Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cum nu am gasit un topic similar, am decis sa fac un mic tutorial de colantare a consolei centrale pentru Opel Astra H si a comenzilor de pe volan.
Am facut treaba asta din necesitate, pe langa mici zgarieturi si vopsea stearsa datorita uzurii normale aveam si doua gauri in consola centrala ramase de la hands-free, asa am mostenit masina cu un kit hands-free montat probabil in 2005, cred ca suportul era pentru telefoane Nokia!

Sunt necesare:
- Folie autoadeziva (eu am folosit o folie de colare neagra din Hornbach care mi-a ramas de la colantarea unor boxe, ideal Oracal sau ceva de calitate)
- cuter normal sau lama foarte bine ascutita
- cuter de precizie (tip bristuriu, eu am unul de la Lidl ca cel din poza)
- uscator de par sau pistol cu aer cald
- surubelnite torx, cruce
- putina pricepere
- multa rabdare

Se vor demonta toate elementele incepand cu rama schimbatorului de viteza, scrumiera, unitatea control clima, radio/cd player, rama consola centrala si comenzile de pe volan.
Nu detaliez cum se demonteaza, o sa gasiti multe tutoriale pe youtube. Ideea este ca pentru o colantare ca la carte trebuie sa ramana doar partile din plastic care trebuie acoperite, fara butoane sau altceva. O sa scriu doar in cateva cuvinte cum se demonteaza unele chestii unde nu am gasit detalii pe net:
- Radio / CD player, in cazul meu CD30 MP3 - nu este este necesar sa il demontati de tot, doar se trage putin afara cat sa aveti acces la suruburile laterale din poza de mai jos, dupa ce se desfac cele 4 suruburi, se trage partea frontala afara din conectorul aferent. Pentru a ramane doar plasticul se desfac suruburile care prind placa metalica de carcasa (din pacate nu le-am numarat, cred ca undeva la 10-15 suruburi). Inainte de demontare faceti poze la partea frontala pentru a sti cum sa montati la loc butoanele. Se desface placa electronica si se scot toate butoanele afara. Butonul de volum se trage mai tare de el pana iese.

- Unitatea control clima - nici aici nu am gasit detalii pe net despre cum se desface. Eu am desfacut clemele de pe partile laterale si am tras pur si simplu de carcasa pana a iesit. Am avut mare noroc ca nu am rupt nimic. Cred (si subliniez CRED) ca se desfac mai intai butoanele (trebuie tras foarte tare de ele), care sunt prinse in 3 cleme de partile de plastic transparent (cele iluminate) si apoi se desface carcasa din clemele laterale. Nu am mai incercat de teama sa nu rup ceva.

Pasii necesari:
- se curata temeinic toate partile de plastic, am folosit apa calda si detergent de vase.
- asigurati-va ca in incaperea unde lucrati nu sunt particule de praf sau scame. Eu am aspirat in camera si am sters totul cu laveta sintetica (care nu lasa fibre)
- se decupeaza o bucata de folie mai mare cu 2-3 cm mai mare decat suprafata piesei
- pe suprafete plane este cel mai simplu, incepeti aplicarea foliei dinspre centru inspre margini. Se poate taia cu o foarfeca hartia de pe spate pe jumatatea bucatii de folie si se trage hartia pe masura ce inaintati. Apasati usor cu degetele prin miscari circulare astfel incat sa nu prinda aer. Daca totusi prinde aer, desfaceti folia si apasati cu degetul pana se elimina bula de aer si reluati aplicarea. Daca prinde vreo scama desfaceti si curatati cu varful cuter-ului si apoi reluati aplicarea
- la margini sau pe suprafete curbe este necesara incalzirea foliei cu uscatorul de par sau pistol cu aer cald (atentie la temperatura insa, nu incalziti prea tare plasticele). Folia se intinde bine astfel incat sa nu lase cute. La colturile care nu sunt vizibile folia se poate taia in forma de V si incalzita usor
- la margini eu am intors folia si am lipit-o pe partea din spate a pieselor. Se taie la aprox 1 cm de margine cu un cuter normal sau lama
- pentru aripioarele de dirijare aer este necesara demontarea piesei centrale care prinde toate aripioarele, se scot cu grija pentru a nu le rupe. Simplu de demontat, foarte greu de pus la loc, trebuie potrivite toate in gaurelele aferente. Dupa ce se infoliaza se taie marginile pe conturul piesei
- dupa ce am infoliat piesele si dupa ce am taiat marginile eu am crestat zonele unde trebuiau decupate si le-am lasat peste noapte pe balcon la racoare. Am facut asta pentru a lasa folia sa se aseze, am observat ca folia se poate retrage foarte putin si pot fi vizibile plasticele
- pentru a face decupajele pentru butoane se taie folia cu un cuter de precizie. Se tine cuterul perpendicular pe suprafata si cu multa rabdare si atentie se urmareste conturul decupajului din plastic. Nu se forteaza pentru a nu taia plasticul.

Cateva poze cu rezultatul final:

Spor!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR