Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vercingetorix

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
De curand am comis un mic accident, din neatentie am deschis portiera soferului fara sa ma asigur si am dat-o peste cap.
S-a botit fata portierei si s-a spart mufa dreptunghiulara din usa.
Cred ca solutia e sa caut o alta portiera la dezmembrari la aceeasi culoare, gri Z163.
Tinichigeria ma costa mai mult si la revopsire nu mai iese exact nuanta originala.
Problema e cum fac cu cele 2 mufe, sunt sparte ambele, se pot dezmembra si alea de pe masina donatoare ?
Portiera e putin dusa spre aripa fata, trebuie sa trag de balamale ca sa refac luftul dintre portiera si aripa ?
Multumesc de raspunsuri.




MODEL: Opel Astra H Break
MOTOR: 1.7 Z17DTH
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Intai sa te uiti la balamalele de pe stalp sa nu fie indoite , atuncia e mai nasol.Alta portiera clar din dezmembrari , si iei de pe asta piesele pentru transfer.Mufa se schimba , alta si carpita in portiera/stalp corect.De preferat cautat o mufa pereche , interioara cu tot cu cablaj , dar se poate si fara dupa cum am spus.Prinderea opritorului de pe stalp sa o verifici , acolo este o piulita interioara sudata prin punctare.Faci proba cu alta portiera , si nu trage de nimic pana o asezi in balamale.Nu ai ce tinichigerie sa mai faci acolo pentru ca este contorsionata , dar un carpaci ar lua banii sa te pacaleasca si sa rada de tine.Ideal este un garaj incalzit , asta nu ar fi timp de fineturi , se anunta -13 grade.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ideal ar fi sa dai ceva semna la aripa si sa o dai jos
Asa vei avea aces usor la balamale , mufa, in timp ce o asezi pe masina ( adica vezi cand o pui in inchiderea pe stalp si sus jos cu ceva diatantiere jos , cum cere balamaua de pe masina )
Mufa pare intreaga la partea care ramane pe masina daca scoti spartura din ia.
  • vercingetorix

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
black_soulwhite a scris:Intai sa te uiti la balamalele de pe stalp sa nu fie indoite , atuncia e mai nasol.Alta portiera clar din dezmembrari , si iei de pe asta piesele pentru transfer.Mufa se schimba , alta si carpita in portiera/stalp corect.De preferat cautat o mufa pereche , interioara cu tot cu cablaj , dar se poate si fara dupa cum am spus.Prinderea opritorului de pe stalp sa o verifici , acolo este o piulita interioara sudata prin punctare.Faci proba cu alta portiera , si nu trage de nimic pana o asezi in balamale.Nu ai ce tinichigerie sa mai faci acolo pentru ca este contorsionata , dar un carpaci ar lua banii sa te pacaleasca si sa rada de tine.Ideal este un garaj incalzit , asta nu ar fi timp de fineturi , se anunta -13 grade.


Multumesc de raspuns.
Am gasit la un parc de dezmembrari usa intreaga la culoarea masini, o s-o cumpar cu tot cu geam si macara si toate anexele, inclusiv opritor.
Intrebarea e daca mufa ce pleaca de la usa si merge spre bordul masinii e usor detasabila, ca nu mai stau sa carpesc si sa lipesc pe cea veche.
Nu am gasit informatii pe site despre asta, poate cu ocazia asta fac eu un tutorial.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cred ca ai vrea sa schimbi doar mufa , nu sa faci carpeli.Fara un depinator/extractor nu ai sanse de a scoate cablurile intregi din mufa , doar taiat de la baza ei , apoi cositorit si tub termocontractabil peste.Impingi apoi in interior carpeala corecta , nu o lasi in burduf , si nu or sa fie probleme garantat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR