Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
De 3 ore dau cu google si caut pe net da inca nu am gasit raspunsul la intrebare. Au sau nu au voie sa ne opreasca fara un motiv anume? Azi m-a oprit un echipaj de politie rutiera si cand am intrebat de ce m-a oprit au zis ca au voie sa opreasca oricand si oriunde. Ironic mi-a sugerat sa ii zic articolul din lege unde se zice ca nu au voie sa ma opreasca. Au vrut sa ma arda si mi-au cerut 2 triunghiuri, dar s-au tapit ca eu am avut 3. Si m-au lasat sa plec. DAR VREAU SA LE DAU PESTE BOT DATA VIITOARE! Sa vada ca se schimba generatiile!

Haideti sa le dam peste bot LEGAL cu articole din lege sa nu se mai umfle aiurea. Deci daca cineva stie legea sau articolul din lege care reglementeaza asta sa ne ajute.

Am cautat pe forum da nu am gasit ceva concret. De fapt am gasit mai pe toate forumurile aceleasi povesti "Nu au voie sa te opreasca fara motiv". Dar nici o lege, nimic.

Rog fara polemici aiurea pe tema asta. Doar la subiect, direct cu articolele din lege.
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca nu mai au voie sa faca controale de rutina. Doar daca ai incalcat vreo regula Smile

O sa caut prin lege ....




LE : Agentii din cadrul Politiei Rutiere nu vor mai avea voie sa opreasca soferii aflati in trafic pentru „controale de rutina”, a anuntat, ieri, seful Directiei Politiei Rutiere, Mircea Todirica. „Am elaborat un cod de conduita pentru Politia Rutiera care este obligatoriu in toata tara.
Agentii nu au voie sa opreasca o masina decat daca constata ca s-a comis o contraventie sau o infractiune. De asemenea, politistilor le este interzis sa stea in masina si sa discute cu cel pe care l-au oprit. Cand completeaza anumite documente, politistul nu mai are voie sa stea sprijinit de masina si sa scrie pe capota”, a adaugat seful Directiei Politiei Rutiere. In acelasi timp, politistii imbracati in civil nu mai au voie sa efectueze controale. „Cel care este in misiune trebuie sa fie imbracat in uniforma si sa aiba ecusonul cu nume la vedere”, adauga Mircea Todirica. „Nu e in uniforma sau nu are ecusonul in piept, nu opriti si nu stati de vorba cu el”, i-a sfatuit ministrul de interne, Vasile Blaga, pe conducatorii auto.
Mai mult, ministrul de interne a sustinut ca se impune elaborarea unor standarde profesionale in toate structurile. „Acum nu poti sa inlaturi un politist din sistem decat daca comite abateri foarte grave sau infractiuni. De aceea trebuie sa elaboram si sa aplicam aceste standarde profesionale”, a explicat Blaga. "


sursa: http://forum.softpedia.com/...x.php/t73270.html
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Problema este ca respectivul cod de conduita nu este pus la dispozitia publicului si poate fi anulat in orice moment printr-un ordin.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca baietii tot militieni au ramas ,si ''pot sa arate oricui participant la trafic ca nimeni nu este in regula ''.Chestiunea se pare ca este generala ,iar gandirea [sefilor ] este ,din pacate,''mai bine abuzuri mici care reduc nr. de accidente decat dupa reguli si ne tragem de bracinar cu soferii lu' peste''.
Oricum ''pestii'' se trag de bracinar ( a se citi elastic chiloti ) cu toata lumea.
Skip ads

  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sfatul meu , mai bine opriti si gata , daca vor iti gasesc sute de motive , nu exista masina sau conducatorul perfect . acum fiecare face cum il taie capul , dar pt. 5 minute de discutii cu un politai nu merita osteneala sa te dai vioi , ca nu are voie sa te opreasca fara motiv !
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
teodor a scris:sfatul meu , mai bine opriti si gata , daca vor iti gasesc sute de motive , nu exista masina sau conducatorul perfect . acum fiecare face cum il taie capul , dar pt. 5 minute de discutii cu un politai nu merita osteneala sa te dai vioi , ca nu are voie sa te opreasca fara motiv !


Da nu te supara daca ma opreste fiecare echipaj de politie si stau 5 minute cu fiecare, fac 20 km in oras in 5 ore.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
in ultimii 5 ani am fost oprit de 3(TREI) ori de catre politie din motive intemeiate:
1:radar cu 120 in localitate(31.10.2006)
2:flash-uri catre masinile din fata,radarul rula in fata mea Twisted Evil (m-a intrebat daca am defectiuni la sistemul de iluminare?;raspuns:nu,m-am salutat cu un tovaras.
3:scurt-circuitat sensul giratoriu de la carrefour Militari(pe stanga),oprit,discutat,scapat.....
in general conduc la limita legi,de multe ori mai gresesc voit sau nevoit.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris: Au vrut sa ma arda si mi-au cerut 2 triunghiuri, dar s-au tapit ca eu am avut 3.



Am ramas prost: cum adica sa iti ceara 2 triunghiuri? pai ei ar fi putut sa citeze articolul din lege unde scrie ca un conducator auto e obligat sa aiba 2 triughiuri? cu opritul sunt de acord, ma rog, ei pot sa zica mi s-a parut ca nu ai centura, sau ceva...apoi daca tot te-am oprit ia da sa vad si aia, si aia si aia....dar sa ceara 2 triunghiuri? eu la faza asta i-as fi acuza de abuz si as fi plecat. Nesimtiti!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Este foarte dificil, sau imposibil sa poti dovedi ca esti oprit fara motiv in trafic! Ei, militienii au puterea deplina si pot "invoca orice motiv"! De la faptul ca le pari suspect, ca semeni cu vreun urmarit, pina la presupuse incalcari ale regimului circulatiei! Nu poti dovedi in nici un fel contrariul! Foarte multi soferi intreaba motivul...si primesc intodeauna un raspuns....de putine ori corect! O alta problema care depinde de noi: De multe ori, in instanta, castigam corect cate o sentinta impotriva unui PV, suntem bucurosi ca ramanem cu banii in buzunar, la fel si permisul si ne oprim aici! Orice plangere castigata in instanta, trebuie automat sa se concretizeze cu o plangere administrativa depusa la sediul politiei, impotriva militianului implicat! Poate ati observat ca nimeni din partea lor nu se prezinta in instanta! Ei sunt considerati "mai presus de lege"!
Plangerea administrativa loveste cu probe exact in "imaginea" lor, "imagine" la care ei tin foarte mult (dar nu o au...),fiind obligati ca in termenul legal sa va dea un raspuns cu masurile luate impotriva agentului!
Nu este asa de grav ca te opreste in trafic, mai grav este ca in foamea de bani pe care o are MIRA, militienii iti pun in carca tot felul de contraventii nereale! Mai grav este ca sunt "prelucrati" direct de sefii lor directi sa-si faca planul! Eu am avut recent o experienta cu fiul meu, caruia i-a saltat permisul aiurea 30 zile si 240 roni amenda, invocand trecerea pe rosu! Eu fiind cu masina chiar in spatele masinii lui si "tabacit" fiind de cei peste 23 de ani de soferie, sunt blindat in masina ...in sensul ca filmez intodeauna traseul parcurs, ascult toate frecventele lor...si toate cele! Militianul "gasise" repede si un martor asistent...la vrajala! Tot la vrajala... am mers cu camera video in instanta si am demonstrat simplu si concis magaria lor fara margini! Acum astept raspunsul la "administrativa"! Cine crede ca MILITIA si-a schimbat naravul...se imbata cu apa rece!
L.E. Trebuie sa gandim pragmatic! Credeti ca "panza de paianjen" a camerelor fixe din Bucuresti sau aiurea, radarele fixe si mobile, sunt "arme" care vehgeaza la viata noastra de soferi? Credeti ca intereseaza pe politisti de viata noastra si scopul acestora este sa ne "apere"? Va inselati amarnic! Scopul lor este banul strans la bugetul propriu/public...si nimic mai mult! De viata noastra ii intereseaza asa de tare ca...vand permise pe banda rulanta analfabetilor si debililor mintali, devenind si ei criminali din umbra! Stiti cu totii cazuri generalizate in tara asta!.. Arges, Iasi, Maramures, Constanta....si tot asa...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:Am ramas prost: cum adica sa iti ceara 2 triunghiuri? pai ei ar fi putut sa citeze articolul din lege unde scrie ca un conducator auto e obligat sa aiba 2 triughiuri?....dar sa ceara 2 triunghiuri? eu la faza asta i-as fi acuza de abuz si as fi plecat.


Art. 8 din OUG 195/2002: pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul ºi tramvai trebuie sa fie dotate cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.

Textul a fost introdus prin art. 1 pct. 4 din OUG 69/2007.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De ce dracu nu ne cer sa avem in masina si guler cervical , defibrilator , perfuzii...? Evil or Very Mad Question
DOUA triunghiuri reflectorizante?
Oricum motive sa ne opreasca gasesc. Mad
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da ... is obligatorii de foarte mult timp 2 triunghiuri si 2 veste reflectorizante, 1 trusa medicala, 1 stingator, 1 set de becuri de schimb. la noi nu prea e baga legea asta in seama. daca iesiti in ungaria nu o sa mai incalcati legea asta dupa aia Smile))
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
2 veste Question Shocked
unde zice asta?
scuze de offtopic
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In legatura cu becurile de schimb..eu m-am cam saturat de taranii care merg cu stopurile arse si pun frane bruste. Sau poate ei le tin in portbagaj pentru control. Laughing
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:
Rog fara polemici aiurea pe tema asta. Doar la subiect, direct cu articolele din lege.


hai sa nu intindem aiurea topicul...
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca nu mai trebuie vesta. Scuze off-topic.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am gasit deocamdata asta (nu e chiar 100% referitor la titlul topicului insa e bine de stiut ca exista legea 218/2002..)

http://www.urbaniulian.ro/2...n-fata-soferilor/

Cristi, nu ai zis daca asa au facut...

later edit
si asta:
http://politiadinromania.ro...p/topic,51.0.html
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:Am gasit deocamdata asta (nu e chiar 100% referitor la titlul topicului insa e bine de stiut ca exista legea 218/2002..)
Cristi, nu ai zis daca asa au facut..


Aiurea, nici nu s-a prezentat... de asemenea va aduc la cunostiinta ca lipsa triunghiurilor, a trusei si etc se sanctioneaza cu 560 lei. Very Happy
Cristi am citit articolele tale, o sa caut cand am timp dupa legile alea ce is date acolo. Acu am ajuns acasa si nu mai am chef de nimic...

Art. 182. Р(1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci c̢nd constata ̨ncalcari ale normelor rutiere ori ̨n situatia ̨n care exista indicii temeinice despre sav̢rsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si ̨n conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun ̨n pericol siguranta circulatiei.

Deci tapa, te opreste sa te caute de acte si iti da amenda ca ai cadavru in masina. Very Happy
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Hotararea Guvernului nr. 1391/2006(179-224)
ART. 179 (1) Poliþia rutierã sau poliþia de frontierã din punctele de trecere a frontierei de stat poate acþiona, împreunã cu reprezentanþi ai altor autoritãþi cu atribuþii în domeniu, pentru prevenirea ºi constatarea unor încãlcãri ale normelor privind deplasarea în siguranþã, pe drumurile publice, a tuturor participanþilor la trafic. (2) Poliþistul rutier sau poliþistul de frontierã aflat în punctul de trecere a frontierei de stat, care acþioneazã în cadrul echipajului mixt, are, ca principale atribuþii: a) sã opreascã vehiculele pentru control ºi sã verifice documentele pe care conducãtorii acestora trebuie sã le aibã asupra lor; b) sã constate ºi sã aplice sancþiuni în cazul contravenþiilor aflate în competenþa sa. (3) Reprezentanþii autoritãþilor prevãzute la alin. (1) din cadrul echipajului mixt au ca principale atribuþii: a) sã acþioneze, împreunã cu poliþiºtii rutieri sau cu poliþiºtii de frontierã, pentru respectarea de cãtre conducãtorii de vehicule sau de cãtre operatori a normelor privind transportul rutier pe drumurile publice din România; b) sã execute activitãþi de control privind condiþiile de efectuare a transporturilor rutiere, precum ºi de verificare a stãrii tehnice a vehiculelor, conform competenþelor; c) sã constate ºi sã aplice sancþiuni în cazul contravenþiilor aflate în competenþa lor. (4) În cazul depistãrii în trafic a unui vehicul care prezintã defecþiuni tehnice la mecanismul de direcþie, la sistemul de frânare, care emite noxe poluante ori zgomote peste limitele legal admise sau care circulã având lumina farurilor nereglatã corespunzãtor, reprezentanþii autoritãþilor abilitate menþioneazã despre acestea într-o notã tehnicã de constatare ce se anexeazã procesului-verbal de constatare a contravenþiei încheiat de cãtre poliþistul rutier.
ART. 180 (1) În cazul în care constatã încãlcãri ale normelor rutiere, agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contravenþiei, potrivit modelului prevãzut în anexa nr. 1A, care va cuprinde în mod obligatoriu: data, ora ºi locul unde este încheiat; gradul profesional, numele ºi prenumele agentului constatator, unitatea din care acesta face parte; numele, prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau reºedinþa contravenientului, numãrul ºi seria actului de identitate ori, în cazul cetãþenilor strãini, al persoanelor fãrã cetãþenie sau al cetãþenilor români cu domiciliul în strãinãtate, seria ºi numãrul paºaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberãrii acestuia ºi statul emitent; descrierea faptei contravenþionale, cu indicarea datei, orei ºi locului în care a fost sãvârºitã, precum ºi arãtarea tuturor împrejurãrilor ce pot servi la aprecierea gravitãþii faptei ºi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileºte ºi se sancþioneazã contravenþia; numãrul punctelor-amendã aplicate ºi valoarea acestora, posibilitatea achitãrii de cãtre persoana fizicã, în termen de cel mult douã zile lucrãtoare, a jumãtate din minimul amenzii prevãzute de actul normativ, sancþiunea contravenþionalã complementarã aplicatã ºi/sau mãsura tehnico-administrativã dispusã; indicarea societãþii de asigurãri, în situaþia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaþie din care au rezultat numai pagube materiale; termenul de exercitare a cãii de atac, semnãtura agentului constatator ºi unitatea de poliþie la care se depune plângerea. (2) În cazul în care contravenientul refuzã sau nu poate sã semneze procesul-verbal, agentul constatator va face menþiune despre aceste împrejurãri, care trebuie sã fie confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal ºi semnãtura martorului. (3) Atunci când contravenientul a fost sancþionat cu amendã, odatã cu copia procesului-verbal (exemplarul nr. 2), acestuia i se va comunica ºi înºtiinþarea de platã, în care se va face menþiunea cu privire la obligativitatea achitãrii amenzii la instituþiile abilitate sã o încaseze, potrivit legislaþiei în vigoare, în termen de 15 zile de la comunicare, în caz contrar urmând sã se procedeze la executarea silitã. (4) În situaþia în care contravenientul este persoanã juridicã, în procesul-verbal se fac menþiuni cu privire la denumirea, sediul, codul unic de înregistrare ale acesteia, precum ºi numele, prenumele, numãrul ºi seria actului de identitate, codul numeric personal ºi domiciliul ori reºedinþa persoanei care o reprezintã. (5) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sã aducã la cunoºtinþã contravenientului dreptul de a face obiecþiuni cu privire la conþinutul actului de constatare. Obiecþiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte menþiuni", sub sancþiunea nulitãþii procesului-verbal. (6) În cazul în care pentru fapta sãvârºitã se dispune ca mãsurã tehnico-administrativã reþinerea permisului de conducere ºi/sau a certificatului de înmatriculare ori de înregistrare sau a plãcuþelor cu numãrul de înmatriculare ori de înregistrare, odatã cu încheierea procesului-verbal de constatare a contravenþiei agentul constatator elibereazã ºi o dovadã înlocuitoare cu sau fãrã drept de circulaþie, dupã caz, al cãrei model este prevãzut în anexa nr. 1B. (7) Atunci când permisul de conducere se retrage pentru cã titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, se elibereazã dovadã înlocuitoare fãrã drept de circulaþie. (Cool În situaþia în care, prin acelaºi proces-verbal de constatare a contravenþiei, se dispun mai multe mãsuri tehnico-administrative, agentul constatator elibereazã pentru fiecare document sau set de plãcuþe câte o dovadã înlocuitoare. (9) Pentru vehiculele implicate în accidente de circulaþie din care au rezultat pagube materiale, poliþia rutierã elibereazã proprietarilor sau deþinãtorilor acestora autorizaþie de reparaþii, al cãrei model este prevãzut în anexa nr. 1C, cu excepþia situaþiei în care s-a încheiat o constatare amiabilã de accident a cãrei validitate a fost atestatã de societatea de asigurãri abilitatã, în condiþiile legii, caz în care reparaþiile pot fi efectuate în baza actului de atestare.
ART. 181 (1) În situaþia în care fapta a fost constatatã cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau unui mijloc tehnic omologat ºi verificat metrologic, poliþistul rutier încheie un proces-verbal de constatare a contravenþiei, potrivit modelului prevãzut în anexa nr. 1D, dupã prelucrarea înregistrãrilor ºi stabilirea identitãþii conducãtorului de vehicul. (2) Datele de identificare a contravenientului care se consemneazã în procesul-verbal de constatare a contravenþiei sunt cele comunicate, în scris, sub semnãtura proprietarului sau deþinãtorului legal al vehiculului.
ART. 182 (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeazã prin executarea semnalelor regulamentare de cãtre poliþistul rutier sau, dupã caz, de cãtre poliþistul de frontierã, atunci când constatã încãlcãri ale normelor rutiere ori în situaþia în care existã indicii temeinice despre sãvârºirea unei contravenþii ori a unei fapte de naturã penalã, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte ºi a bunurilor care fac obiectul urmãririi, precum ºi pentru verificarea deþinerii de cãtre conducãtorii vehiculelor a documentelor prevãzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeazã ºi în condiþiile producerii unor calamitãþi naturale, dezastre sau a altor situaþii care pun în pericol siguranþa circulaþiei. (2) Oprirea vehiculelor se face, de regulã, în afara pãrþii carosabile, iar acolo unde nu existã asemenea condiþii, cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului, pe acostament sau lângã bordurã ori în spaþiile de parcare, iar noaptea, cu precãdere, în locuri iluminate. (3) Se interzice imobilizarea vehiculului pe partea carosabilã ca urmare a semnalului de oprire efectuat de cãtre poliþist în locurile în care vizibilitatea este redusã sub 50 m.
ART. 183 Conducãtorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al poliþistului rutier sau, dupã caz, al poliþistului de frontierã este obligat sã rãmânã în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalþi pasageri sã nu deschidã portierele, respectând indicaþiile poliþistului.
ART. 184 (1) În situaþia în care conducãtorul de autovehicul sau tramvai, oprit în trafic pentru încãlcarea unei norme rutiere, nu are asupra sa niciun act de identitate ºi nici permisul de conducere, poliþistul rutier trebuie sã îl conducã la cea mai apropiatã unitate de poliþie pentru stabilirea identitãþii acestuia ºi pentru verificarea în evidenþã a situaþiei permisului de conducere, atunci când nu existã posibilitatea realizãrii acestor verificãri pe loc. (2) În cazul în care conducãtorul auto are asupra sa numai permisul de conducere, agentul constatator trebuie sã verifice în evidenþã dacã domiciliul sau, dupã caz, reºedinþa înscrisã în document corespunde cu cea din Registrul naþional de evidenþã a persoanelor. (3) Agentul constatator este obligat sã înscrie, în procesul-verbal de constatare a contravenþiei, domiciliul sau, dupã caz, reºedinþa contravenientului din actul de identitate, iar în situaþia în care acesta nu are documentul asupra sa, domiciliul sau reºedinþa va fi consemnatã numai dupã verificarea efectuatã în Registrul naþional de evidenþã a persoanelor. (4) Procedura prevãzutã la alin. (2) ºi (3) se aplicã ºi atunci când domiciliul sau, dupã caz, reºedinþa ori sediul proprietarului menþionat în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu corespunde cu datele existente în evidenþa vehiculelor.
ART. 185 (1) Constatarea contravenþiei de conducere a unui autovehicul sau tramvai de cãtre o persoanã care se aflã sub influenþa alcoolului se face prin testarea aerului expirat de aceasta cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat ºi verificat metrologic. (2) Conducãtorilor de autovehicule sau tramvaie li se recolteazã obligatoriu probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei atunci când: a) rezultatul testãrii aratã o concentraþie mai mare de 0, 40 mg/l alcool pur în aerul expirat; b) în eveniment este implicat un vehicul care transportã mãrfuri sau produse periculoase. (3) Conducãtorilor de vehicule li se recolteazã obligatoriu probe biologice atunci când rezultatul testãrii preliminare cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate indicã prezenþa în organism a substanþelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare.
ART. 186 În cazul accidentelor de circulaþie din care au rezultat numai pagube materiale, conducãtorii vehiculelor sunt obligaþi sã se supunã testãrii aerului expirat în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de produse sau substanþe stupefiante ori al medicamentelor cu efecte similare acestora. Dacã rezultatul testãrii aratã o concentraþie mai mare de 0, 40 mg/l alcool pur în aerul expirat sau indicã prezenþa în organism a substanþelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare, conducãtorii de vehicule sunt obligaþi sã se supunã recoltãrii probelor biologice.
ART. 187 Conducãtorii de vehicule sau de animale implicaþi în accidente de circulaþie din care a rezultat moartea sau vãtãmarea integritãþii corporale ori a sãnãtãþii uneia sau mai multor persoane sunt obligaþi sã se supunã recoltãrii probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei sau, dupã caz, a consumului de substanþe ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora.
ART. 188 În toate cazurile în care se recolteazã probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei sau a prezenþei în organism a substanþelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare este obligatorie ºi examinarea clinicã.
SECÞIUNEA a 2-a Mãsuri tehnico-administrative & 1. Reþinerea sau retragerea permisului de conducere
ART. 189 (1) Poliþistul rutier este obligat ca, atunci când verificã documentele unui conducãtor de autovehicul sau tramvai, sã urmãreascã dacã existã concordanþã între datele înscrise în actul de identitate ºi cele din permisul de conducere. În cazul în care constatã neconcordanþe referitoare la nume, prenume, domiciliu sau reºedinþã, precum ºi în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, poliþistul rutier este obligat sã reþinã permisul de conducere ºi sã elibereze dovadã înlocuitoare a acestuia cu drept de circulaþie de 15 zile. (2) În cazul în care conducãtorul de autovehicul sau tramvai are asupra sa numai permisul de conducere, poliþistul rutier efectueazã verificãrile prevãzute la art. 184 alin. (2). În cazul în care datele nu corespund, poliþistul rutier procedeazã conform alin. (1). (3) Permisul de conducere reþinut în condiþiile alin. (1) sau (2) se trimite, împreunã cu raportul de reþinere, autoritãþii competente care l-a eliberat.
ART. 190 (1) În cazurile prevãzute de lege, odatã cu constatarea faptei, poliþistul rutier sau, dupã caz, poliþistul de frontierã reþine permisul de conducere, eliberând dovadã înlocuitoare cu sau fãrã drept de circulaþie, dupã caz. (2) Permisul de conducere reþinut în condiþiile alin. (1), împreunã cu un raport de reþinere, al cãrui model este prevãzut în anexa nr. 1E, se trimit, cel mai târziu în prima zi lucrãtoare care urmeazã celei în care a fost eliberatã dovada înlocuitoare, la serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost sãvârºitã fapta, care are obligaþia sã facã imediat menþiunile corespunzãtoare în evidenþa conducãtorilor de autovehicule ºi tramvaie. (3) Raportul de reþinere, precum ºi documentele sau plãcuþele cu numãrul de înmatriculare reþinute unui conducãtor de autovehicul care posedã permis de conducere sau certificat de înmatriculare eliberat de o autoritate strãinã se trimit poliþiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române pentru a fi trimise autoritãþilor emitente.
ART. 191 (1) În situaþia în care contravenientul a sãvârºit fapta pe raza de competenþã a altui judeþ decât cel care îl are în evidenþã, permisul de conducere se pãstreazã la serviciul poliþiei rutiere pe teritoriul cãruia a fost constatatã contravenþia, pânã când ºeful serviciului hotãrãºte asupra sancþiunii contravenþionale complementare, dar nu mai mult de 15 zile de la data reþinerii, dupã care îl trimite serviciului poliþiei rutiere al judeþului care îl are în evidenþã. (2) Permisul de conducere se pãstreazã la serviciul poliþiei rutiere din judeþul care are în evidenþã titularul, pânã la restituire sau, dupã caz, pânã la anularea documentului.
ART. 192 (1) Conducãtorului de autovehicul sau tramvai, testat cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat ºi verificat metrologic, i se reþine permisul de conducere dacã valoarea concentraþiei este de cel mult 0, 40 mg/l alcool pur în aerul expirat, eliberându-se dovadã înlocuitoare fãrã drept de circulaþie, dacã nu doreºte recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, în condiþiile stabilite la art. 194 alin. (1). (2) Când conducãtorul vehiculului solicitã recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, acesta va fi însoþit de poliþistul rutier la cea mai apropiatã instituþie medicalã autorizatã sau instituþie medico-legalã, iar dupã recoltare i se va elibera o dovadã înlocuitoare cu drept de circulaþie pentru cel mult 15 zile, a cãrei valabilitate intrã în vigoare la 24 de ore de la cea de-a doua recoltare de probe biologice.
ART. 193 (1) Conducãtorul de autovehicul sau tramvai trebuie însoþit de poliþistul rutier sau, dupã caz, de poliþistul de frontierã, imediat, la cea mai apropiatã instituþie medicalã autorizatã sau instituþie medico-legalã pentru a i se recolta probe biologice în vederea stabiliri alcoolemiei, dacã prin testarea cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat ºi verificat metrologic s-a constatat cã valoarea concentraþiei de alcool este mai mare de 0, 40 mg/l alcool pur în aerul expirat. (2) Dupã recoltarea probelor biologice, poliþistul rutier reþine permisul de conducere ºi elibereazã dovadã înlocuitoare fãrã drept de circulaþie. (3) Atunci când conducãtorul de autovehicul sau tramvai nu are asupra sa actul de identitate ºi nici permisul de conducere, poliþistul rutier este obligat, înainte de a-l conduce la instituþia medicalã autorizatã sau instituþia medico-legalã, sã facã verificãri în evidenþe pentru stabilirea identitãþii acestuia ºi a situaþiei permisului de conducere. (4) În situaþia în care conducãtorul de autovehicul sau tramvai nu are asupra sa permisul de conducere, poliþistul rutier îi aduce acestuia la cunoºtinþã, prin înºtiinþare scrisã pe care i-o înmâneazã imediat, cã nu mai are dreptul sã conducã autovehicule sau tramvaie pânã la finalizarea dosarului penal, precum ºi obligaþia de a preda permisul de conducere serviciului poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost sãvârºitã fapta.
ART. 194 (1) Pentru determinarea alcoolemiei se recolteazã douã probe biologice la interval de o orã între prelevãri. În cazul refuzului de prelevare a celei de-a doua probe biologice nu se efectueazã calculul retroactiv al alcoolemiei. (2) Refuzul persoanei examinate de a i se recolta cea de-a doua probã biologicã se consemneazã în procesul-verbal de prelevare.
ART. 195 Conducãtorului de autovehicul sau tramvai, testat preliminar cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat care a relevat prezenþa în organism a substanþelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora, i se aplicã procedura prevãzutã la art. 192.
ART. 196 (1) Conducãtorului de autovehicul sau tramvai, depistat în trafic încãlcând o normã rutierã pentru care se dispune sancþiunea contravenþionalã complementarã a suspendãrii exercitãrii dreptului de a conduce ºi care prezintã la control dovada înlocuitoare a permisului de conducere reþinut pentru o faptã sãvârºitã anterior, aflatã în termenul de valabilitate, i se reþine dovada prezentatã ºi i se elibereazã o nouã dovadã, a cãrei valabilitate nu poate depãºi termenul de valabilitate al primei dovezi. (2) Dacã cea de-a doua faptã este una dintre cele prevãzute la art. 102 din Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr. 195/2002, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, poliþistul rutier elibereazã titularului permisului o dovadã înlocuitoare fãrã drept de circulaþie. (3) Dovada înlocuitoare a permisului de conducere, reþinutã în condiþiile prevãzute la alin. (1), se trimite la serviciul poliþiei rutiere al judeþului care îl are în evidenþã pe contravenient, împreunã cu raportul de reþinere.
ART. 197 (1) Permisul de conducere al unei persoane declarate inaptã din punct de vedere medical de cãtre o instituþie medicalã autorizatã se retrage de cãtre serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia îºi desfãºoarã activitatea medicul de familie care are în evidenþã persoana respectivã. (2) ªeful serviciului poliþiei rutiere dispune retragerea permisului de conducere ºi îl pãstreazã la sediul unitãþii pânã la încetarea cauzelor pentru care a fost retras. În situaþia în care conducãtorul de autovehicul sau tramvai are domiciliul ori reºedinþa pe raza altui judeþ, ºeful serviciului poliþiei rutiere care a dispus mãsura tehnico-administrativã trimite permisul de conducere la serviciul poliþiei rutiere din judeþul care îl are în evidenþã, împreunã cu un raport de retragere. & 2. Reþinerea sau retragerea certificatului de înmatriculare ori de înregistrare ºi a plãcuþelor cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare
ART. 198 (1) În cazurile prevãzute de lege, odatã cu constatarea faptei, poliþistul rutier sau, dupã caz, poliþistul de frontierã reþine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare, eliberând dovadã înlocuitoare cu sau fãrã drept de circulaþie, dupã caz. (2) Documentele sau plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare reþinute în condiþiile alin. (1), împreunã cu raportul de reþinere, se trimit, cel mai târziu în prima zi lucrãtoare care urmeazã celei în care a fost eliberatã dovada înlocuitoare, la serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost sãvârºitã fapta, care are obligaþia sã facã imediat menþiunile corespunzãtoare în evidenþa vehiculelor. (3) Certificatul de înregistrare sau plãcuþele cu numãrul de înregistrare, eliberate de o autoritate a administraþiei publice locale, reþinute în condiþiile legii, se trimit împreunã cu raportul de reþinere autoritãþii care le-a eliberat. (4) Raportul de reþinere, precum ºi documentele sau plãcuþele cu numãrul de înmatriculare, eliberate de o autoritate strãinã, reþinute în condiþiile legii, se trimit poliþiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române pentru a fi remise autoritãþilor emitente.
ART. 199 (1) Atunci când poliþistul rutier sau poliþistul de frontierã constatã cã autovehiculul este condus de proprietar sau de deþinãtorul mandatat ºi datele privind numele, prenumele, domiciliul sau reºedinþa înscrise în certificatul de înmatriculare ori de înregistrare nu coincid cu cele din documentul de identitate, agentul constatator reþine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, eliberând titularului dovadã înlocuitoare cu drept de circulaþie pentru 15 zile. (2) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se trimite autoritãþii competente care l-a eliberat, împreunã cu raportul de reþinere.
ART. 200 (1) În cazurile în care legea prevede aplicarea mãsurii tehnico-administrative a retragerii plãcuþelor cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare, conducãtorul vehiculului este obligat sã demonteze ºi sã predea plãcuþele agentului constatator care a dispus mãsura. (2) Când conducãtorul vehiculului refuzã sã predea plãcuþele, agentul constatator demonteazã el însuºi plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare, în prezenþa unui martor asistent, consemnând despre aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenþiei.
ART. 201 Atunci când vehiculul este înmatriculat sau înregistrat într-un alt judeþ decât cel pe teritoriul cãruia a fost constatatã fapta, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ºi plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare se trimit, dupã expirarea termenului prevãzut de lege pentru introducerea plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenþiei, serviciului poliþiei rutiere din judeþul care are în evidenþã vehiculul.
ART. 202 (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, precum ºi plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de cãtre serviciul poliþiei rutiere care le are în pãstrare proprietarului sau utilizatorului vehiculului, la prezentarea de cãtre acesta a dovezii încetãrii motivelor pentru care s-a dispus mãsura tehnico-administrativã. (2) În cazul introducerii plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenþiei, în dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare se înscrie menþiunea cã vehiculul are drept de circulaþie pentru 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii dreptului de circulaþie, iar plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de cãtre poliþia rutierã în baza ordonanþei preºedinþiale emise de instanþa învestitã cu soluþionarea cauzei sau a hotãrârii judecãtoreºti rãmase definitivã. & 3. Anularea permisului de conducere
ART. 203 (1) Anularea permisului de conducere, în cazurile prevãzute la art. 114 alin. (1) din Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr. 195/2002, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se dispune: a) de ºeful serviciului poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost constatatã fapta, în baza hotãrârii judecãtoreºti rãmase definitivã, dispusã de o instanþã din România; b) de ºeful poliþiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române, în baza unei hotãrâri judecãtoreºti rãmase definitivã, pronunþatã de cãtre o autoritate strãinã competentã, pentru o infracþiune sãvârºitã de titular pe teritoriul statului respectiv, dacã pentru fapta sãvârºitã legislaþia românã prevede aceastã mãsurã. (2) Anularea permisului de conducere al persoanei decedate se dispune de ºeful serviciului poliþiei rutiere pe raza cãruia titularul a domiciliat, în condiþiile existenþei unei sesizãri din partea unei autoritãþi competente sau a unui certificat de deces. (3) Mãsura anulãrii permisului de conducere se comunicã, în termen de cel mult 5 zile lucrãtoare, titularului permisului de conducere, la domiciliul acestuia, pentru situaþiile prevãzute la alin. (1). (4) În termenul prevãzut la alin. (3), permisul de conducere se transmite de serviciul poliþiei rutiere care a dispus anularea la autoritatea competentã care l-a eliberat, în vederea efectuãrii menþiunii în evidenþã.
SECÞIUNEA a 3-a Sancþiuni contravenþionale complementare & 1. Aplicarea punctelor de penalizare
ART. 204 (1) Când pentru fapta sãvârºitã legea prevede ºi aplicarea punctelor de penalizare, agentul constatator are obligaþia sã le înscrie în procesul-verbal de constatare a contravenþiei. (2) Procesul-verbal de constatare a contravenþiei se trimite, în cel mult douã zile lucrãtoare de la data întocmirii acestuia, la serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost sãvârºitã fapta.
ART. 205 Punctele de penalizare se înscriu în evidenþa conducãtorilor de autovehicule sau tramvaie de cãtre serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost constatatã fapta.
ART. 206 Când instanþa competentã, prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã irevocabilã, a dispus anularea procesului-verbal de constatare a contravenþiei, serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost sãvârºitã fapta radiazã din evidenþã punctele de penalizare aplicate.
ART. 207 Când un conducãtor de autovehicule, posesor al unui permis de conducere eliberat de cãtre o autoritate strãinã, sãvârºeºte o faptã pentru care legea prevede ºi aplicarea punctelor de penalizare, procesul-verbal de constatare a contravenþiei se trimite poliþiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române, pentru informarea autoritãþii statului care a emis permisul de conducere.
ART. 208 Titularul permisului de conducere, la cerere, are dreptul sã obþinã, personal, la sediul poliþiei rutiere din judeþul care îl are în evidenþã, informaþii cu privire la numãrul de puncte de penalizare ce i-au fost aplicate. & 2. Suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie
ART. 209 (1) La cumulul a cel puþin 15 puncte de penalizare, serviciul poliþiei rutiere din judeþul care are în evidenþã conducãtorul de autovehicul comunicã acestuia, în scris, în termen de 10 zile de la data înregistrãrii în evidenþã a ultimelor puncte de penalizare, sancþiunea contravenþionalã complementarã a suspendãrii exercitãrii dreptului de a conduce, precum ºi obligaþia de a se prezenta la sediul poliþiei rutiere, în termen de 5 zile de la primirea înºtiinþãrii scrise, pentru a preda permisul de conducere. (2) Titularul permisului de conducere are dreptul de a conduce autovehicule de la data cumulãrii celor 15 puncte de penalizare ºi pânã la data expirãrii termenului când avea obligaþia de a preda permisul de conducere sau, dupã caz, pânã la data predãrii permisului de conducere. (3) Suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce autovehicule opereazã în ziua urmãtoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, dupã caz, a expirat termenul de predare a acestuia. (4) În cazul în care titularul permisului de conducere nu se prezintã la poliþie în termenul prevãzut la alin. (1), perioada de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce autovehicule se majoreazã, de drept, cu 30 de zile. (5) În situaþia în care titularul permisului de conducere face dovada imposibilitãþii prezentãrii la poliþie în termenul de 5 zile de la primirea înºtiinþãrii scrise, perioada de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce autovehicule dispusã potrivit alin. (4) se anuleazã.
ART. 210 (1) În situaþia în care conducãtorul de autovehicul sãvârºeºte o faptã pentru care, potrivit legii, se reþine permisul de conducere în vederea suspendãrii exercitãrii dreptului de a conduce, eliberându-se dovadã înlocuitoare cu drept de circulaþie, sancþiunea contravenþionalã complementarã opereazã începând cu ziua urmãtoare celei în care a expirat valabilitatea dovezii. (2) Când dovada înlocuitoare a permisului de conducere este eliberatã fãrã drept de circulaþie, suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce opereazã din momentul aplicãrii sancþiunii contravenþionale complementare prin procesul-verbal de constatare a contravenþiei.
ART. 211 În cazul în care titularului permisului de conducere i s-a interzis sã ocupe o funcþie sau profesie care are legãturã cu dreptul de a conduce autovehicule sau tramvaie, potrivit art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, ºeful serviciului poliþiei rutiere care funcþioneazã pe teritoriul de competenþã al autoritãþii care a luat mãsura de siguranþã dispune suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie pe durata cât opereazã mãsura de siguranþã.
ART. 212 (1) Permisul de conducere eliberat de o autoritate strãinã, reþinut ca urmare a încãlcãrii de cãtre titular a unei norme rutiere pentru care legea prevede suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce ºi pentru care s-a eliberat dovadã înlocuitoare cu drept de circulaþie, împreunã cu o copie a procesului-verbal de constatare a contravenþiei se trimit poliþiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române, în termen de 15 zile de la aplicarea sancþiunii contravenþionale complementare. (2) Când dovada înlocuitoare este eliberatã fãrã drept de circulaþie, permisul de conducere ºi copia procesului-verbal de constatare a contravenþiei se trimit unitãþii de poliþie prevãzute la alin. (1) în cel mult o zi lucrãtoare de la data constatãrii faptei. (3) Pânã la împlinirea termenului prevãzut la alin. (1), titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate strãinã poate solicita ca, pânã la expirarea perioadei de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce, documentul sã fie pãstrat la serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost sãvârºitã fapta, pentru a-i fi restituit. Despre aceastã posibilitate titularul permisului de conducere va fi informat odatã cu comunicarea suspendãrii exercitãrii dreptului de a conduce.
ART. 213 (1) Suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce se dispune de cãtre poliþia rutierã din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române ºi în cazul în care titularul permisului de conducere eliberat de cãtre autoritatea competentã din România a sãvârºit o faptã pe teritoriul altui stat, iar autoritatea statului respectiv a dispus, prin hotãrâre, o astfel de mãsurã. (2) Suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce se aplicã pe teritoriul României numai dacã pentru fapta sãvârºitã legislaþia rutierã româneascã prevede o astfel de mãsurã. (3) Perioada de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce pe teritoriul României nu poate fi mai mare decât cea prevãzutã de legislaþia rutierã româneascã pentru o faptã asemãnãtoare. (4) Pentru stabilirea perioadei de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce se ia în considerare, obligatoriu, perioada cât titularul permisului de conducere nu a avut drept de circulaþie pe teritoriul statului care a emis o astfel de decizie.
ART. 214 (1) În cazul sãvârºirii a douã sau a mai multor contravenþii care atrag ºi suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce, constatate prin acelaºi proces-verbal, perioada de suspendare se calculeazã prin însumarea perioadelor prevãzute pentru fiecare faptã, fãrã ca aceasta sã depãºeascã 90 de zile. (2) Când o persoanã cãreia i-a fost reþinut permisul de conducere pentru o faptã prevãzutã cu suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce sãvârºeºte, în perioada în care are drept de circulaþie, o nouã contravenþie pentru care se dispune suspendarea exercitãrii dreptului de a conduce, se aplicã distinct perioade de suspendare pentru fiecare contravenþie. & 3. Confiscarea bunurilor
ART. 215 (1) Mijloacele speciale de avertizare luminoase ºi sonore, precum ºi dispozitivele care perturbã funcþionarea mijloacelor tehnice de supraveghere a traficului confiscate, în condiþiile legii, se predau la serviciul poliþiei rutiere pe raza cãreia a fost constatatã fapta. (2) Plãcuþele cu numãrul de înmatriculare sau de înregistrare confiscate în condiþiile legii se predau la serviciul poliþiei rutiere pe raza cãruia a fost constatatã fapta pentru a fi trimise autoritãþii competente care le-a eliberat. (3) Vehiculele cu tracþiune animalã confiscate în condiþiile legii se predau autoritãþilor administraþiei publice locale, pe bazã de proces-verbal, în vederea transmiterii acestora spre valorificare, potrivit dispoziþiilor Ordonanþei Guvernului nr. 128/1998 pentru reglementarea modului ºi condiþiilor de valorificare a bunurilor confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privatã a statului, aprobatã cu modificãri ºi completãri prin Legea nr. 98/1999, republicatã. & 4. Imobilizarea vehiculului
ART. 216 (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune ºi se efectueazã de cãtre poliþia rutierã, în cazurile ºi în condiþiile prevãzute de lege. (2) Imobilizarea se face în prezenþa unui martor asistent, prin folosirea, în interiorul sau în exteriorul vehiculului, a unor dispozitive tehnice sau a altor mijloace de blocare, care se consemneazã în procesul-verbal de constatare a faptei pentru care s-a dispus mãsura. (3) În lipsa unui martor asistent poliþistul rutier precizeazã motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod. (4) Imobilizarea unui vehicul este interzisã în toate locurile unde oprirea sau staþionarea este interzisã.
ART. 217 (1) Atunci când se impune imobilizarea, în condiþiile legii, a unui vehicul care transportã produse sau substanþe periculoase, poliþistul rutier este obligat sã anunþe, de îndatã, unitatea de poliþie din care face parte pentru a se stabili, împreunã cu unitãþile Inspectoratului General pentru Situaþii de Urgenþã, destinaþia finalã pentru parcarea autovehiculului. (2) Imobilizarea unui vehicul care efectueazã transport de mãrfuri sau produse periculoase ori cu gabarite ºi/sau mase depãºite se dispune de cãtre poliþia rutierã, în condiþiile stabilite împreunã cu reprezentanþii autoritãþilor cu atribuþii în domeniu.
ART. 218 Revocarea imobilizãrii se dispune: a) de cãtre poliþistul rutier care a dispus-o, dacã este prezent, iar motivele pentru care a fost dispusã au încetat; b) de cãtre ºeful serviciului poliþiei rutiere din care face parte agentul constatator, dacã motivele pentru care a fost dispusã mãsura au încetat; c) de cãtre procuror sau de instanþa de judecatã, atunci când vehiculul a fãcut obiectul unei infracþiuni.
SECÞIUNEA a 4-a Restituirea permisului de conducere ºi reducerea perioadei de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce
ART. 219 (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de cãtre ºeful serviciului poliþiei rutiere care îl are în evidenþã, la cererea titularului, în urmãtoarele cazuri: a) la expirarea termenului de suspendare, când sancþiunea a fost aplicatã pentru cumul de puncte; b) la expirarea termenului de suspendare, când sancþiunea a fost aplicatã ca urmare a sãvârºirii unei contravenþii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupã caz, a fost majoratã cu 30 de zile, dacã titularul a promovat testul de verificare a cunoaºterii regulilor de circulaþie; c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirmã cã afecþiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inaptã medical au încetat. (2) Restituirea permisului de conducere se dispune de cãtre ºeful serviciului poliþiei rutiere pe raza cãreia a fost sãvârºitã fapta, la cererea titularului, în baza rezoluþiei sau, dupã caz, a ordonanþei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmãririi penale, scoaterea de sub urmãrirea penalã ori încetarea urmãririi penale, în baza hotãrârii judecãtoreºti rãmase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenþiei a fost anulat ori ca urmare a încetãrii mãsurii de siguranþã prevãzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. (3) Verificarea cunoaºterii regulilor de circulaþie de cãtre contravenient se efectueazã de cãtre serviciul poliþiei rutiere care îl are în evidenþã, în cazul în care sancþiunea a fost aplicatã ca urmare a sãvârºirii unei contravenþii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupã caz, a fost majoratã cu 30 de zile. (4) Verificarea cunoaºterii regulilor de circulaþie constã în completarea unui test-grilã, ce conþine 15 întrebãri din legislaþia rutierã. Este declaratã "promovatã" persoana care a formulat rãspunsul corect la cel puþin 13 întrebãri. (5) Contravenientul este obligat sã susþinã examenul de verificare a cunoaºterii regulilor de circulaþie, în perioada executãrii sancþiunii contravenþionale complementare a suspendãrii exercitãrii dreptului de a conduce, în zilele stabilite, sãptãmânal, la nivelul serviciului poliþiei rutiere. (6) Prevederile alin. (1) - (5) se aplicã ºi în cazul titularului unui permis de conducere românesc pentru care, potrivit legii, a fost aplicatã sancþiunea contravenþionalã complementarã a suspendãrii exercitãrii dreptului de a conduce de cãtre o autoritate competentã strãinã, ca urmare a sãvârºirii de cãtre acesta, pe teritoriul statului respectiv, a unei fapte pentru care se aplicã aceastã sancþiune.
ART. 220 (1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate strãinã, împotriva cãruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita ºefului poliþiei rutiere pe raza cãreia a fost constatatã fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrãtoare înainte de data pãrãsirii teritoriului României. (2) În situaþia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), ºeful poliþiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliþiei Române comunicã sancþiunea aplicatã autoritãþii strãine care a eliberat documentul.
ART. 221 (1) Perioada de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacã sunt îndeplinite, cumulativ, urmãtoarele condiþii: a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaºterii regulilor de circulaþie; b) a obþinut permis de conducere cu cel puþin un an înainte de sãvârºirea faptei; c) în ultimii 3 ani de la data sãvârºirii faptei pentru care se solicitã reducerea perioadei de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de mãsurã; d) în ultimii 2 ani de la data constatãrii contravenþiei pentru care se aplicã sancþiunea contravenþionalã complementarã nu a mai avut suspendatã exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie. (2) Conducãtorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiazã de reducerea perioadei de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce, dacã: a) perioada de suspendare a fost majoratã, conform legii; b) a cumulat, din nou, cel puþin 15 puncte de penalizare în urmãtoarele 12 luni de la data expirãrii ultimei suspendãri a exercitãrii dreptului de a conduce; c) a fost implicat într-un accident de circulaþie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testãrii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit cã a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenþa alcoolului; d) sancþiunea contravenþionalã complementarã s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea feratã când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roºii ºi/sau sonore sunt în funcþiune. CAP. 8 Dispoziþii tranzitorii ºi finale
ART. 222 Cu ocazia preschimbãrii permiselor de conducere emise anterior datei de 1 decembrie 1995 cu cele model nou, echivalarea dintre vechile ºi noile categorii se face dupã cum urmeazã: a) categoria G cu categoria A; b) categoria A cu categoria A; c) categoria B cu categoria B; d) categoria C cu categoria C; e) categoria D cu categoria D; f) categoriile C, E ºi/sau C + E cu categoria CE; g) categoriile B, C, E ºi/sau B + E ºi C + E cu categoriile BE ºi CE; h) categoriile C, D, E ºi/sau C + E ºi D + E cu categoriile CE ºi DE; i) categoriile B, C, D, E ºi/sau B + E, C + E ºi D + E cu categoriile BE, CE ºi DE; j) categoria F cu categoria Tr; k) categoria H cu categoria Tb; l) categoria I cu categoria Tv.
ART. 223 (1) Poliþia rutierã asigurã însoþirea coloanelor oficiale cu echipaje specializate potrivit competenþei. (2) Se însoþesc cu echipaje ale poliþiei rutiere demnitari români sau oficialitãþi strãine cu funcþii similare acestora, dupã cum urmeazã: a) Preºedintele României; b) preºedintele Senatului; c) preºedintele Camerei Deputaþilor; d) primul-ministru al Guvernului. (3) În situaþii deosebite, care impun deplasarea în regim de urgenþã, pot beneficia de însoþirea cu echipaje ale poliþiei rutiere ºi miniºtrii din Guvernul României sau omologi din strãinãtate aflaþi în vizitã oficialã în România, precum ºi ºefii misiunilor diplomatice acreditaþi în România, cu ocazia depunerii scrisorilor de acreditare. (4) Beneficiazã de însoþire ºi candidaþii la funcþia de Preºedinte al României, pe timpul campaniei electorale, dupã validarea candidaturii, numai pe raza localitãþilor unde au loc activitãþile electorale. (5) Beneficiazã de însoþire cu echipaje ale poliþiei rutiere foºtii preºedinþi ai României, în condiþiile legii. (6) Concursurile organizate pe drumurile publice, autorizate potrivit legii, care presupun restricþionarea circulaþiei pe anumite sectoare, precum ºi transporturile agabaritice sau speciale vor fi însoþite numai cu aprobarea Inspectoratului General al Poliþiei Române, în funcþie de disponibilitãþi, contra cost, potrivit tarifelor stabilite de normele legale.
ART. 224 (1) La nivelul unitãþilor de învãþãmânt, curs primar ºi gimnazial, cadrele didactice care predau orele de educaþie rutierã vor fi sprijinite ºi îndrumate de cãtre poliþiºti rutieri. (2) Concursurile organizate la nivelul unitãþilor de învãþãmânt pe teme rutiere vor fi coordonate de cãtre serviciul poliþiei rutiere din judeþul în care îºi are sediul unitatea de învãþãmânt.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Acuma strict la articolul 182, cum este corect:

ART. 182 (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeazã prin executarea semnalelor regulamentare de cãtre poliþistul rutier sau, dupã caz, de cãtre poliþistul de frontierã, atunci când constatã încãlcãri ale normelor rutiere ori în situaþia în care existã indicii temeinice despre sãvârºirea unei contravenþii ori a unei fapte de naturã penalã, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte ºi a bunurilor care fac obiectul urmãririi, precum ºi pentru verificarea deþinerii de cãtre conducãtorii vehiculelor a documentelor prevãzute de lege

sau

ART. 182 (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeazã prin executarea semnalelor regulamentare de cãtre poliþistul rutier sau, dupã caz, de cãtre poliþistul de frontierã, atunci când constatã încãlcãri ale normelor rutiere ori în situaþia în care existã indicii temeinice despre sãvârºirea unei contravenþii ori a unei fapte de naturã penalã, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte ºi a bunurilor care fac obiectul urmãririi, precum ºi pentru verificarea deþinerii de cãtre conducãtorii vehiculelor a documentelor prevãzute de lege

Romana asta bat-o vina. Smile

De asemenea de sesizat ca smecherasii de sectie nu au voie sa opreasca masini in trafic.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR