Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • AOvidiu81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Acum o sãptãmânã din senin a început sa îmi tacane ceva în zona curelei de accesorii, am fost în service, acolo mi sa spus ca ar fi compresorul deoarece îl aveam blocat, l-am schimbat aceeași problema, am verificat mai amãnunțit deoarece țãcãnitul era destul de enervant, aveam pompa de apa defecta și rola întinzãtoare, le-am schimbat, am zis ca am scãpat de problema, dar nu. Nu mai face ca la început dar tot de aude unt țãcãnit mar rar ca înainte dar se aude, ce ar putea fi, este destul de enervant. Țin sa menționez ca și compresorul de l-am pus este blocat, nu știu dacã e din cauza lui, dar mi sa mai spus ca ar pute fi și alternatorul(eu am schimbat 2 diode din alternator dupã care o dioda sa dezlipit și a trebuit sa o lipesc din nou , cineva mi-ar fi zis ca asta ar fi problema dar nu știu).
Ce ar putea fi, acum face tac tac sta 10 secunde iar tac tac și tot asa, cu motorul rece nu face doar când e mai cald
Mulțumesc anticipat


MODEL: Astra 2004
MOTOR: 1.7 cdti
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Scoate cureaua de accesorii si verifica fiecare fulie in parte, cu atentie.
  • ValiBC

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Dragii mei, si azi va marturisesc ca sunt profund dezamagit si satul de acesti infumurati de nemti, danezi, norvegieni, suedezi, finlandezi si anexele lor - de cehi, unguri, slovaci unde-si fabrica masinile lor "perfecte".
Repostez mesajul meu cu dragoste :

Azi m-am inscris aici, si, in acelasi ton, si motorul meu, care are peste 210000 km ( masina merge foarte bine), are zgomot de diesel -motor Z14XEP - m-am uitat si in urma la postarile de aici - iar unii dintre automobilisti au comentat ca nu este grav si ca ceea ce face zgomot "sunt clapetele twinport" ? Pana la urma s-a lamurit cumva acest fenomen ? Camaradul meu care este si mecanic-auto - declara ca nu e normal ca masina pe benzina sa aibe asemenea zgomot in preajma motorului - el are un Peugeot si un WW dar nu a folosit si nu a avut Opel niciodata/ a reparat mai multe Opel Astra Classic mai vechi de 2009, dar acele motoare pe benzina nu faceau zgomot. Precizez ca distributia am schimbat-o la timp, ulei GM si OMV folosesc 5w40... - Pe de alta parte - si eu am avut 3 Dacii frumoase care erau artistic reglate si nu se auzeau asa...Multumesc ! Smile Ras cu subinteles.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cumva trolezi?Ai 4 mesaje scrise cu acelasi rãspuns...🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
  • ValiBC

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Ma opresc chiar aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR