Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • GJuganaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut, am întâmpinat o problemã cu opelul meu si m am gandit ca doar cu ajutorul oamenilor din acest club o pot rezolva. In mers mi a apãrut în bord defecțiuni la toate becurile (faza lungã, scurta, semnalizare si pozitie) de la farul stâng si nu a mai funcționat am verificat becurile si nu sunt arse, mentionez ca la celalalt far merg toate becurile si imi merg si celelalte lumini, doar la farul di strângã nu imi mai merge nimic, ce ar putea sa aiba? Eu m am gandit ca e de la ploaie dar nu gasesc mufa de îmbinare in far ca sa vad


MODEL: Opel astra h
MOTOR: 1.7
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Mufa o gasesti sub far, si probabil ca este iesita, altfel ... eventual lipsa masa, dar macar un bec, tot trebuia sa lumineze, macar slab ... sa se inchida masa prin celelalte.
  • GJuganaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2019

  • Mesaj Privat

  • GJuganaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Asa arata sub far, ai idee care e?
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din ce imi dau eu seama, ai facut poze de sub masina, apropo, nu prea este ok lipsa aceea de protectie a mufei de la ECU.
Nu cred ca poti ajunge pe acolo, mufa este pe far, undeva in partea de jos a farului.
Eventual poti incerca prin fereastra din carenajul rotii, pe unde schimbi becul. Daca nu ajungi asa, ma gandesc ca poti ajunge daca dai carenajul jos, decat sa dai farul jos. Nu stiu, nu am facut operatiunea...
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Trebuie dat farul jos sa poti avea acces la mufa. Este prins in 3 suruburi din ce imi amintesc, unul in stanga spre grila, unul in dreapta sus si unul jos. Trebuie sa desfaci bara fata sa poti desface surubul de jos. Gasesti pe youtube tutoriale.
Verifica mufa sa nu ai contacte oxidate.
  • GJuganaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Nu pot prin alta modalitate? Fara sa dau farul jos?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Tocmai pentru a evita umblatul la bara, pe aceste temperaturi (elementele de plastic devin casante), ziceam eu cam asa: "Eventual poti incerca prin fereastra din carenajul rotii, pe unde schimbi becul. Daca nu ajungi asa, ma gandesc ca poti ajunge daca dai carenajul jos, decat sa dai farul jos."
Dar, mai trebuie sa testezi si tu, ca masina este langa tine.
Skip ads

  • GJuganaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am incercat prin acea fereastrã dar nu mi dau seama unde este mufa si ajung maxim la becuri
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Am gasit o poza pe net, am incercuit cu galben, mufa.

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Faptul ca poti ajunge la conector prin fereastra nu te ajuta din pacate. Daca ai contacte oxidate trebuie sa le cureti si in conectorul din far, automat trebuie sa dai farul jos. Daca conectorul e ok trebuie cautata sursa defectului, adica sa verifici firele si farul. Eu as incepe cu farul ca e mai simplu de verificat decat sa iei la puricat firele si in plus e mai probabil sa fie defect.
Am avut probleme similare, imi amintesc ca nu am dat bara jos cu totul, doar am desfacut bara din suruburile laterale de la aripa si am dat jos grila, parca are ceva clipsuri acolo. Am departat bara cat sa pot scote farul. De mentionat ca la mine am gasit prinderea de jos a farului rupta, al meu e prins doar in doua suruburi.
Poate primesti si alte pareri, eu doar am scris cum am facut.

PS vad in poze interventii la instalatia electrica, tub PVC lipsa si in dreapta niste fire izolate. Ce s-a facut anume?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Si mie imi este clar ca nu te vei descurca "la inghesuiala", pentru asta ar fi trebuit sa ai ceva experienta. (nu mi-o lua in nume de rau, doar o spun...)
Poate ar trebui totusi sa ceri ajutor unui prieten care se mai pricepe.
Daca totusi vrei sa incerci tu ... mare grija la tot ce este de plastic, pe frig toate devin casante.
Skip ads

  • GJuganaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2019

  • Mesaj Privat
M-am descurcat, multumesc tuturor pentru sugestii
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ne bucuram pentru tine.
Rolul acestui forum este de a oferi suport si altora. Poate cineva va avea problema similara si va gasi solutia aici.
Deci frumos ar fi sa detaliezi cum te-ai descurcat, ce ai facut si cum, ce era defect si cum ai rezolvat.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Chiar asa!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR