Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • R4745
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 23 Sep 2020
  • Insignia 2012 A20DTH
  • Bucuresti
  • R4745

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara !
-Am scos de curand ''Modul de remorca'' pentru ca din cauza lui nu functiona 'senzorii de parcare'',dupa ce l-am scos imi tot apare in bord check trailer (toate luminile de pe un trailer conectat) dar si am probleme cu semnalizarea stanga dreapta(functioneaza mai repede),
-Am fost Vineri in reprezentata pentru o constatare si mi-sa cerut o suma de 800-900 de euro pentru resoftarea masinii si cumpararea licenteii pentru a adauga noul soft si a remedia anumite probleme (si de pe calculatorul masini cat si de pe modulul de remoca), stie cineva ce e de facut,?


MODEL: Opel Insignia 2012
MOTOR: 2.0 diesel 163CP

LOCATIE: Bucuresti
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Te duci la cineva cu un tester care se poate conecta sa ti dezactiveze carligul, sa nu l mai vada masina si cred ca rezolvi
E normal ca electronica vede inca , modulul pe care l ai dat jos , care avea un consum calculat de BCM
In mufele mai vechi era un contact care la cuplare mufei de remorca dezactiva senzori si arata in bord ca ai remorca conectatapoate decat acest contact sa ti fi facut probleme
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
R4745 a scris:Buna seara !
-Am scos de curand ''Modul de remorca'' pentru ca din cauza lui nu functiona 'senzorii de parcare'',dupa ce l-am scos imi tot apare in bord check trailer (toate luminile de pe un trailer conectat) dar si am probleme cu semnalizarea stanga dreapta(functioneaza mai repede),
-Am fost Vineri in reprezentata pentru o constatare si mi-sa cerut o suma de 800-900 de euro pentru resoftarea masinii si cumpararea licenteii pentru a adauga noul soft si a remedia anumite probleme (si de pe calculatorul masini cat si de pe modulul de remoca), stie cineva ce e de facut,?


MODEL: Opel Insignia 2012
MOTOR: 2.0 diesel 163CP

LOCATIE: Bucuresti


adica reprezentanta vrea sa cumpere soft pe banii tai? Smile asta e cea mai tare...
in mod normal, se plateste o resoftare pentru schimbarea configuratiei masinii (ca sa iti dezactiveze modulul de la carlig) dar nicidecum nu costa atata...
eu zic sa cauti la dezmembrari un modul identic cu al tau, functional si rezolvi problema.
verifica cum zicea cineva mai sus mufa de conectare ca poate acolo ai un contact care la introducerea stecker-ului de la remorca se apasa si intrerupe senzorii pe masina...
  • R4745
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 23 Sep 2020
  • Insignia 2012 A20DTH
  • Bucuresti
  • R4745

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
ney a scris:Te duci la cineva cu un tester care se poate conecta sa ti dezactiveze carligul, sa nu l mai vada masina si cred ca rezolvi
E normal ca electronica vede inca , modulul pe care l ai dat jos , care avea un consum calculat de BCM
In mufele mai vechi era un contact care la cuplare mufei de remorca dezactiva senzori si arata in bord ca ai remorca conectatapoate decat acest contact sa ti fi facut probleme


Am tot sunat peste tot , toti mi-au spus ca decat la reprezentata se poate face acest lucru, modulul e inca functional dar daca il pun la loc, nu functioneaza senzorii de parcare si nici semnalizarea, functioneaza dar nu se aude, masina gaseste remorca conectata chiar daca nu e.
Skip ads

  • R4745
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 23 Sep 2020
  • Insignia 2012 A20DTH
  • Bucuresti
  • R4745

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:
R4745 a scris:Buna seara !
-Am scos de curand ''Modul de remorca'' pentru ca din cauza lui nu functiona 'senzorii de parcare'',dupa ce l-am scos imi tot apare in bord check trailer (toate luminile de pe un trailer conectat) dar si am probleme cu semnalizarea stanga dreapta(functioneaza mai repede),
-Am fost Vineri in reprezentata pentru o constatare si mi-sa cerut o suma de 800-900 de euro pentru resoftarea masinii si cumpararea licenteii pentru a adauga noul soft si a remedia anumite probleme (si de pe calculatorul masini cat si de pe modulul de remoca), stie cineva ce e de facut,?


MODEL: Opel Insignia 2012
MOTOR: 2.0 diesel 163CP

LOCATIE: Bucuresti


adica reprezentanta vrea sa cumpere soft pe banii tai? Smile asta e cea mai tare...
in mod normal, se plateste o resoftare pentru schimbarea configuratiei masinii (ca sa iti dezactiveze modulul de la carlig) dar nicidecum nu costa atata...
eu zic sa cauti la dezmembrari un modul identic cu al tau, functional si rezolvi problema.
verifica cum zicea cineva mai sus mufa de conectare ca poate acolo ai un contact care la introducerea stecker-ului de la remorca se apasa si intrerupe senzorii pe masina...


Ceva de genul , reprezentata mi-au spus ca un soft costa in jur de 60 de euro, circa 2 softuri trebuie ei sa cumpere adica 2 licente, modulul e acasa nu stiu daca inca e functional dar stiu ca mi-a facut scurtcircuit, si cred ca si din cauza asta imi fac asa semnalizarile si in bord imi apar toate becurile de pe remorca ca nu sunt conectate.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca a ars siguranta (țe) din panoul spate
Ce tine de remorca ...scrie in carte
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR