã o temperatura cât mai joasa ?!
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Nu are nici-o logicã comportamentul motorului tãu. Clar nu ar trebui sa creascã repede temperatura(în mers!) dupã care sa scadã. Decât dacã te "joci" pe la climã și atunci scade relativ repede temperatura motorului.
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
am observat ca pe retur vine apa doar cand accelerez , normal nu ar fi fost sa vina tot timpul ? ma gandeesc si la pompa de apa poate numai baga presiune , e o pompa conti are 20 de mi de cand e schimbata ,
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Problema rezolvatã , schimbat termostat , 180 termostatul + 280 de lei mâna de lucru = 460 lei cost total , Service EDS AUTO București .
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Sa ne zici și nouã cam dupã câți km urcã la 87 grade, ca acolo deschide termostatul
?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR