Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
Solutie
  • AStefan924

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor!
Mi am montat pe vectra faruri afl(aveam halogen). Mare parte din treaba este gata.farurile merg,am conectat si modulul de control afl cel de pe farul stang(conectat la alimentare si la CAN high speed)
In urma acestor modificari mașina recunoaste modulul afl cand fac diagnoza cu opcom.am activat afl peste tot prin index code si high speed can cu ajutorul opcom.
Problema este urmatoarea, farurile inca nu sunt adaptive,nu se misca. Am 4 erori pe modulul afl:
-Senzori de nivel neconectati pe puntea fațã si spate - pe care urmeaza sa ii montez
-nu comunica cu afl power module de sub farul stang si drept(aici cred ca este problema,nu pot testa nici o functie, adaptive sau cornering).

Cum se realizeaza comunicarea asta intre afl control module si modulele de sub faruri? In continuare am 3 fire de la afl control module care trebuiesc conectate dar nu as sti sa mai zic unde. Este vorba de pinul 4 , pinul 6 si pinul 10 din mufa de 20 pini.


MODEL: Opel Vectra 2003
MOTOR: Y20dth

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La multi ani!



In mufa de 20 de pini nu am vazut pe schema 3 si 4, probabil sint liberi.
  • AStefan924

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc mult! Voi incerca de maine sa il conectez corect
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Sper sa ma insel, dar la un ochi aruncat asa in graba ... in 2003 nu a existat AFL pe Vectra C.
Acel modul exterior, de langa farul din stanga, este doar modulul care comanda reglarea automata a inaltimii razei de lumina.
Dupa ceva ani, observ ca apar faruruie si cu AFL, dar eu deduc din schema ca acel modul AFL ar fi in farul din stanga.
Deasemenea, bec de cornering vad doar in farurile cu acest modul AFL inclus in farul stanga.
Cred ca ar trebui sa spui colegilor care vor/pot sa te ajute, exact ce ai montat, de pe ce masina sunt componentele montate si daca au lucrat impreuna sau nu.
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@ sebage,

MULTUMESC DE OBSERVATIE!

nu stiu de ce am inteles ca @AStefan924 face o imbunatatire cu trecere de la faruri obisnuite la cele cu xenon.

cred ca m-am inselat, uitindu-ma pe schema acum ca ai zis...

Scuze colegului pentru eroare.

cred ca are nevoie de pozele astea


  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
@gabimilo1, tu nu aveai de unde sa ghicesti ce se doreste.
Oricum, nici in cazul acesta nu se potrivesc unele date, de exemplu "mufa cu 20 de pini", in fine.
De asta spuneam, ca ar fi corect si productiv sa ne spuna colegul, exact ce s-a montat, cum si de pe ce masina provin componentele si daca au lucrat impreuna.
  • AStefan924

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salut colegi!
Doream sa trec de la halogen la faruri afl care sunt doar cu xenon. Ca precizare, am farurile ,calculatoarele si senzorii de nivel + modulul de control afl de pe un opel signum 2005. Exista afl pe vectra c inca din 2002. Toate s au potrivit,nu am schimbat nimic de genul (cim nou etc). Acum sistemul functioneaza corect. Multumesc mult de ajutor. Ca idee cred ca ultima schema este cea corecta
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da, de acord, aceea este.
@sebage a facut o observatie care m-a "trezit" (am apucat eu sa postez primul in subiect, sint sigur ca te-ar fi ajutat absolut la fel si el, dar m-a lasat pe mine).
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR