Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • marka

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, caut de ceva timp și nu gãsesc pe nicãieri pentru mașina asta amortizoare pe ulei. Știe cineva sã îmi spunã dacã a gãsit undeva?


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z17DTH
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Imensa mare majoritate a amortizoarelor sunt pe ulei. Acel gaz despre care se face vorbire, este inlocuitorul aerului din vechile amortizoare, nu inlocuitorul uleiului. (nu vorbim despre amortizoare folosite in aplicatii speciale, care sunt calculate dupa acele necesitati)
Gazul acela, are mai multe beneficii, printre care, mie mi se pare cea mai importanta reducerea sau eliminarea efectului de "spumare" a uleiului si disiparea mai rapida a caldurii, astfel ca se ajunge la mentinerea constanta a vascozitatii uleiiului.
Duritatea si longevitatea amortizoarelor, sunt in functie de proiectare si executie.
  • marka

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am înțeles acum, dar amortizoare mai moi ce firmã are? Din câte am citit kyb și sachs le au foarte tari.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Amortizoare Sachs pentru Astra H, am vazut eu la cineva, comandate noi si au venit niste jeguri "Made in Turkey". Fireste ca le-a trimis inapoi.
In rest nu stiu sa dau un raspuns la intrebarea despre amortizoare mai moi.
Sigur este vreun coleg care ne poate spune din experienta...
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Din experienta mea telescoapele pe ulei sunt mai "moi" decât cele pe gaz, în special iarna.Merg pe fata ulei și spate gaz.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Monroe ca si brand face amortizoare mai moi, pentru un confort sporit la drum intins. Am la Vectra B pe fata si personal chiar ma deranjeaza ca parca sunt prea moi pe drum ondulat, am observat acest comportament deja din prima zi de la montare (le am cumparate de noi si tot eu le-am montat).

La Astra H am sasiu coborât + arcuri sport de fabrica. Pentru partea din spate am luat Kayaba Excel-G si sunt tari, iar pe fata am luat Koni (in urma cu doar doua saptamani) doar ca inca nu le-am montat, deci nu pot sa spun cum sunt (astept primavara). Pe fata pentru Astra H a mea am aflat ca cele GM sunt facute tot de Koni, dar nu prea te poti apropia de ele ca bani (e 600lei bucata). Koni au fost 420lei/buc dar am stat o luna ca sa-mi vina amortizoarele la Sibiu (unul de la un furnizor, celalalt de la altul). Pe site-ul Koni sunt listate ca fiind de tip STR.T (Sport & Tuning) deci ma astept sa fie tari, sper doar ca nu exagerat ca am ceva probleme cu mijlocul si daca ma scutura nu stiu ce ma fac (probabil ca o sa umblu dupa arcuri normale de H de prin dezmembrari).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR