Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
Solutie
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema cu scurgerile de ulei, daca imi poate spune cineva cum se numeste piesa din imaginile de mai jos, cred ca pe acolo imi curge uleiul.


MODEL: Astra 2003
MOTOR: Z16XEP

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pare a fi senzor presiune ulei
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Chiar de nivel minim ulei ... Smile
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Interesant, z17dtl nu cred ca are asa ceva
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Colegul spune asa:
"MODEL: Astra 2003
MOTOR: Z16XEP"

Apoi, se vede din poze ca este montat pe baie, nu pe bloc. Deci, ce canale de presiune ulei, ar putea avea Z16XEP, prin baia de ulei?
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
În general îmbãtrâneste "oringul" si apare scurgerea aia.Partea unde întra mufa este prinsa cu un inel de sigurantã pe exterior, dar ca sã demontezi senzorul fizic trebuie data jos baia de ulei.Nu vad a fi o pierdere mare, dar dacã senzorul este problematic si indica eronat ar fi bun de schimbat, în caz contrar ar mai merge asa.Senzorul de presiune ulei se afla în partea de sus a motorului, mare atentie la strângerea lui(informativ).Aici se vorbeste de un motor pe benzina...
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles asta! remarcam ca z16xep are acest senzor spre deosebire de z17dtl pe care il am eu.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Sigur nu ai o mufa in stanga jos cum te uiti din fata masinii , langa corpul sondei de verificare a nivelului la ulei?
Skip ads

  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Colegul spune asa:
"MODEL: Astra 2003
MOTOR: Z16XEP"

Apoi, se vede din poze ca este montat pe baie, nu pe bloc. Deci, ce canale de presiune ulei, ar putea avea Z16XEP, prin baia de ulei?


da deci asa cred si eu ca nu este senzor presiune pentru ca l-am gasit eu senzorul de presiune in alta parte si nici nu arata la fel.
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
black_soulwhite a scris:În general îmbãtrâneste "oringul" si apare scurgerea aia.Partea unde întra mufa este prinsa cu un inel de sigurantã pe exterior, dar ca sã demontezi senzorul fizic trebuie data jos baia de ulei.Nu vad a fi o pierdere mare, dar dacã senzorul este problematic si indica eronat ar fi bun de schimbat, în caz contrar ar mai merge asa.Senzorul de presiune ulei se afla în partea de sus a motorului, mare atentie la strângerea lui(informativ).Aici se vorbeste de un motor pe benzina...


Cand am luat masina(SH acum doi ani) nu aveam deloc scurgeri pe sub ea de ulei dar imi consuma putin ulei(dar nesemnificativ) si acum de vreo doua luni a inceput sa consume exagerat ulei si sa si curga pe sub ea. Deci cred ca de aici ar curge destul de mult si cred ca nici nu imi indica bine in bord nivelul de ulei minim. Tin sa mentionez ca am schimbat distributia la ea si un racord flexibil la esapament si ma gandesc sa nu fi atins sau incalzit ceva pe acolo cand a lucrat pe sub ea, nu am fost sa vad. dar racordul trece ecxact pe acolo si ma gandesc ca poate fi o cauza. O sa mai revin cu niste poze.
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
black_soulwhite a scris:Sigur nu ai o mufa in stanga jos cum te uiti din fata masinii , langa corpul sondei de verificare a nivelului la ulei?


Nu prea inteleg pe unde sa fie..
La ce sonda de verificare nivel ulei te referi? cea din poza? sa urmaresc firul de la ea?
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
black_soulwhite a scris:În general îmbãtrâneste "oringul" si apare scurgerea aia.Partea unde întra mufa este prinsa cu un inel de sigurantã pe exterior, dar ca sã demontezi senzorul fizic trebuie data jos baia de ulei.Nu vad a fi o pierdere mare, dar dacã senzorul este problematic si indica eronat ar fi bun de schimbat, în caz contrar ar mai merge asa.Senzorul de presiune ulei se afla în partea de sus a motorului, mare atentie la strângerea lui(informativ).Aici se vorbeste de un motor pe benzina...

Skip ads

  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Chiar de nivel minim ulei ... Smile


Trebuie sa dau baia jos ca sa il schimb?
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Ca sa il schimbi trebuie data baia jos dupa cum am spus mai sus , pentru ca plutitorul in sine se afla pe fundul baii de ulei.Referitor la mufa aia , intrebarea era pentru altcineva si anume @florinro.Sper ca ai inteles acum...
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri!
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
black_soulwhite a scris:Sigur nu ai o mufa in stanga jos cum te uiti din fata masinii , langa corpul sondei de verificare a nivelului la ulei?


Din cate stiu nu am senzor de nivel, e posibil sa ma insel, o sa verific.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
florinro a scris:Interesant, z17dtl nu cred ca are asa ceva

Asa este, Astra G 1.7cdti [Z17DTL] cu Check Control nu are senzorul de avertizare nivel minim la ulei. Dar restul senzorilor ce tin de Check Control îi are. In schimb Astra G 2.0DTi cu Check Control are si senzorul respectiv (care la motorizarea 1.7cdti Opel l-a omis).
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Interesant este ca pe motorul z17 dtl apar si bai de ulei cu senzor.Sa inteleg ca sunt puse doar pe anumite modele , clar cea mai buna decodare pentru mine este cea vizuala.
  • CConstantinTeodoresc

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!
Va rog sa ma ajutati si sa luati acest mesaj caun strigat de disperare. Am spart baia de ulei si cu aceasta ocazie am constatat ca
detin o baie de ulei mai speciala (voi atasa foto). Nu o gasesc nicaieri dupa cod GM 24405890. exista vreo echivalenta a acestei bai? Am scormonit internetul si am constatat ca se aseamana cu baia de la opel astra H 2006.
Sunt intr-o situatie disperata (mama mea este bolnava de leucemie astfel ca trebuie sa o duc saptamanal 80 km pana la Iasi la IRO si nu rezista cu mijloacele de transport in comun.
Rog toti colegii care se pricep sa ma ajute.
Multumesc anticipat. Ma scuzati ca am introdus pe acest forum astfel de informatii dar am vrut sa va arat cat de mare nevoie am de ajutor.
Am o postare pe o dicutie deschisa pe aceasta tema unde am si forografii.
Multumesc anticipat celor care isi vor rapi din timpul lor sa ma ajute.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR