Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ema82

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare colegi
Sper ca am postat unde trebuie. De curand intampin si eu problema aceasta, adica calc pedala de frana si stopurile nu se aprind decat dupa bunul lor plac, uneori da uneori nu. De regula se aprind doar la prima pedala,dupa care nu se mai aprind,doar cel de al treilea stop (cel cu leduri) da un impuls scurt de aprindere. Din ce am citit pare sa fie vorba de acel intrerupator (switch) de la pedala de frana.
Masina este un opel astra h breack din 2006 .
1.9 DIESEL 74 Kw 100 cp.
Astept sfaturile voastre
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pe partea de lumini interior/exterior ... nici o legatura intre Vectra A si Astra H.
Este nevoie de ceva detalii, masina are REC sau nu? Au fost facute lucrari / modificari la masina in perioada in care a aparut problema? A fost facuta o diagnoza pe partea de UEC si REC?
A verificat cineva ce fel de becuri sunt in triple?
Desigur, poate fi si acel senzor pedala frana, pot fi si contacte imperfecte in diferite locuri, chiar si in soclurile becurilor sau in mufa triplelor ...

Ca o vaga banuiala at putea fi becuri ieftine cu LED sau becuri foarte slabe (5W).
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am citit si sint de acord cu @sebage, ai schimbat becuri cumva prin lampile din spate?.

Daca nu ai schimbat, ca sa nu te apuci sa schimbi degeaba intrerupatorul de la pedala sau REC (modulul de la tabloul spate), ar trebui facuta o diagnoza (nu stiu ce posibilitati ai, mai ales daca stai departe de vreun oras cu service-uri).

Schema circuitului lampilor de frina e mai complicata, nu mai e ca la Daciile vechi, uite mai jos cum arata:.



In cel mai rau caz, presupunund ca nu poti merge la diagnoza, as incerca sa scot tabloul de la motor cum se vede in linkul de mai jos, poate e vreun contact oxidat prin mufele UEC, si daca ai, sa le dai cu spray de contacte electrice.(nu este greu, urmareste ce face omul din video)

http://www.youtube.com/watch?v=reJG5_xwGQE

P.S - imi aduc aminte ca ai avut o problema la alternator parca - ai rezolvat? Cum ai rezolvat?

Trebuia sa fi postat tot acolo sau macar in sectiunea astra h - poate un moderator sa mute discutia in sectiunea potrivita, va rog? Daca nu se potriveste aici zic.
  • ema82

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara,dragi colegi!
In cele din urma am ajuns cu masina la service pentru o diagnozã..Responsabil pentru defectiunea mea era acel senzor de la pedala de frana.Practic din ce am vazut este un intrerupator(switch) cu 4 pini,care are ceva legatura si cu pilotul automat. A fost dat jos si inlocuit cu un altul nou. Alte erori nu au fost depistate la diagnoza.
Va multumesc pentru sfaturile acordate!
P.S: Gabi din pacate nu am reusit sa depistez cauza care imi descarca bateria atunci cand masina se afla in stationare,cu toate ca am fost cu ea la 3 electricieni diferiti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR