Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MDenis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Va salut, am postat de mai multe ori si in acelasi timp cautat rezolvari pentrua ceasta problema ,,171-52(amestec sarac in bank1) si am decis sa va prezint povestea si solutia :
(Daca nu vrei sa citesti tot : curata canalele egr care se afla mai jos de admise , fac legatura intre admisie si blocul motor, sa fie curatate canalele si tava prin care intra aerul. In acelasi timp inainte te asta incercati sa scoateti mufa din egr si sa vedeti daca masina merge mai bine )
Am avut probleme cu masina mai bine de 1 an din cauza amestecului sarac(da in nas, se ingatuie atunti cand iei piciorul de pe acceleratie sau exista un lag atunci cand accelerezi si te smuceste), am facut diagnoze l a ploiesti , bucuresti reprezentanta opel pitesti , slatina.
probabil diagnozele m au costat 500-600lei
Asa ca din cauza ca m am luat dupa toti mecanici am schimabt sondele lamda , bobina , debitmetrul, egr , termostat, bujii,supapa pcv , toate astea fara nici un rezultat. Cei de la reprezentanta chiar imi recomandasera sa schimb ecu...
Tot din cauza ca canalele egr erau infundate masina afisa aproape de fiecare data diferite erori dupa ce erau sterse
Erori precum p300,p301,p303,p304,p314,p130,p111601,p210300,iar la final era ceva legat de catalizator insa nu mi mai aduc aminte codul.
Asa ca inainte sa va apucati sa inlocuiti pentru ca asa zici mecanicul ca se va rezolva problema asta incercati sa curatati acele canale egr, pe mine m a costat 250 lei manopera 40 garniturile si 10 lei un sprei de curatare...
Am parcurs 1000 de km cu ea si nu m ai smuceste sau da in nas, iar check engine ul sta stins
P.s.: In acestasta postare ma leg strict de problema cu amestec sarac si doar recomand ca prima data sa fie efectuata aceasta curatare inainte de a incepe sa schimabti piesele


MODEL: astra h benzina
MOTOR: 1.6 z16xep 105cp

LOCATIE: slatina
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cred ca despre astea vorbesti http://www.youtube.com/watch?v=xdzSYCMPi8E , ar trebui curatate la un anumit interval de km.
  • MDenis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Da, acelea sunt
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR