Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • AOvidiu81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut, de o sãptãmânã nu pot da inferioara din viteza a 3 în viteza a 2 doar forțat destul de mult, la plecare de pe loc nu are nici o problema. Am fost cu ea sa o vadã un mecanic și din spusele lui ar fi sincronul rupt
Se merita sa o fac sau nu, adicã mecanicul mi-a spus ca e foarte scump acest sincron, și nu e o obține, sa iau cutia de viteze întreaga prepupun ca și asa e foarte scump (nu le am deloc cu mecanica și cu mașinile, am cautat cuti de viteza și am gãsit și cu 6 milioane dar și cu 30 de milioane, și nu ar fi o afacere sa dau atât pe o cutie) Întrebarea mea dacã nu folosesc viteza a 2 mai duce cutia sau o sa pice cât de curând?
Mulțumesc anticipat


MODEL: Astra 2004
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mai consulta si alt mecanic, pentru o a doua opinie.

Cutii de viteze bune gasesti in dezmembrari de la 300lei in sus, nu e o tragedie daca trebuie schimbata a ta.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Din experienta mea cu o cutie reparata pe treapta 2 , adica sincronul si rulmentul iti spun ca nu se merita.Cine a desfacut cutia a zis ca erau perfecte ambele piese , dar el oricum a schimbat ca avea pe stoc piese refuz pentru acel tip de cutie.Cutia a venit curata , cu silicon negru pe unde trebuia , ca si noua pe exterior.La montare aceiasi treaba...agata si caraia pe treapta 2 de ziceai ca trage cu mitraliera.Reglaj am facut ca ultimul nebun , umblam cu cheia de 13 in buzunar , si tot ajustam milimetru cu milimetru.Ulei schimbat de 2 ori , primul la recomandarea doctorului care a reparat cutia , iar doi a celor din service care au pus gl5 , ulterior am aflat ca ala ataca sincroanele de bronz , si este mai mult pentru diferentiale.In fine , am pus eu ce trebuia a treia oara , dar tot fara rezultate , plus aditiv de marca.Am dat pe reparat cu tot cu drum undeva la 600 de lei , plus montaj 400 , sa ma aflu ca nu am rezolvat nimic.Am mers pe aceiasi masina , cu acelasi tip de cutie si schimba impecabil , fara sa faca reglaj de timonerie si alte imbunatatiri.Daca esti sigur ca ai verificat tot si a ramas doar cutia , cauta una in dezmembrari la proba ori cu garantie , si a ta o vinzi la piese.Masina cu pricina nu era un opel , poate am avut eu ghinion si tu nu ai sa ai , am spus doar ce am patit prin 2016.Problema se pune ca o sa uzezi si ambreiajul , o sa ai consum marit pentru ca tot ce tine de transmisie bolnava , implica un efort suplimentar de energie.Nu mai vorbesc de disconfortul creat da a nu avea la dispozitie treapta 2.Totusi ai incercat si cu dubla debraiere , adica calci ambreiajul de 2 ori , si apoi dai din 3 in 2.
  • AOvidiu81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Întra doar cu șpiț în viteza a 2
Skip ads

  • and0n3

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am latit si eu la astra h 2005 , a stricat cutia ambreiajul ( a fost montat cu masa simplu)
Am schimbat cutia 350 lei si gata.nu cred ca se merita sa o repari
Din treapta 1 in a2a intra , din a3a in a 2a nu intra, ca un artificiu turezi cu ambreiajul ridicat( pe liber) si apoi intra in viteza ca se nimereste pe sincron
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai cutie in 5 trepte, F23, costa cam 350 - 500 lei o cutie buna.
Daca ai in 6 trepte, mai bine o repari pe a ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR