Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • VObreja

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salutare sunt nou în grup și este prima oara când am opel. Am o nelãmurire dețin un astra H de 1.9 CDTI 150 CP și numai ce am fãcut distribuția schimbul ceva pe la o roata plus radiatorul de la intercooler. Astea au fost ok doar ca dupã ce am schimbat distribuția a apãrut un scârțâit în zona distribuției iar domnul mecanic sa uitat a umblat și ca la urma sa îmi spunã ca este de la turbo, întrebarea mea este ii posibil sa fie de la vreo rola sa poate chiar de la pompa de ap


MODEL: Opel Astra H
MOTOR: 1.9 CDTI 150CP

LOCATIE: Alba Iulia

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poate fi cureaua prea intinsa si a cedat o rola
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cureaua se intinde anormal , doar daca rola intinzatoare nu este montata corect(cine a montat stie).Nu am auzit pana acum de turbina care scartaie.Daca zgomotul nu era pana la refacerea distributiei , inseamna ca problema ar fi de acolo daca judecam logic.Ca spune gigi stanga altceva , asta ar fi problema lui.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si un simering poate sa faca urat daca nu e uns si a fost pus nou
Skip ads

  • VObreja

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2021

  • Mesaj Privat
[quote="black_soulwhite"]Cureaua se intinde anormal , doar daca rola intinzatoare nu este montata corect(cine a montat stie).Nu am auzit pana acum de turbina care scartaie.Daca zgomotul nu era pana la refacerea distributiei , inseamna ca problema ar fi de acolo daca judecam logic.Ca spune gigi stanga altceva , asta ar fi problema lui.[/quote. ]Ce am observat ca nu scârțâie când motorul este rece dupã ce se încãlzește gen 35-40 km începe sa scârțâie. Problema nu mar afecta dar ma deranjeazã exagerat de mult.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
O sa te deranjeze cand se va rupe distributia
Desfa si vezi care a scartait ( are vaselina data afara) daca e rolã
Daca a cedat pompa si se inclina, se vede ca are joc sau zgomot
  • VObreja

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2021

  • Mesaj Privat
În sfârșit am aflat de unde se aude acel scârțâit. De la o galerie de deasupra motorului ce are niște supape din ce am înțeles. Cicã ar fi doua variante sa schimb acea galerie cu una second sau sa o dau pe a mea la schimb și sa mi se dea alta,, SUDATA''. Ce pãrere aveți?
  • VObreja

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2021

  • Mesaj Privat
În sfârșit am aflat de unde se aude acel scârțâit. De la o galerie de deasupra motorului ce are niște supape din ce am înțeles. Cicã ar fi doua variante sa schimb acea galerie cu una second sau sa o dau pe a mea la schimb și sa mi se dea alta,, SUDATA''. Ce pãrere aveți?
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cred ca vorbesti despre clapetele de pe galerie , au blindat cu dopuri si apoi au aftuit in cateva puncte pentru siguranta.Probabil ai ansamblul de clapete defect , si oricum ar trebui data galeria jos pentru remediere/inlocuire , ori blindare si scapare de aceasta problema.Daca se scade din pret pentru galeria cea ''reparata'' , ar fi o afacere buna.Una sh daca cumperi , tot cu probleme o gasesti , se defecteaza dupa un anumit numar de km.Problema este ca o sa fie deschise in permanenta(clapetele) , si nu stiu exact cum o sa traga in turatii mici , nu am avut ocazia sa probez una cu galeria ''blindata''.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR