Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • robertnyerges

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Am avut un incident cu masina si mi-au sarit airbagurile.
Am schimbat absolut tot si anume:airbag sofer si pasager,centurile si calculatorul de la airbag.
Am sters erorile cu op com dar imi reapar instant urmatoarele erori,atasez poza.
Oare ce pot face????


MODEL: Astra G 2008
MOTOR: Z14XEP
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai schimbat si pretensionarile de la centuri? ca probabil si acelea au sarit... Erorile sunt pentru aribag-urile laterale din scaun din ce inteleg eu. Vezi daca sunt conecatate corect sub scaune Wink
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Acolo sunt erori simetrice, stanga / dreapta:

Pila airbagului lateral sofer
Senzorul pentru declansarea airbagului lateral sofer

Pila airbagului lateral pasager
Senzorul pentru declansarea airbagului lateral pasager.

Presupunand ca ai schimbat absolut totul, asa cum spui si ca la accident nu s-au declansat airbagurile laterale si deci nici senzorii nu au fost afectati, eu vad doua variante posibile si o a 3-a mai putin probabila.
1. "calculatorul de airbag" (cel montat dupa accident), nu este identic cu cel original sau este configurat (programat) in alt fel;
2. "calculatorul de airbag" (cel montat dupa accident), este defect pe porturile respective si deci, nu are cum sa "vada" airbagurile si senzorii:
3. ...mai putin probabil, coincidenta sa faca in asa fel incat, tocmai acum sa ai defectiune sau chiar demufari pe acele circuite, desi nu au fost afectate la accident.

Eu as incepe prin a monta de proba, "calculatorul de airbag" original si printre erorile inregistrate de acesta, cu Op Com sa vad daca sunt si cele 4 prezentate aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR