Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • CDuta310

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Salut, de curand mi-am luat o Astra H 1.7 cdti (de 101) si are o singura buba de care nu imi dau seama. Are relantiul instabil, se aude ca o bataie ceva de parca da sa moara. Mai exact, face asa doar cand este cald motorul. Turometrul nu prea oscileaza, ci foarte putin cu vreo 50 de ture. Am facut recent schimb de ulei+filtre, crezand ca face asa din cauza filtrului de motorina. Dupa 200-300km parcusi dupa schimb masina nu mai facea deloc. Insa astazi a reaparut problema. De asemenea observ ca atunci cand incepe sa faca asa, consumul instant scade in 0 sau 0.2. Sunt putin speriat, este ceva grav? O sa postez videoclipul pe youtube si am sa las si un link. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


MODEL: Astra H
MOTOR: 1.7 cdti
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Scoate fum , erori sunt pe masina?
  • CDuta310

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
nu si nu
  • CDuta310

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=Qzcuhi3rlkg
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Da capacul jos de pe motor si inspecteaza zona injectoarelor , sa nu sufle vreunul(ar trebui sa vezi mizerie langa el).Este posibil sa fie si o bataie de la vreun injector , un test pe retur la toate nu ar strica.De asemenea , regulatorul de presiune de pe pompa de inalte mai este vinovat de ralantiul instabil(este super discutata problema).Cu o interfata dedicata ar fi mult mai usor de diagnosticat , asta dupa ce inspectezi atent compartimentul motor si nu gasesti defecte fizice.Ideal ar fi sa editezi mesajul daca tot adaugi ceva in decurs de 60 de minute , nu sa postezi altul.
  • CDuta310

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
mersi, am sa fac asta si o sa revin cu un raspuns. masina nu prea a mai fost rulata in ultimele luni, si eu m-am gândit ca poate e ceva îmbâcsit si trebuie curatat.
edit: de asemenea observ ca daca o tin mai mult timp turata constant parca nu mai face


Ultima modificare facuta de CDuta310 la Mar 05 Jan, 2021 4:34 pm
  • CDuta310

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
mersi, am sa fac asta si o sa revin cu un raspuns. masina nu prea a mai fost rulata in ultimele luni, si eu m-am gândit ca poate e ceva îmbâcsit si trebuie curatat.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Regulator de presiune de pe pompa de inalta , trebuie schimbat, de aceea ai relanti instabil.
  • CDuta310

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2021

  • Mesaj Privat
inca nu am apucat sa dau capacul motor jos si sa inspectez din lipsa de timp, insa observ ca atunci cand ciupesc acceleratia (50 70 ture) motorul face la fel ca si cand ar avea relantiul instabil, se simte acea bataie specifica de parca moare, si de asemenea scade si consumul instant in 0 cum v-am mai spus. maine o sa ma apuc sa ma uit mai bine. presupun ca daca rezolv eu ceva prin a curata pe acolo pe la injectoare nu o sa mai faca astfel cand ciupesc acceleratia. o sa revin cu un rãspuns
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Incearca si o curatare a egr-ului inainte sa umbli in alta parte sivsenzorul de presiune turbo de pe admisie ,scoate-l si curata-l , la injectoare nu ai ce sa cureti.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
El nu a inteles ce am spus cum nu inteleg multi de altfel , de aia este mai bine sa merga intr-un service dupa ce a exprimat in ultimul mesaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR