Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Elvis112

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Buna seara. Sunt posesorul unui Opel Astra J Sport Tourer 2012, A20DTH. Problema aparuta este la duza de spalare a lunetei. Unde pot gasi o schema completa de la rezervorul de lichid pana la duze ?.Partea din fata am rezolvat ..... schimbat pompa furtune si duze. Partea din spate nu stiu pe unde vine traseul . Ceva sfaturi ?


MODEL: Astra J 2012
MOTOR: A20DTH
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
traseul vine pe una din lateralele masinii, prin plafon daca tin bine minte...
mergi dinspre pompa si vezi unde duce furtunul si te duci pe el din aproape in aproape...
  • Elvis112

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Buna seara. Multumesc mult pentru raspuns dar ...... incercam sa obtin un raspuns mai aprofundat inainte de a dezmembra masina........ ceva de genul ...... circuitul de spalare alunetei este situat pe partea stanga a masinii ceea ce este adevarat .... dar pe unde se duce la luneta ? ..... prin prag pana la stalpul central si urca in plafon ....... sau direct prin prag pana in stalpul din spate....... etc.
Nu vreau sa fiu inteles gresit dar ca sa aflu pe barba mea trebuie sa cam demontez tot ce inseamna habitaclu si haion.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am avut duza de la haion infundata...se demonteaza plasticele albe/gri de pe interiorul haionului si ajungi usor la duza...se demonteaza si se sufla cu aer comprimat...eu asa am rezolvat.
  • AsrtraJ

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor celor care au incercat sa ajute dar am reusit sa rezolv problema..... pe barba mea...... Traseul in cauza vine de la unica pompa situata sub aripa fata stanga dupa carenaj, apoi urca in teul din comp. motor unde se ramifica.... spre parbriz si prin stalpul de la portiera stanga fata..... prag stinga.... si iese in porbagaj prin aripa spate stanga...... urca prin stalpul de la hayon si voala ajunge la duza. Ca sa vezi tot traseul trebuie sa demontezi panourile ornament de la hayon si de la porbagaj pana la scaunele din spate pe stanga.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR