Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Gaabii

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am un astra h 2004 , 100 cp , iar cand e cald afara masina incepe sa se tureze singura si in sarcina si pe liber.Asta doar cand e cald , cand e sezonul rece masina se comporta normal
Tin sa precizez ca am schimbat si turbina si tot asa face?
A mai patit cineva problema asta?

Multumesc Anticipat.


MODEL: Astra 2005
MOTOR: 1.7 100cp z17dth
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am patit eu, Astra H 1.7cdti 2005 Z17DTH 100cp. Facea asa numai cand era cald afara si preponderent cu motorul dupa 80grade C. Se tura in gol dar si in sarcina, in gol doar dupa ce reveneam mai lung din turatie si calcam ambreiajul pentru ca eram ajuns in intersectie.. nevoit fiind deci sa opresc. Foarte enervant acest comportament, am avut cazuri cand din senin s-a dus singura pe liber pâna in 4.000rpm, moment in care am oprit-o (din motive de siguranta) . Asa ca am demontat si am pus pe jet de feon cald electronica din pedala (~20min timp total cumulat pe feon, cu scurte pauze de 4-5min) si aditional am demontat UEC, l-am dat cu spray de contacte uscat apoi am remontat dupa ce totul s-a uscat. UEC avea ceva umezeala pe garnitura, dar nu vizibil direct pe contacte. Nu stiu daca a fost din UEC sau din pedala, doar presupun ca era de la apa intrata cumva in pedala pentru ca am gasit condens (cam inexplicabil, as zice) in jurul pedalei de acceleratie, pe toate plasticurile din jurul ei. Acum vad ca merge, totusi dupa ,,interventie,, am grija sa dau aer cald la parbriz dar SI la picioare din momentul in care masina incepe sa dea aer cald la sofer si pasager.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR