Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Florin V

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect am tot cautat pe club despre xado ca si ulei singura discutie este din 2005 reinviata in 2009 fara detalii concrete
Vreau sa stiu daca cineva a folosit si daca este bun, motorul meu este 1.7 110cp anulat dpf +soft 131 de cp masina astra h facelift 2008 combi, merge momentan pe gm dexos 2 5w30 iar dupa 4000de km il mananca aproape pe tot ma exaspereaza cineva din o fosta reprezentanta opel mi-a recomandat xado 5w50 dar eu am vazut ca xado 5w40 este aprobat gm dexos 2 nu as vrea sa trec la 5w50 direct de la 5w30 si ma gandeam la xado ecodrive5w40 bidon metal verde


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z17DTJ
Skip ads

  • Florin V

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2019

  • Mesaj Privat
alternative mai am castrol edge titanium aprobat gm 5w40 sau mobil esp formula la fel aprobat gm
precizez am mers doar pe gm dexos 2 5w30 3-4mii de km nu dispare deloc din el pe urma jale
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Castrol 5w40 dexos 2 , dpf , nu completez gram de ulei de la schimb la schimb , nu mai folosi Gm.
Acelasi motor ,dar pe astra j euro 5.
Mai.poti incerca Motul , Ravenol ,dar conform dexos 2 ....
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Opel Vectra C benzina 2007,Z18XER, 2007. Fostul proprietar folosea ulei Xado 5W40 bidon verde de tabla, când am luat mașina de la el, de abia îl pusese. Am mers 10.000 km cu el, a fost ok,nici o mișcare pe joja. Apoi am pus GM 5W30, nu mi se pare nici o diferențã între cele doua , am deja 8000 km, nu a mâncat deloc și nu am completat . La Opel Agila 1.2 benzina , de asemenea GM 5W30, se comporta ok, completez maxim 1 litru pânã la 10.000 km,aceasta are și mai mulți kilometri fata de Vectra și este frecata doar în București. Deci...cred ca ori nu ii place motorului tãu GM, ori are alte probleme motorul. Eu nu am mai folosit Xado pentru cã prețul este mai mare și diferențele fata de GM mi se par insesizabile. Probabil doar vara la turații mari și pe mulți kilometri uleiul Xado sa fie mai eficient.
Skip ads

  • Florin V

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Cred ca la castrol o sa raman 5w40 ,Gm nu stiu daca ii place sau nu treaba este ca nu se infige imediat in el abia dupa 3-4 mi de km incepe sa scada si pe urma tot scade pana la minim, la castrol ce sa bag 5w40 titanium sau turbo diesel
  • Florin V

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Ma duc si spre mobil esp formula 5w40 dexos2 fiindca la z17dtl dupa astra g mobil bagam si eram foarte multumit
dar acum daca colegu a folosit castrol si este ok pe ala o sa merg si eu
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR