Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionutzndr

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am nevoie de un sfat. Masina a inceput sa consume mult(in comparatie cu cat consuma ea in general).
Am observat treaba asta in urma cu o doua luni, unde dupa un drum in afara Bucurestiului, mi s-a aprins un martor in bord care indica lipsa de presiune ulei, sau ulei lipsa. Consumul pana aici era de 6.2-6.4 (consum perfect normal iarna si in oras si in afara de 4 ani de cand am masina).
Completez cu ulei (aproximativ 1l si ceva) si vin spre Bucuresti.
Consumul pana sa intru pe autostrada deja incepuse sa urce la 8.5-8.6. Nu m-am gindit ca ar fi probleme, poate nu am pus ulei cat trebuie, si oricum veneam cu gandul sa fac revizia complet urmatoarea zi in Bucuresti.
Intru pe autostrada , consumul scade pana la 5.4-5.6 (consum normal in extern, comparat cu anii anteriori - aceleasi conditii de mers).
In fine, ajung in Bucuresti, fac urmatoarea saptamana, schimbul complet de ulei si filtre, insa consumul nu scade.
Am ajuns intre timp la maxime de 9.5-9.7 in conditiile in care masina cu o 2 luni in urma nu consuma in oras iarna mai mult de 6.5 si vara 5.6.
Datele de mai sus sunt cele citite de CB, dar verificate ulterior si la pompa. Cu 18L am facut 250 km - plin la plin.
Mentionez ca daca ies cu masina la drum lung, iar se aseaza consumul in graficul normal al masinii - comparativ cu anii trecuti, aceleasi conditii de exploatare.
La relanti, masina imi indica un consum de 0.2-0.6 l/h in functie de clima - ON/OFF.
Daca plec cu ea, urca pana la 9.5-9.6.
Poate ca nu e un consum mare, cum mi-a mai zis cineva caruia ii consuma 12%. Nu contest.
Problema pe care o ridic e ca acum 2 luni, avea un consum maxim de 6.5, iar acum 9.5, ceea ce mi se pare ca e posibil sa aiba ceva masina. Consumul respectiv de 6.5 il aveam si iernile trecute cand era mai frig sau chiar era zapada pe jos, nu ca acum 7-14 grade.

Pe testere nu apare nimic. Doar o eroare la caseta de directie si una la vitezometru...
Masina trage bine, se tureaza bine...
Poate fi de la Injectoare? Sa fie vreunul dereglat?

Aveti cumva recomandari ce sa incep sa mai testez la ea si unde? Dar mai interesa cineva mai priceput, nu sa desfac toata masina, sa schimb 3-4-5 piese si sa nu ii dau de cap....
Ultimele doua poze sunt cu masina stand pe loc minim 10 minute






MODEL: Astra 2008
MOTOR: Y17DT
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Off topic:
1. Nu stiam ca pe Astra H, au fost puse motoare Euro 3! (chiar nu au fost puse), Ai putea macar codul de motor sa il treci corect.
2. Rezultatul celor 250Km facuti su 18L de carburant, nu corespunde nici cu 5,6, nici cu 6,5 si clar nici cu 9,5 sau 9,7. Rezultatul fiind fix 7,2 litri la 100 de km.
3. Cu o medie de deplasare de 17km/h, eu zic ca acel consum este de bun simt. NU ASA se determina consumul unei masini.
4. CB-ul tau, sta foarte prost cu matematica (glumesc, fireste)! Din datele afisate in prima poza, consumul real ar fi 8.87 litri la 100 km, lui (CB-ului tau) iesindu-i 9.3. De aici eu trag concluzia ca tu nu resetezi toate valorile de la CB, doar pe unele dintre ele, de aici rezultand aceste valori eronate.
5. Acele valori (5,6 si 6,5), prin Bucuresti, eu zic ca le poti atinge doar daca circuli noaptea, intre orele 2.00 si 4.00, sau daca mergi extraordinar de "la consum", caz in care motorul si ambreajul (poate si CV) vor avea de suferit foarte, foarte rapid.

On topic:
Nu sunt priceput, deci clar de la mine nu ai cerut recomandari.
Dar nici nu as putea ... toate datele fiind eronate.
  • ionutzndr

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Da. Nu am observat - e Z17DTH - 74kw.
Eu zic despre consum referitor la ce imi indica CB si diferenta de consum intre 1 luna si alta.
Nu stiu cum sa resetez doar anumite valori din CB, de fiecare data mi s-au resetat toate(cand am dat reset, si CB1 si CB2)
Acele valori, 5.6 / 6.5 poate sunt putin eronate real, nu zic nu, dar sunt valorile afisate de CB de cand am masina in conditiile de mers.
UIte una de vara - cu cauciuri de vara si extra urban



Ma iau orientativ dupa ce imi zice CB si suspectez ca e o problema...
M-as bucura sa fiu eu paranoia degeaba, sau necunoscator...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Asteapta sa intervina "cineva mai priceput"!
Eu, ca muritor de rĂ¢nd, am spus ceea ce m-a ajutat mintea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR